sayfa içeriği
    • www.askerihukuk.net
    • Türk Askeri hukuku ile ilgili konularda bilgi sunumu
    • www.askerihukuk.net
    • Türk Askeri Hukuku ile ilgili hususlarda bilgi sunumu
BÖLÜMLER
HABER BAŞLIKLARI

İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNÜN TARİHSEL SÜRECİ VE MİLLİ GÜVENLİK GEREKÇESİYLE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNÜN KISITLANMASI, Mehmet Emin AKGÜL

BİR MAKALE TANITIMI: İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNÜN TARİHSEL SÜRECİ VE MİLLİ GÜVENLİK GEREKÇESİYLE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNÜN KISITLANMASI, Mehmet Emin AKGÜL

ÖZET

İfade özgürlüğü, anayasa ve insan hakları metinlerinde yer alan temel haklardan birisidir. Demokrasilerde ifade özgürlüğü anayasal güvence altına alınmıştır. AİHS’de ifade özgürlüğü tanımlanmış, güvence altına alınmıştır. Ancak bu hakkı anayasal güvence altına alan devletin, bu hakkın kullanımında ortaya çıkabilecek durumun kendi varlığını tehdit etmesi halinde hakkın kullanım şekliyle ilgili tasarruflarda bulunduğu bir gerçektir. İfade özgürlüğünün sınırlanma durumlarından birisi de millî güvenlik kısıtıdır. Millî güvenlik kavramının genel kabul gören bir tanımının olmaması ve ülkeden ülkeye bu kavramla ilgili içeriğin değişmesi, ifade özgürlüğünün sınırlanmasında adaletin tesisi açısından sorunlar ortaya çıkarmaktadır. ABD Anayasası’nda ifade özgürlüğü tanımlanmış, ancak herhangi bir kısıtlamaya yer verilmemiştir. Bununla birlikte ABD Yüksek Mahkemesi millî güvenlik kısıtını kullanarak kararlar vermektedir. AİHS’de ifade özgürlüğü tanımlanmış devamında bu özgürlüğün sınırlanma halleri sıralanmıştır. Bu hâllerden birisi de millî güvenlik kısıtıdır. AİHM millî güvenlik nedeniyle ifade özgürlüğünün sınırlanmasında kendi içtihatlarıyla oluşturduğu ölçütleri kullanmaktadır. 

 

- Bu makale, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dergisi, Yıl 2012 Cilt 61 Sayı 1'de yayınlanmıştır. 

- Anılan Derginin ilgili sayfasına ulaşmak için tıklayınız.


Site Haritası
Site Yöneticisi


Avukat Orhan ÇELEN


Korkut Reis Mah. İlkiz Sok.
Fatih Apt. No: 20/14

06430 Sıhhıye-ANKARA
TÜRKİYE           
TEL: 0 542 427 44 72
         0 312 229 97 57

Jandarma subayı iken ANKARA Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi ve 1983 yılında sınıf değiştirerek askeri hakimliğe geçti. Askeri savcı, askeri hakim, adli müşavir yrd., disiplin sb.lığı, şb. md.lüğü gibi çeşitli görevlerde bulundu. (E.) Hakim Alb. Orhan ÇELEN; Şubat 1999’da kendi isteğiyle KKK.lığından emekliye ayrıldı. Halen ANKARA Barona kayıtlı olarak serbest avukatlık yapmaktadır.
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam175
Toplam Ziyaret1402842
Saat
Hava Durumu
Sitemize destek verin
Resimli özlü sözler

Üyelik Girişi