sayfa içeriği
    • www.askerihukuk.net
    • Türk Askeri hukuku ile ilgili konularda bilgi sunumu
    • www.askerihukuk.net
    • Türk Askeri Hukuku ile ilgili hususlarda bilgi sunumu
BÖLÜMLER
Resimli özlü sözler

Saat

Vicdani Ret Hakkı Arş. Gör. Hande Seher DEMİR

BİR MAKALE TANITIMI: Vicdani Ret Hakkı Arş. Gör. Hande Seher DEMİR, Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü Araştırma Görevlisi

Değerli Ziyaretçiler,Ankara Barosu Dergisi 2011 Sayı-4 de yer alan "Vicdani Ret Hakkı" isimli makale, Arş. Gör. Hande Seher DEMİR (Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü Araştırma Görevlisihandeseherdemir@gmail.com) tarafından hazırlanmış. Bu makaleyi sizlere sunmak için özet kısmını aşağıya çıkarmış bulunmaktayız. Makalenin tamamına http://www.ankarabarosu.org.tr sayfasından veya aşağıdaki linki tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

ÖZ

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Bayatyan / Ermenistan kararı ile değiş-tirdiği içtihadına göre inanç özgürlüğü kapsamında koruma bulan vicdani ret hakkı, askeri hizmetle bağdaşmayan savaş karşıtı inanç mensuplarına, askerlikten muaf tutulma imkânı sağlamaktadır. Bu içtihatla aynı doğrultuda verilen Erçep / Türkiye kararıyla, vicdani ret hakkı tanımayan Türkiye, AİHS m. 9’u ihlalden mahkûm olmuştur. Türkiye Devleti, Türk toplumunun geleneksel, tarihi ve dini yapısıyla örtüşmesi zor olan bu hakkı, inanç özgürlüğünü korumak ve Erçep / Türkiye kararının gereklerini yerine getirmek üzere tanımakla yükümlüdür. Avrupa Konseyine üye devletlerde yeknesak bir uygulaması olmayan vicdani ret kurumunun Türkiye’de nasıl düzenleneceği, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi ile Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi tavsiye kararları ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihatları ışığında Türkiye Devleti’nin takdirindedir.

- Makalenin  tamamı için tıklayınız.

Site Haritası
Site YöneticisiAvukat Orhan ÇELEN
Korkut Reis Mah. İlkiz Sok.
Fatih Apt. No: 20/14

06430 Sıhhıye-ANKARA
TÜRKİYE

TEL:
0 542 427 44 72
0 312 229 97 57
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam220
Toplam Ziyaret1310768
Üyelik Girişi
Hava Durumu
Sitemize destek verin
HABER BAŞLIKLARI