sayfa içeriği
    • www.askerihukuk.net
    • Türk Askeri hukuku ile ilgili konularda bilgi sunumu
    • www.askerihukuk.net
    • Türk Askeri Hukuku ile ilgili hususlarda bilgi sunumu
BÖLÜMLER
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.78635.8095
Euro6.58896.6153
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam118
Toplam Ziyaret1074366
Resimli özlü sözler

Hava Durumu
Anlık
Yarın
29° 31° 24°
Takvim
Açılış sayfan yap - ekle

 

Açılış Sayfam Yap

 Sık Kullanılanlara

Ekle


****

"Sivil memur hukuku" facebook grubuna katılın..

****

"Uzman Erbaş Hukuku" facebook grubuna katılın..

***

"Sözleşmeli Erbaş ve Er Hukuku"
facebook  grubuna katılın..

Sitemizi ziyaret eden TSK.da görevli sivil memurlar, uzman erbaşlar ile sözleşmeli erbaş ve erler, Facebookta yer alan ve hukuki konularda bilgi alışverişinde bulunabileceğiniz grubunuza katılın.
HABER BAŞLIKLARI

MAKALE: 6413 SAYILI TSK DİSİPLİN KANUNU’NDA AÇIKÇA YAZILI DİSİPLİNSİZLİK HALLERİNE BENZER EYLEMLERİ İŞLEYENLERE YAPILACAK İŞLEM - Av. Orhan ÇELEN

6413 SAYILI TSK DİSİPLİN KANUNU’NDA
AÇIKÇA YAZILI DİSİPLİNSİZLİK HALLERİNE BENZER EYLEMLERİ İŞLEYENLERE YAPILACAK İŞLEM:

Hazırlayan:
Avukat Orhan ÇELEN-ANKARA 03.04.2019


İLGİLİ KANUN HÜKMÜ:

6413 SAYILI TSK. DİSİPLİN KANUNU
Disiplin amirinin disiplin cezası verme yetkisi
MADDE 8 –
(2) Bu Kanunda belirlenmiş olan disiplinsizliklere nitelik ve ağırlıkları itibarıyla benzer eylemlerde bulunanlara, eylemleri adli veya askeri suç teşkil etse dahi aynı neviden disiplin cezaları verilebilir.

Maddenin ikinci fıkrasında, Kanunda düzenlenmemiş disiplinsizliklerin de olabileceğinden hareketle, Kanunda belirlenmiş olan disiplinsizliklere nitelik ve ağırlıkları itibarıyla benzer eylemlerde bulunan ya da eylemleri adli veya askeri suç teşkil eden personele aynı neviden disiplin cezalarının verilebileceği öngörülmüştür. Bu düzenleme ile, örneğin amirine yumruk atan bir asker kişiye adli soruşturma ve kovuşturma sonunda verilecek adli cezanın caydırıcılığı beklenmeden fiiliyle orantılı bir disiplin cezası verilmek suretiyle disiplinin derhâl tesisi sağlanabilecektir(Madde Gerekçesi).

A-GİRİŞ:

Bu çalışmada, Türk Silahlı Kuvvetleri Disiplin Kanunu’nun 8 inci madde, 2 inci fıkrasındaki da yer alan ve, “Bu Kanunda belirlenmiş olan disiplinsizliklere nitelik ve ağırlıkları itibarıyla benzer eylemlerde bulunanlara, eylemleri adli veya askeri suç teşkil etse dahi aynı neviden disiplin cezaları verilebilir.” şeklinde ifade olunan kural hakkında bilgi sunumu öngörülmüştür.
Bu çalışma, ayrıntılı ve bilimsel bir makale olmayıp, sadece ilgilenenler hakkında genel bir bakış açısı oluşturmaya yöneliktir.

B- GENEL AÇIKLAMA:

6413 sayılı TSK. Disiplin Kanunu’nun 8 inci maddesinin ikinci fıkrasında; bu Kanunda belirlenmiş olan disiplinsizliklere nitelik ve ağırlıkları itibarıyla benzer eylemlerde bulunanlara, eylemleri adli veya askeri suç teşkil etse dahi aynı neviden disiplin cezalarının verilebileceği öngörülmüştür. Bu madde niteliği itibariyle bir dolgu maddesi olup, işlenen disiplinsizliğin, 6413 sayılı TSK. Disiplin Kanununun 15, 16, 17, 18, 18 ve 20 nci maddelerinde ve Ek 1. maddesinde tek tek sayılan bir disiplinsizlik olarak kabulü mümkün olmasa bile, şayet “nitelik ve ağırlıkları itibariyle“ bunlardan birisine benzer nitelikte ise, bu fiilin aynı neviden bir disiplin cezası ile tecziyenin mümkün olacağına işaret olunmuştur.

Benzer nitelikte bir hükme, 6413 sayılı TSK.Dis.K.nun erbaş ve erlere disiplin amirlerince verilecek cezaları düzenleyen altıncı bölümünde, 27 inci maddesinin 1 inci fıkrasında yer verilmiştir. Bu fıkraya göre, “İzinsizlik ve ilave hizmet yükleme cezaları; bu Kanunun dördüncü bölümünde yer alan uyarma, kınama veya hizmete kısmi süreli devam cezası gerektiren disiplinsizlik hâlleri ile nitelik ve ağırlıkları itibarıyla bunlara benzer diğer eylemlerin yapılması hâlinde verilir.”

Keza benzer bir hükme de, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 125 üncü maddesinde rastlamaktayız. Bu madde de memurlara uygulanacak suçlar ve cezalar tek tek sayıldıktan sonra,

“Yukarıda sayılan ve disiplin cezası verilmesini gerektiren fiil ve hallere nitelik ve ağırlıkları itibarıyle benzer eylemlerde bulunanlara da aynı neviden disiplin cezası verilir”

şeklinde ifade edilen bir hüküm ile benzer nitelikli eylemlere de aynı neviden disiplin cezası verilebilmesi için, tıpkı TSK.Dis.K.nun 8/2 nci maddesinde olduğu gibi, kıyas yolu açık tutulmuştur.

31.1.2018 tarih ve 7068 sayılı “Genel Kolluk Disiplin Hükümleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin Kabul Edilmesine Dair Kanun” bünyesinde ise böyle bir hükme rastlamamaktayız.YAZININ DEVAMINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ. 

  
429 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Site Haritası
Site YöneticisiADRES:
Korkut Reis Mah. İlkiz Sok.
Fatih Apt. No: 20/14


06430 Sıhhıye-Ankara
TÜRKİYE
GÜNÜN GÜNDEMİ

Haber

BAŞ YAZI:

15 TEMMUZ ASKERİ DARBE GİRİŞİMİNE KINAMA


TERÖR BAĞLANTILI DARBE GİRİŞİMİ BASTIRILDI.


Değerli Ziyaretçiler, 15 Temmuz 2016 günü gece saatlerinde başlayan terör (FETÖ terör örgütü) bağlantılı, demokrasiye ve özgürlüğe karşı yapılan askeri darbe girişimi, halkımızın sağduyulu hareketleri, TSK.nin genelinin bunları desteklemeyen tutum ve davranışları, polisimizin yerinde müdahalesiyle bastırıldı.....

admin/askerihukuk.net 16.7.2016

Devamı için tıklayınız.
Alıntı YazılarBİR BLOG TANITIMI:

BAŞARI
, KARİYER, PLAN


Av. Dr. Volkan ÇELEN

Not: Blog yazarı, insanların eğitim ve iş hayatlarında potansiyellerinin %100’ünü gerçekleştirmelerine yardımcı olma hayalini gerçekleştirmek için sizinle bu blogda buluşuyor.