sayfa içeriği
    • www.askerihukuk.net
    • Türk Askeri hukuku ile ilgili konularda bilgi sunumu
    • www.askerihukuk.net
    • Türk Askeri Hukuku ile ilgili hususlarda bilgi sunumu
BÖLÜMLER
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar4.55024.5684
Euro5.34325.3646
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam116
Toplam Ziyaret1017262
Hava Durumu
Anlık
Yarın
23° 26° 19°
ANY. MAH.NİN, ASKERİ CEZA KANUNU İLE İLGİLİ 17.1.2013 TARİHLİ İPTAL KARARININ GEREKÇESİ RESMİ GAZETEDE YAYIMLANDI.

Değerli Ziyaretçiler, 17 Ocak 2013 günü yapılan Anayasa Mahkemesi toplantısında Askeri Ceza Kanununun 47. maddesi, Ek 8. maddesi ve Ek 10. maddesiyle ilgili iptal kararları alınmıştı. Bu kararlar ve gerekçesi 23 Ocak 2013 tarih ve 28537 sayılı Resmi Gazete'de yayımlandı. 

Anayasa Mahkemesinin 2012/80 Esasına kayıtlı itiraz davası ile birleştirilen itiraz başvurularında yer alan suçlar şunlar:

“mehil içi firar suçu” “firar suçu” “üste fiilen taarruz suçu” “silahlı iken üstü tehdit suçu” “arkadaşının bir şeyini çalmak suçu” “üste (amire) hakaret suçu” “mehil içi izin tecavüzü suçu” “ihmal suretiyle memuriyet görevini kötüye kullanmak suçu” “vazife ve memuriyete gitmemek suçu” “hizmette tekâsülle harp malzemesinin mühimce hasarına sebebiyet vermek suçu’“silahında dikkatsizlik ve tedbirsizlik sonucu yaralanmaya sebebiyet vermek suçu” “memuriyet nüfuzunu sair suretle kötüye kullanmak suçu’’“askerî eşyayı kasten tahrip etmek suçu’’“kendini askerliğe elverişsiz hale getirmeye teşebbüs suçu” “mazarratı mucip nöbet talimatına aykırı hareket etmek suçu” “askerlikten kurtulmak için hile yapmak suçu” “görevi kötüye kullanmak suçu’’“toplu asker karşısında üste (amire) saygısızlık suçu” “askerî isyan suçu” “askerî eşyayı kasten terk etmek suçu” “mukavemet suçu” “askerî eşyayı gizlemek suçu” “yurt dışına firar suçu ” “zimmet suçu” “sözleşerek firar suçu” “askerî eşyayı kaybetmek suçu” “askerî eşyayı çalmak suçu” “yabancı memlekete firar suçu”

Bugünkü toplantıda alınan kararlardan çıkan sonucun anlamı şu şekilde özetlenebilir:

Anayasa Mahkemesinin almış olduğu iptal kararları sonucunda, tüm askeri suçların yasalarda öngörülen koşulları mevcut olduğu takdirde seçenek yaptırımlara çevrilebilmesi (para cezasına çevirme vb.) veya ertelenebilmesi veya hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararına bağlanması mümkün hale gelmiş oldu. Örneğin; ilk firar suçunda veya üste fiilen taarruz suçunda adli sabıka kaydı bulunmayan bir askeri personelin cezası açıklanmayacak (HAGB) veya çevrilen para cezasını ödeyip hizmetine devam edebilecek. 

17.1.2013 tarihli toplantıda alınan kararlara göre; 

1632 sayılı Kanun’un;  A- 47. maddesinin birinci fıkrasının, 4551 sayılı Askerî Ceza Kanunda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun’un 12. maddesi ile değiştirilen (A) bendinin birinci ve ikinci cümlelerinin Anayasa’ya aykırı olduğuna ve İPTALİNE, B- 1- 31.3.2005 günlü, 5329 sayılı Askerî Ceza Kanunu ile Disiplin Mahkemeleri Kuruluşu, Yargılama Usulü ve Disiplin Suç ve Cezaları Hakkındaki Kanunda Değişiklik  Yapılmasına Dair Kanun’un 1. maddesiyle eklenen ek 8. maddesinin ikinci fıkrasının “Sırf askerî suçlar ile bu Kanunun Üçüncü Babının Dördüncü Faslında yazılı suçlar hakkında, kısa süreli hapis cezasına seçenek yaptırımlar ile…” bölümüne ilişkin esas incelemenin, “…kısa süreli hapis cezasına seçenek yaptırımlar ile…”  ibaresi ile sınırlı olarak yapılmasına, 2- 5329 sayılı Kanun’un 1. maddesiyle eklenen ek 8. maddesinin ikinci fıkrasında yer alan “…kısa süreli hapis cezasına seçenek yaptırımlar ile…”  ibaresinin Anayasa’ya aykırı olduğuna ve İPTALİNE,  C- 26.2.2008 günlü, 5739 sayılı Çeşitli Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 1. maddesiyle eklenen ek 10. maddesinin; 1- Birinci fıkrasının,  itiraz başvurusunda bulunan Mahkeme’nin bakmakta olduğu davada uygulanma olanağı bulunmadığından, bu fıkraya ilişkin başvurunun Mahkeme’nin yetkisizliği nedeniyle REDDİNE, 2- İkinci fıkrasının Anayasa’ya aykırı olduğuna ve İPTALİNE karar vermişti.


Resmi Gazetede yayımlanan Karara ulaşmak için tıklayınız.

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv      5018 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Site Haritası
Site YöneticisiADRES:
Korkut Reis Mah. İlkiz Sok.
Fatih Apt. No: 20/14


06430 Sıhhıye-Ankara
TÜRKİYE
GÜNÜN GÜNDEMİ

Haber

BAŞ YAZI:

15 TEMMUZ ASKERİ DARBE GİRİŞİMİNE KINAMA


TERÖR BAĞLANTILI DARBE GİRİŞİMİ BASTIRILDI.


Değerli Ziyaretçiler, 15 Temmuz 2016 günü gece saatlerinde başlayan terör (FETÖ terör örgütü) bağlantılı, demokrasiye ve özgürlüğe karşı yapılan askeri darbe girişimi, halkımızın sağduyulu hareketleri, TSK.nin genelinin bunları desteklemeyen tutum ve davranışları, polisimizin yerinde müdahalesiyle bastırıldı.....

admin/askerihukuk.net 16.7.2016

Devamı için tıklayınız.
HABER BAŞLIKLARI

Açılış sayfan yap - ekle

 

Açılış Sayfam Yap

 Sık Kullanılanlara

Ekle


****

"Sivil memur hukuku" facebook grubuna katılın..

****

"Uzman Erbaş Hukuku" facebook grubuna katılın..

***

"Sözleşmeli Erbaş ve Er Hukuku"
facebook  grubuna katılın..

Sitemizi ziyaret eden TSK.da görevli sivil memurlar, uzman erbaşlar ile sözleşmeli erbaş ve erler, Facebookta yer alan ve hukuki konularda bilgi alışverişinde bulunabileceğiniz grubunuza katılın.
Resimli özlü sözler

Takvim