sayfa içeriği
  • www.askerihukuk.net
  • Türk Askeri hukuku ile ilgili konularda bilgi sunumu
  • www.askerihukuk.net
  • Türk Askeri Hukuku ile ilgili hususlarda bilgi sunumu
BÖLÜMLER
HABER BAŞLIKLARI

ÇİN CUMHURİYETİ SİLAHLI KUVVETLERİ

Çin Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetleri

alıntı: https://en.wikipedia.org/wiki/Republic_of_China_Armed_Forces

Çin Cumhuriyeti Silahlı 中華民國國軍; ÇC Silahlı Kuvvetleri olarak da bilinir) Tayvan'ın silahlı kuvvetleridir. Ordu, Deniz Kuvvetleri (Deniz Piyadeleri dahil), Hava Kuvvetleri ve Askeri Polis Gücü'nden oluşurlar. Ordu, Yasama Yuanı tarafından denetlenen kabine düzeyinde bir kurum olan Milli Savunma Bakanlığı'nın sivil kontrolü altındadır.

Eskiden Ulusal Devrim Ordusu (NRA) olarak bilinen, yeni ilan edilen Çin Cumhuriyeti Anayasası'nın uygulanması nedeniyle 1947'de Çin Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetleri olarak yeniden adlandırıldı.  Çin anakarasında Çin Halk Cumhuriyeti'nin kurulmasından ve 1970'lerde Birleşmiş Milletler ve ÇC'nin yakın müttefiki ABD de dahil olmak üzere birçok ülke tarafından uluslararası tanınırlığın kademeli olarak kaybedilmesinden önce tarihsel olarak Çin Ulusal Silahlı Kuvvetleri (CNAF) olarak da anılıyordu.

1970'lere kadar ve sıkıyönetimin sonuna doğru, ordunun birincil görevi, ÇC'nin sonunda anakara Çin'i komünist kontrolündeki Çin Halk Cumhuriyeti'nden (ÇHC) Project National Glory gibi kampanyalar yoluyla geri almaktı. Ordunun şu anki en önemli görevi, Çin Cumhuriyeti'nin kontrolü altında kalan adaların, Çin Halk Kurtuluş Ordusu'nun (HKO) olası bir askeri işgaline karşı savunmaktır ve bu, Tayvan'ın 1949'da Çin İç Savaşı'nın fiilen sona ermesine kadar uzanan belirsiz siyasi statüsü konusunda devam eden anlaşmazlıkta ÇC'ye yönelik baskın tehdit olarak görülmektedir.

ROCAF, yaklaşık 200.000'den fazla tam zamanlı personelden oluşan aktif bir güce sahiptir ve ulusal zorunluluklar veya tam ölçekli bir savaş durumunda 2,3 milyondan fazla yedek askeri seferber etme kapasitesine sahiptir. Aynı zamanda, ÇC'nin her uygun erkek vatandaşının 18 askerlik yaşına geldiklerinde bir yıl hizmet etmek zorunda olduğu geniş bir asker havuzuna sahiptir.

İsimler

Çin Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetleri, ÇC'nin ulusal ordusudur. Halk Kurtuluş Ordusu'ndan ayırt etmek için genellikle Tayvan Silahlı Kuvvetleri olarak anılır. Kuo 2-Chün (Çince: 國軍; Hanyu Pinyin: Guójūn; Tongyong Pinyin: Guójyūn, kelimenin tam anlamıyla "Ulusal Ordu"). 

ÇC anakara Çin'de iktidardayken, ordusu, Çin Cumhuriyeti Anayasası'nın uygulanması nedeniyle 1947'de Çin Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetleri olarak yeniden adlandırılmadan önce Ulusal Devrim Ordusu idi.  Çin Halk Cumhuriyeti'nin kurulmasından önce tarihsel olarak Çin Ulusal Silahlı Kuvvetleri (CNAF) olarak da anılıyordu. İsim, 1970'lere kadar birçok ülke tarafından uluslararası olarak kullanılmaya devam etti.

"Çin Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetleri (中華民國國軍)" adının en eski kullanımı, 1947'de Nanjing Hükümeti'nde Çin Cumhuriyeti'nin ilk Anayasasında bulunabilir. 

Çin Cumhuriyeti ordusu, 1925'te Çin anakarasında kurulan Ulusal Devrim Ordusu olarak biliniyordu. Ulusal Devrim Ordusu, Çin Cumhuriyeti'nde 1925'ten 1947'ye kadar Kuomintang'ın (Milliyetçi Parti - KMT) askeri koluydu. Aynı zamanda KMT'nin 1928'de başlayan parti yönetimi döneminde ÇC'nin düzenli ordusu haline geldi.

Bununla birlikte, 1947'de Çin Cumhuriyeti'nin ikinci Anayasası'nın ilan edilmesi ve KMT parti devletinin resmi olarak sona ermesiyle, Ulusal Devrim Ordusu, Çin Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetleri (中華民國國軍) olarak yeniden adlandırıldı. Ordu kamulaştırıldı ve bu nedenle artık KMT'ye ait değildi. 1949'da Çin İç Savaşı'nın ikinci aşamasında büyük düşmanlıkların sona ermesine yakın, ÇC Silahlı Kuvvetleri, daha önce 1895'te Japonya'ya devredilen Qing hanedanı altında bir eyalet olan Tayvan adasına taşındı ve II. Dünya Savaşı'nın sonunda Japonya'nın teslim olmasının ardından 1945'te ÇC adayı yönetmeye başlayana kadar hüküm sürdü.

21. yüzyılda ÇHC savunma harcamalarını büyük ölçüde artırırken, Çin Cumhuriyeti, büyük Asya-Pasifik güçlerinin savunma harcamalarında en düşük büyümeyi kaydetti.  Bu kesintiler, yaşlanan dördüncü nesil jet avcı uçaklarının (ÇHC'nin beşinci nesil avcı programlarına yanıt vermek için gerekli) yükseltilmesini sağlamak için hayati kara tabanlı sistemler kesildikçe hissedildi. Ve jet avcı uçağı yükseltmeleri bile yüksek performanslı jet motorları gibi alanlarda azaltıldı.  ABD-Çin Ekonomik ve Güvenlik İnceleme Komisyonu, bu savunma kesintilerinin Tayvan'ın askeri hazırlığını tehlikeye atabileceğini tespit etti. 

Ordu

Kara Kuvvetleri 1924'te kuruldu. 1911 devrimci lideri Sun Yat-sen tarafından Kanton'da Whampoa Askeri Akademisi'nin kurulmasına ve KMT'nin askeri kolu olan Ulusal Devrim Ordusu olarak inşa edilmesine kadar izlenebilir. Whampoa Askeri Akademisi, 1949'dan sonra Tayvan'ın Kaohsiung Şehri, Fengshan Bölgesi'ne taşındı. Çin Cumhuriyeti Askeri Akademisi (中華民國陸軍軍官學校) olarak yeniden kuruldu.

Donanma

Qing hanedanının Donanması ilk önce Batı etkisine maruz kaldı. 1912'de Çin Cumhuriyeti'nin kurulmasıyla birlikte, birçok eski Qing-deniz subayı, Xinhai'nin devrimci idealini kabul etti ve ROC Donanması'na katıldı. Bununla birlikte, savaş ağalığı Çin Cumhuriyeti topraklarını rahatsız etmeye devam ederken, Cumhuriyet donanmasının gelişimi biraz yavaştı. Ayrıca, gelişimi sırasında iç çatışmalar yaşandı. 2. Çin-Japon savaşı sırasında, ÇC Donanması'nın çoğu Japon İmparatorluk Donanması tarafından yok edildi. 1946'da Şanghay'da Çin Cumhuriyeti Deniz Harp Okulu kuruldu; 1949'da Tayvan'a taşındı.

Deniz Piyadeleri

ROC Deniz Piyadeleri, Aralık 1914'te eski Donanma Nöbetçi Kolordusu'ndan kuruldu, doktrini anakara Çin'i geri almaya odaklandığında, 66. ve 99. tümenler olmak üzere iki tümene sahipti. Savunma pozisyonuna geçişinden bu yana, ROCMC yaklaşık 38.000 aktif personelden sadece 9.000'e düşürüldü. 2004 yılında, ROCMC, olası bir PLA kafa kesme grevine karşı savunmak için Taipei bölgesi yakınında bir tugayı yeniden konuşlandırdı. ROC Deniz Piyadeleri'nin resmi sloganı, "Semper Fidelis"in Çince çevirisi olan "永遠忠誠" (Sonsuza Kadar Sadakat) 'dir.

Hava Kuvvetleri


1920'de Sun Yat-sen, Kanton'da (Guangdong Eyaleti) Havacılık Bakanlığı'nı kurdu. Ancak Güney Savaş Ağalarının bölünmesi nedeniyle daha sonra dağıtıldı. 1929'da Chiang Kai-shek, ROC Askeri Akademisi'nde Havacılık Sınıfını kurdu. 1931'de Hangzhou'ya taşındı. 2. Çin-Japon Savaşı'nın patlak vermesinin ardından, ÇC Hava Kuvvetleri birçok Japon Hava Kuvvetleri savaşçısını vurmaktan sorumluydu. 1949'dan sonra ROC Hava Kuvvetleri Akademisi Tayvan adasına taşındı.

Askeri Polis

ROC Askeri Polisi, 1914'te Sun Yat-sen'in geçici başkanlığı devralmasıyla kuruldu. Polis muhafızı olarak ve ordu içinde disiplini sağlamak için kuruldu. 1932'de milliyetçi hükümet, askeri polis sistemini kuran "Askeri Polis Komuta Çalışması" (憲兵勤務令) ve Askeri Polis Hizmet Prosedürü'nü (憲兵服務章程) kurdu. 1936'da Nanjing'de Askeri Polis Akademisi kuruldu. Okul 1949'dan sonra Tayvan'a taşındı.

Personel

Bir zamanlar anakara Çin'i kontrol eden tarihsel miras nedeniyle, ordu geleneksel olarak ÇC'nin askeri güçlerinin en önemlisi olmuştur, ancak bu, 1990'larda ve 2000'lerin başında, geleneksel ordunun ÇHC işgaline karşı savunmadaki rolünün sınırlı olduğunun farkına varılmasıyla azalmıştır. Sonuç olarak, 2000'li yılların başındaki kuvvet modernizasyon programları, Ordunun daha küçük hızlı konuşlandırma mobil birlikleri birimlerine yeniden düzenlenmesiyle sonuçlandı. Aynı nedenle, Tayvan Boğazı'ndaki saldırıları Tayvan'dan uzaklaştırmak için Donanma ve Hava Kuvvetlerinin geliştirilmesine daha fazla önem verildi. 


ÇHC'den gelen göçmenler, askerlik hizmetine gönüllü olabilmeleri için yirmi yıl boyunca Tayvan'da ikamet etmek zorundadır. Zorunlu askerlikten muaftırlar. 

Topyekün savunma


2021'den bu yana, kentsel ve asimetrik savaşa vurgu yapılarak yedek oluşumlar için eğitim artırıldı. Yedekler için eğitim süresi 5-7 günden iki haftaya çıkarıldı. 2022'de rezervler 2,31 milyon olarak gerçekleşti. 2022'de Rusya'nın Ukrayna'yı işgali, iyi eğitimli ve donanımlı rezervlerin etkinliğine halkın desteğini ve anlayışını artırdı.  2022'de kadınlar yedek eğitime dahil edildi.  Rus işgalinin ardından Savunma Bakanlığı, kritik ilaçlar için zorunlu kılınan bir yıla kadar stokla, ilaç için gerekli ulusal stok minimumunu iki aydan altı aya çıkardı

Ordu, okul tatillerinde lise öğrencileri için savaş eğitim kampları düzenliyor. 

Zorunlu askerlik

2000'li yıllarda, ROC ile ÇHC arasındaki ilişkiler bu süre zarfında geliştiği için ROCAF'ı gönüllü bir silahlı kuvvetlere dönüştürmek için ilk planlar vardı. 2012 yılında, ÇC Milli Savunma Bakanlığı, 1 Ocak 1994'ten sonra doğanlar için Aralık 2011'de ilk 1 yıl olan hizmet süresinin, tamamen gönüllülerden oluşan bir kuvvet oluşturma hedefleri nedeniyle 4 aya indirildiğini duyurdu. O zamandan beri, zorunlu askerlik çağına gelen tüm sağlıklı erkekler, daha önce yapıldığı gibi 1 yıl hizmet etmek yerine 4 aylık askeri eğitimden geçecekler. 1 Ocak 1994'ten önce doğmuş ve henüz askerlik hizmetini tamamlamamış olanlara, bir yıl süreyle muharip olmayan bir rolde hizmet etme seçeneği verildi. 

Bu politika, 2022'de cumhurbaşkanı Tsai Ing-wen'in, partisinin iktidara geldiği en az 2016'dan bu yana ÇHC ile ilişkilerin kötüleşmesi nedeniyle zorunlu askerliğin 2024'ten itibaren 1 yıla geri döneceğini duyurmasıyla tersine çevrildi. 

Subaylar

ROC Silahlı Kuvvetleri'nin subay birlikleri genellikle yetkin olarak görülür ve yüksek derecede profesyonellik sergiler. Bununla birlikte, bir bütün olarak, subay birliklerindeki kültür çok temkinli ve muhafazakar olma eğilimindedir. Ordu ayrıca, özel sektörle rekabet nedeniyle genç subayların ve astsubayların işe alınması ve elde tutulmasında zorluklarla karşı karşıyadır

Subaylar, yılda iki kez gerçekleştirilen törensel rütbe konferansları ile aylık olarak terfi ettirilir. Daha önce hem terfiler hem de tören konferansları iki yılda bir aynı anda gerçekleştiriliyordu.

Kadınlar

Kadınların Tayvan'ın silahlı kuvvetlerinde uzun bir hizmet geçmişi var, ancak zorunlu askerlikten muaf tutuldular. 2022'de siyasi bir savaş subayı olan Chen Yu-lin, iki yıldızlı Korgeneral rütbesine terfi eden ilk kadın oldu. 2023 yılında muvazzaf askeri personelin %15'i kadındır. 

Organizasyon

Askeri şubeler ve yapı


Aşağıdaki hizmet komutanlıkları, Savunma Bakanı ve ÇC Başkanı'na bağlı sivil komuta yapısına cevap veren Genelkurmay Başkanı başkanlığındaki Genelkurmay'a doğrudan bağlıdır:

 • Çin Cumhuriyeti Ordusu (ROCA)
 • Çin Cumhuriyeti Deniz Kuvvetleri (ROCN)
 • Çin Cumhuriyeti Deniz Piyadeleri (ROCMC)
 • Çin Cumhuriyeti Hava Kuvvetleri (ROCAF)
 • Çin Cumhuriyeti Askeri Polisi (ROCMP)

Sahil Güvenlik İdaresi, 2001 yılında ilgili polis ve askeri birimlerden oluşturulmuştur ve İcra Yuanı tarafından yönetilmektedir ve acil durumlarda askeri bir şube olarak dahil edilebilir, ancak büyük kısmı sivil kontrolde kalmaktadır.

Çin Cumhuriyeti ordusunda (ordu, donanma, hava kuvvetleri) Siyasi Savaş Kuvvetleri, İşaretçi, Savaş sıhhiyesi, idari, finans vb. gibi Birleşik Hizmet Kuvvetleri de bulunmaktadır. Bu pozisyonda olduğu bilinen son kişi Müslüman Korgeneral Ma Çing-çiang'dı. 

Ayrıca bakınız: Kombine Lojistik Komutanlığı

Silah alımları ve silah geliştirme

Silah alımları

SIG MPX ile ROC Deniz Piyadeleri Özel Hizmet Şirketi Operatörü

Önümüzdeki birkaç yıl içinde satın almalar, hizmetler arasındaki iletişimi ve veri paylaşımını büyük ölçüde geliştirecek modern ISR ekipmanını vurgulayacaktır. Bu ve diğer planlı satın almalar, adanın stratejik vurgusunu yavaş yavaş işgalci ÇHC kuvvetlerinin açık deniz angajmanına kaydıracak. Bunun, silahlı çatışma durumunda sivil kayıpları ve altyapıya verilen zararı azaltmaya hizmet edeceği umulmaktadır. 

ÇC'nin silahlı kuvvetleri, öncelikle Amerika Birleşik Devletleri, Fransa, Birleşik Krallık ve Hollanda'dan elde edilen silahlarla donatılmıştır. 

Temmuz 2007'de, ROC Ordusu'nun 2008 savunma bütçesine dayanarak 30 AH-64D II Apache saldırı helikopteri satın alınmasını talep edeceği bildirildi. 

United Daily News, o sırada hizmette olan UH-1H'lerin yerini almak üzere 90 kadar UH-60 Black Hawk helikopterinin de sipariş edileceğini bildirdi.

Ağustos ayı boyunca ROC, toplam değeri 125 milyon ABD Doları olan 60 AGM-84L Harpoon Block II füzesi, iki Harpoon güdüm kontrol ünitesi, 30 Harpoon konteyneri, 30 Harpoon uzatılmış hava fırlatma pabucu, AGM-84G'den AGM-84L konfigürasyonuna 50 Harpoon yükseltme kiti ve lojistik ve program desteğinin diğer ilgili unsurlarını talep etti. Amerika Birleşik Devletleri hükümeti, potansiyel satışı Amerika Birleşik Devletleri Kongresi'ne bildirerek siparişi onayladığını belirtti. 

Eylül 2007'nin ortalarında Pentagon, ABD Kongresi'ne 12 Orion ve üç "yedek uçak" içeren P-3C Orion siparişini ve 144 SM-2 Block IIIA füzesi siparişini bildirdi. 12 P-3C Orion'un toplam değerinin yaklaşık 1.96 milyar dolar ve 144 SM-2 füzesi için 272 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor.  Lockheed Martin'e, 2009-03-13 tarihinde ROC için 12 P-3C Orion uçağını yenilemek için bir sözleşme verildi ve teslimatlar 2012'de başlayacak. Kasım 2007'nin ortalarında Pentagon, ABD Kongresi'ne ROC'nin mevcut üç Patriot füze bataryasını PAC-3 standardına yükseltmek için olası bir satış hakkında bilgi verdi. Yükseltmenin toplam değeri 939 milyon dolara kadar çıkabilir. 


ABD hükümeti 3 Ekim'de ÇC'ye 6,5 milyar dolar değerinde silah satmayı planladığını duyurdu ve ÇC'ye silah satışlarının dondurulmasına son verdi. Planlar arasında 2,5 milyar dolar değerinde 30 adet gece görüş sensörlü AH-64D Block III Apache Longbow saldırı helikopteri, radar, 174 adet Stinger Block I havadan havaya füze, 1.000 adet AGM-114L Hellfire füzesi, PAC-3 füzeleri (330), dört adet füze bataryası, radar setleri, yer istasyonları ve değeri 3,1 milyar dolara varan diğer ekipmanlar yer alıyor. E-2C Hawkeye 2000 standardına yükseltilen E-2T uçakları da dahil edildi ve değeri 250 milyon dolara kadar çıktı. 200 milyon dolar değerinde denizaltıdan fırlatılan Harpoon Block II füzesi (32), 334 milyon dolar değerinde çeşitli uçak yedek parçaları ve 20 Javelin komuta rampası ile 182 Javelin füzesi de satışa sunulacak.

Bununla birlikte, silah satışına yeni F-16 C/D avcı uçakları, dizel-elektrikli denizaltılar veya UH-60 Black Hawk helikopterleri için fizibilite çalışması dahil edilmedi. Beyaz Saray, ABD Pasifik Komutanlığı'nın ÇC'ye gelişmiş silahların satılmasına gerek duymadığı için 66 adet F-16C/D savaş uçağı satmayı reddetmişti. 

29 Ocak 2010'da ABD hükümeti, ÇC'ye silah satışı için ABD Kongresi'ne beş bildirim, 105 milyon dolara iki Osprey sınıfı mayın avcısı (tüm rakamlar ABD doları cinsinden), 340 milyon dolara gemilerde 25 Link 16 terminali, 37 milyon dolara iki gemi ve iki havadan fırlatılan Harpoon L/II, 3.1 milyar dolara 60 UH-60M ve diğer ilgili kalemler ve 26 fırlatıcı ve 114 PAC-3 füzesi ile üç PAC-3 bataryasını 2.81 milyar dolara açıkladı. toplamda 6.392 milyar dolar. 

ÇC'nin silah satın alma çabalarına ÇHC sürekli olarak karşı çıktı. 

Yerel Silah Geliştirme

NCSIST Chien Hsiang aylak aylak dolaşan mühimmat

Ordunun hafif silahları genellikle, 205. Cephaneliği (第205廠) T65 saldırı tüfeği, T75 Hafif makineli tüfek, T86 saldırı tüfeği, T91 saldırı tüfeği, T75 tabanca, çeşitli mermi türleri vb. gibi hafif silahların geliştirilmesinden ve üretilmesinden sorumlu olan Milli Savunma Bakanlığı Silahlanma Bürosu tarafından yönetilmektedir

Ordu ayrıca, ROC'nin Yerli Savunma Avcı Uçağı, Thunderbolt 2000 Çoklu Fırlatma Roket Sistemi, Bulutlu Leopar Zırhlı Aracı, Sky Bow II ve Sky Bow IIISAM'ler ve Hsiung Feng serisi gemisavar füzeleri gibi ürünler üreterek yerli askeri üretimin büyümesine yol açan askeri "kendine güveni" vurguladı. 

Reformlar ve kalkınma

Ordunun sivil kontrolü


R.O.C. Ordusu askerleri, makineli tüfekleri bir CM-12 Tankından çıkarıyor

Günümüz ROC ordusu, çoğunlukla ABD ordusu olmak üzere batı askeri sistemlerinden sonra şekillendirilmiştir. Dahili olarak, ÇC ordusunun her seviyesini sıkı bir şekilde kontrol eden ve izleyen ve doğrudan ÇC ordusunun Genel Karargahına ve gerekirse doğrudan ÇC Başkanına rapor veren bir siyasi savaş şubesine/departmanına sahiptir. Bu, KMT ve ordusunun defalarca Komünist ajanlar tarafından nüfuz edildiği ve cephe birimlerinin Komünist Çin'e iltica etmesine yol açtığı 1949 öncesi dönemden bir mirastır. Ordu üzerindeki kontrollerini güçlendirmek ve 1949'da Tayvan'a çekildikten sonra kitlesel ilticayı önlemek için CKS ve CCK, orduda siyasi doğruluğu ve ROC liderliğine sadakati sağlamak için şirket düzeyine kadar siyasi memurlar ve komiserler atayarak ordu üzerinde sıkı bir kontrol uyguladı. Bu, siyasi subaylara/komiserlere büyük bir güç verdi ve birlik komutanını geçersiz kılmalarına ve birimi ele geçirmelerine izin verdi. Sadece son yıllarda siyasi savaş departmanı (kesintiler nedeniyle) ÇC ordusu içindeki gücünü azalttı.

2002'de yürürlüğe giren iki savunma reformu yasası, sivil savunma bakanına tüm ordu üzerinde kontrol sağladı ve tarihte ilk kez yasama gözetim yetkisini genişletti.  Geçmişte, ÇC ordusu KMT (Milliyetçi Parti) ile yakından bağlantılıydı ve onun tarafından kontrol ediliyordu. 1990'ların demokratikleşmesinin ardından ordu siyasi olarak tarafsız bir konuma geçti, ancak 2001'de üst düzey subay rütbeleri KMT üyelerinin hakimiyetinde kaldı. Kontrolün sivil otoriteye devredilmesini takip eden yıllarda, politikacılar, sıkıyönetim mirası ve ordu tarafından yürütülen ilgili suistimaller nedeniyle orduyla çok yakın ilişki kurmaktan çekindiler. ÇHC'den gelen tehditler ve Rusya'nın Ukrayna'yı işgali doğrultusunda orduya destek arttı, ancak 2020'lerde bile birçok Tayvanlı hala orduya güvensizdi.

Doktrin ve alıştırmalar

ROCAF AIDC F-CK Yerli Savunma Savaşçısı

ÇC Silahlı Kuvvetlerinin birincil amacı, etkili karşı saldırı ve savunma yetenekleri oluşturarak düşmanca eylemlere karşı güvenilir bir caydırıcılık sağlamaktır. 2004 yılında ÇC askeri doktrini, ÇHC ile herhangi bir çatışmada silahlı kuvvetlerin birincil amacının, altyapıya ve sivil kayıplara verilen zararı en aza indirmek için savaşın çoğunu mümkün olduğunca uzun süre Tayvan'dan uzak tutmak olacağı "açık deniz angajmanı" ilkesine odaklandı. 2004'ten itibaren ordu, ÇHC'nin ani bir "kafa kesme saldırısı" tehdidini de ciddiye almaya başlamıştı. Sonuç olarak, Donanma ve Hava Kuvvetlerinin (Ordunun geleneksel olarak egemen olduğu) rolüne artan bir vurgu vardı; hızlı tepki kuvvetlerinin geliştirilmesi ve yerel yedek kuvvetlerin hızlı seferber edilmesinin yanı sıra.2021 itibariyle, elektronik harp eğitimine vurgu yapıldı ve önemli saldırı ve savunma yetenekleri sahaya sürüldü. 

Han Kuang Tatbikatı, Çin Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetleri'nin Halk Kurtuluş Ordusu'nun saldırısı durumunda savaşa hazır olmak için yaptığı yıllık askeri tatbikattır. 

Strateji

Anakara Çin, Tayvan'ı geri alma planlarıyla ilgili resmi hükümet belgelerinde "barışçıl" ifadesini kaldırdı.  Ordu daha önce baskın hizmet olmasına rağmen, savunma yönelimine geçiş, Donanma ve Hava Kuvvetleri'nin çoğu savaşı nüfus merkezlerinden uzakta yürütmesi için önemini değiştirdi. Çin ordusunun mevcut bütçe ve sayısal üstünlüğü göz önüne alındığında, Tayvan, Çin'in gücünü eşleştirmeye çalışmak yerine Tayvan Boğazı'nda faaliyet gösterme kabiliyetini tehlikeye atmak için asimetrik bir erişim önleme/alan engelleme sistemine doğru ilerledi. Bir zamanlar en çok ihmal edilen güç olan RoCN, bir işgal filosunu yenmek için en önemli güç haline geldi. Düşman filosuyla savaşmak ve nakliye gemilerini batırmak, büyük miktarda kara işgal kuvvetini ortadan kaldıracak ve amfibi yetenekleri kalıcı olarak azaltacaktır. Yüzey gemileri öncelikle güdümlü füze avcıları ve fırkateynlerin yanı sıra çok daha büyük Çin yüzey ve amfibi gemilerini çıkarmak için dört düzine küçük, hızlı füze botundan oluşur. RoCAF hava üstünlüğü için optimize edilmiştir ve bir zamanlar iki ülke arasında daha zorluydu, ancak mevcut Çin teknoloji yatırımları Çin'i hava sahasına çok daha fazla rakip hale getirdi. Hava üslerinin, adanın menzilindeki Çin konvansiyonel balistik füzelerinin saldırısına uğraması muhtemeldir. Tayvan, pist onarım sistemleri ve mobil uçak durdurma sistemleri ile ateş altındayken açıkta kalan üsleri çalışır durumda tutacak donanıma sahiptir. RoCAF tarafından kullanılan iki yeraltı hava üssü vardır: 200 savaşçıyı koruyabilen oyulmuş bir dağda bulunan Chiashan Hava Kuvvetleri Üssü ve 80 uçağı koruyabilen Chihhang Hava Üssü. RoCAF, anakara üzerinde herhangi bir yerdeki hedeflere saldırmak için ülke çapında bir hava savunma ağı işletmektedir; Bazı uçaksavar füze bataryaları da yeraltı silolarında bulunur. Ordu, ancak Çin kuvvetleri karaya çıkmayı başarırsa ve asimetrik savaşa girerse savaşacaktı. 2014 yılında Tayvan Milli Savunma Bakanı Yen Ming, ülkenin bir Çin işgalini en az bir ay boyunca erteleyebileceğine inanıyordu. 


The Diplomat'a göre, 2010'ların sonlarında Tayvan ordusu Genel Savunma Konsepti (ODC) adı verilen yeni bir strateji benimsedi "Kısacası, ODC, Tayvan'ın mevcut doğal avantajlarını, sivil altyapısını ve asimetrik savaş yeteneklerini vurgulayarak, Tayvan'ın askeri güç gelişimine ve ortak operasyonlarına rehberlik etmek için bütünsel olarak entegre bir stratejidir. Çin Halk Kurtuluş Ordusu'nun (PLA) işgalini caydırmak ve gerekirse yenilgiye uğratmak için tasarlandı." 2021'de Savunma Bakanı Chiu Kuo-cheng, "Akranlarıma her zaman 'kaç gün dayanmamız gerekiyor?' diye sormayı bırakmalarını söylüyorum. Soru şu: "Çin kaç gün savaşmak istiyor?" Savaşmak istedikleri kadar gün boyunca onlara eşlik edeceğiz." Kabul edilen ODC, derin saldırı ve katmanlı caydırıcılığı vurgular. 

Dış işbirliği

Tayvan, başta Amerikan ve İngiliz olmak üzere yabancı güçlerle uzun süredir eğitim yapıyor, ancak 2018'de Tayvan Seyahat Yasası'nın kabul edilmesinden sonra işbirliği artırıldı. Yüksek rütbeli Tayvanlı subaylar ile NATO'daki meslektaşları arasındaki değiş tokuşlar da artıyor.  Bu işbirliği, NATO Okulu ve NATO Savunma Koleji gibi hem askeri hem de akademik değişimleri içermektedir. 

El Salvador


1970'lerde Çin Cumhuriyeti, ülkenin iç savaşı sırasında insan hakları ihlallerine karışan Salvadorlu subayları eğitti. 

Avrupa Birliği

2011 ve 2012'de Tayvan, Somali kıyılarındaki korsanlıkla mücadele etmek için Atalanta Operasyonunda AB'nin Deniz Kuvvetleri ile birlikte çalıştı. O zamandan beri değişim ve bilgi paylaşımı devam etti, 2011 ve 2015 yılları arasında AB korsanlıkla mücadele yetkilileri Tayvan'a beş ziyaret yaptı. 

Eswatini[

2020'de Tayvan, Eswatini'ye iki UH-1H genel maksat helikopteri bağışladı. 

Guatemala


1970'lerde Çin Cumhuriyeti, insan hakları ihlallerine karışan Guatemalalı subayları eğitti. 2019 yılında Guatemala Savunma Bakanı Tümgeneral Luis Miguel Ralda Moreno, Tayvan'ı ziyaret etmiş ve Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen ile bir araya gelmiştir. 

Honduras

2015 yılında Tayvan, Honduras'a üç UH-1H genel maksat helikopteri bağışladı. 

Japonya

ÇC ordusu ile Japon Öz Savunma Kuvvetleri (JSDF) arasında resmi bir işbirliği yoktur. JSDF, yıllık Han Kuang Tatbikatı'nın dijital bölümüne gözlemciler gönderdi. 2016 yılında yürürlüğe giren yeni Japon askeri mevzuatı, saldırı altındaki bölgesel bir müttefiki savunmak için konuşlandırmaya izin verdi. Bunun, öncelikle Japonya'nın Tayvan'a yönelik bir saldırı durumunda Tayvan'a konuşlandırılması ve bunun da güney adalarında Japon güvenliğini tehdit etmesi için bir mevzuat olduğu düşünülüyor. 

Nikaragua

2019'da Tayvan, Nikaragua Silahlı Kuvvetlerine beş adet yenilenmiş fazla önleme botu bağışladı. Nakil töreni, deniz kuvvetlerinin Puerto Sandino'daki 2. taburunda gerçekleşti. [

Paraguay

2019'da Tayvan, Paraguay Silahlı Kuvvetlerine iki UH-1H helikopteri ve 30 Humvee bağışladı. Paraguay Devlet Başkanı Mario Abdo Benítez, cumhurbaşkanlığı Twitter hesabından askeri yardımın fotoğraflarını paylaştı. 

Singapur

Singapur Cumhuriyeti Hava Kuvvetleri'ne (RSAF) ait bir C-130 Hercules tarafından 2018 Hualien depremi sırasında Tayvan'daki Hualien Havalimanı'na gönderilen insani yardım.

1975'ten itibaren Singapur, Starlight eğitim programı (星光計畫) kapsamında Çin Cumhuriyeti'nde eğitim almak için ordusundan birimler gönderdi. Tayvan'da eğitim gören Singapur kuvvetleri, 2005 yılı itibariyle yaklaşık 3.000 kişiydi. Singapur ayrıca ROCAF'a askeri teçhizat sağlamıştır. 

2007 yılında, Çin Cumhuriyeti Hava Kuvvetleri (ROCAF) tarafından işletilen bir F-5F avcı uçağı, Singapurlu personel tarafından işgal edilen üs konutlarına çarparak pilotları öldürdü. Yerdeki iki Singapurlu da öldürüldü, dokuz kişi yaralandı. O zamanki Starlight programı yaklaşık 7.000 personelden oluşuyordu. 

2019'da Singapurlu bir paraşütçü gece paraşüt eğitimi sırasında ciddi şekilde yaralandı. Tayvan'da yoğun bir ameliyat geçirdi ve iyileşti. 2020'de Singapur Hava Kuvvetleri A330 Çok Rollü Tanker Taşımacılığı ile Singapur'a geri döndü. 

Amerika Birleşik Devletleri,

ÇC ve ABD orduları arasındaki işbirliği, her iki ülkenin de Müttefik kuvvetlerin üyesi olduğu II. Dünya Savaşı sırasında başladı ve ÇC kuvvetlerinin 1949'da Tayvan'a nihai tahliyesine kadar ÇC kuvvetlerinin öncelikle ABD tarafından sağlandığı Çin İç Savaşı boyunca devam etti. Başlangıçta ABD, ÇC hükümetinin düşmesini bekledi ve Kore Savaşı'nın patlak vermesine kadar, ABD 7. Filosu'nun hem Tayvan'ı bir ÇHC saldırısından korumak hem de ÇHC'ye karşı ÇC eylemlerini durdurmak için Tayvan Boğazı'na gönderilmesi emredilene kadar desteğini geri çekti. 1954'te resmi bir ABD-ÇC güvenlik paktı imzalandı ve ABD'nin 1979'da ÇHC'yi tanımasına kadar süren resmi bir ittifak kuruldu. Bu dönemde ABD askeri danışmanları ÇC'ye konuşlandırıldı ve ortak tatbikatlar yaygındı. Amerika Birleşik Devletleri Tayvan Savunma Komutanlığı, Tayvan hava sahasının güçlendirilmesi için Filipinler'de kuruldu. ABD ve ÇC, ÇHC'ye yönelik insan ve elektronik istihbarat operasyonlarında da işbirliği yaptı. 

ROC birimleri, Kore Savaşı ve Vietnam Savaşı'na, öncelikle bu çatışmalarda ROC kuvvetlerinin yüksek profilli rollerinin tam ölçekli ÇHC müdahalesine yol açacağından endişe duyan ABD'nin ısrarı üzerine, savaş dışı kapasitelerde katıldı. Amerika Birleşik Devletleri, Amerika Birleşik Devletleri Tayvan Savunma Komutanlığı'nın bir parçası olarak Tayvan'a nükleer silahlar konuşlandırdı. Nükleer silahların, 1972'de Amerikan Başkanı tarafından geri çekilmeleri emredilinceye kadar Tainan Hava Kuvvetleri Üssü'nde depolandığı biliniyor. Üst düzey işbirliği, Tayvan'da kalan tüm ABD kuvvetlerinin geri çekildiği 1979'da ABD'nin ÇHC'yi tanımasıyla sona erdi. ABD, Tayvan İlişkileri Yasası uyarınca ÇC'ye silah satışı sağlamaya devam etti, ancak rolü azaldı. 

Amerika Birleşik Devletleri Kongresi 30 Eylül 2002'de 2003 mali yılı için Dış İlişkiler Yetkilendirme Yasası'nı yürürlüğe koyduğunda, Tayvan'a "NATO üyesi olmayan büyük bir müttefik olarak belirlenmiş gibi davranılmasını" şart koştu.  Kongre'nin Başkan'ın dışişleri otoritesine müdahale ettiği algısıyla ilgili ilk şüphelere rağmen, Bush yönetimi daha sonra 29 Ağustos 2003'te Kongre'ye Tayvan'ı NATO üyesi olmayan önemli bir müttefik olarak belirleyen bir mektup sundu. 

Son yıllarda, ÇC ordusu, yirmi yılı aşkın bir süredir göreceli izolasyondan sonra Birleşik Devletler Silahlı Kuvvetleri ile yeniden daha üst düzey işbirliğine başladı. ABD Pasifik Komutanlığı'ndan üst düzey subaylar, 2005 yılında yıllık Han Kuang askeri tatbikatlarını gözlemledi. ABD ayrıca, Taipei'deki askeri irtibat pozisyonunu, sözleşmeli olarak işe alınan emekli subayların sahip olduğu bir pozisyondan, aynı yıl aktif görevli bir subay tarafından tutulan bir pozisyona yükseltti.  Amerika Birleşik Devletleri, hem eğitim hem de irtibat amacıyla Tayvan'a düzenli olarak personel gönderiyor, ancak bunu ya gizlice ya da gayri resmi bir sıfatla yapıyor. ROC Deniz Piyadeleri Hawaii'deki Amerikalı meslektaşlarıyla eğitim aldı ve ABD Deniz Piyadeleri de Tayvan'a konuşlandırıldı. 

2015 yılında, iki Birleşik Devletler Deniz Piyadeleri F/A-18C Hornet, biri uçuş sırasında bir motor anomalisi geliştirdikten sonra Tainan Hava Kuvvetleri Üssü'ne planlanmamış bir iniş yaptı. Uçaklar, Amerikalı teknisyenlerle dolu bir C-130 onları kontrol etmek için uçana kadar bir hava kuvvetleri hangarına yerleştirildi. 


Tsai Ing-wen'in ABD'den silah satın alma talebi, Temmuz 2019'da ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından onaylandı. Anlaşma, 2,2 milyar dolar değerinde 108 adet M1 Abrams tankı, 250 adet FIM-92 Stinger füzesi ve ilgili ekipmanı kapsıyor. Tsai, silahların "kara ve hava yeteneklerimizi büyük ölçüde artıracağını, askeri morali güçlendireceğini ve dünyaya ABD'nin Tayvan'ın savunmasına olan bağlılığını göstereceğini" söyledi. Mayıs 2020'de ABD Dışişleri Bakanlığı, 180 milyon dolara mal olacağı tahmin edilen bir anlaşmayla Tayvan için 18 adet MK-48 Mod 6 İleri Teknoloji Ağır Torpido'nun Yabancı Askeri Satışını onayladı. 


ÇC ve Amerikan ordularının seçkin birimleri uzun süredir birlikte eğitim aldılar, birimlerin genellikle belirli ilişkileri vardır, örneğin MPSSC, Birleşik Devletler Ordusu Özel Kuvvetleri ile tatbikatlar yapar ve tatbikatlara katılır. Haziran 2020'de Birleşik Devletler Ordusu Özel Kuvvetleri, Tayvan'daki Yeşil Berelilerin eğitiminin görüntülerini içeren bir tanıtım videosu yayınladı. ROC Ordusu Havacılık ve Özel Kuvvetler Komutanlığı ve Birleşik Devletler Ordusu Özel Kuvvetleri, Balance Tamper adlı yıllık bir eğitim tatbikatına sahiptir. ROC Deniz Piyadeleri, ABD Deniz Piyadeleri'nin Deniz Akıncı Alayı'ndan yıllık olarak eğitim alır. Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri, havadan havaya yakıt ikmali ve eğitim yoluyla Tayvan'ın hava kuvvetlerini desteklemektedir. 

Askeri geçit törenleri


Çin Cumhuriyeti, 1991'den bu yana Ulusal Gün kutlamaları için ilk askeri geçit törenini 10 Ekim 2007'de düzenledi. ÇHC ile gerginliği azaltmak amacıyla önceki geçit törenleri durduruldu. Geçit töreni, silahlı kuvvetlerin ÇHC ile bir çatışmaya hazırlıksız olabileceği endişelerini hafifletmeyi amaçlıyordu. Geçit töreninde yerli füzeler, ABD yapımı Patriot II ve Avenger füzesavar sistemleri, ABD yapımı F-16'lar, Fransız yapımı Mirage'lar ve Tayvan yapımı IDF avcı uçakları yer aldı. 

2015 yılında, Japonya'nın 1945'te kuzey Hsinchu ilçesinde yenilgisinin 70. yıldönümünü kutlamak için başka bir geçit töreni düzenlendi. Geçit töreni iki saat sürdü ve yerli füzeler, Apache helikopterleri ve II. Dünya Savaşı gazileri için ödüllerden oluşuyordu. 

Nükleer silah programı

ÇC tarafından nükleer silahların geliştirilmesi tartışmalı bir konu olmuştur. Tayvan Boğazı'nda gerilimi tırmandırmaktan kaçınmayı uman ABD, ÇC'nin nükleer silahlarla silahlandırılmasına sürekli olarak karşı çıktı. Buna göre ÇC, Birleşmiş Milletler üyesi olmamasına rağmen, Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Antlaşması'nın ilkelerine bağlı kalmaktadır ve nükleer silah üretme niyetinde olmadığını belirtmiştir. ÇC tarafından yapılan geçmiş nükleer araştırmalar, onu bir 'eşik' nükleer devlet haline getiriyor.


1967'de Chungshan Bilim ve Teknoloji Enstitüsü'ndeki Nükleer Enerji Araştırma Enstitüsü'nün (INER) himayesinde bir nükleer silah programı başladı. ROC, iddiaya göre sivil bir enerji sistemi için, ancak gerçekte nükleer silahlar için yakıt geliştirmek için yurtdışından nükleer teknoloji (Kanada'dan bir araştırma reaktörü ve Amerika Birleşik Devletleri'nden düşük dereceli plütonyum dahil) elde edebildi. 

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı, ÇC'nin silah sınıfı plütonyum üretme çabalarına dair kanıt bulduktan sonra, Taipei Eylül 1976'da ABD'nin baskısı altında nükleer silah programını kaldırmayı kabul etti. Nükleer reaktör kısa süre sonra kapatıldı ve plütonyum çoğunlukla ABD'ye geri döndü.

1987 Lieyu katliamından sonra,[85][86] CIA için gizlice çalışan INER Nükleer Araştırma Müdür Yardımcısı Albay Chang Hsien-yi,Aralık ayında ABD'ye iltica ettiğinde ve suçlayıcı belgelerden oluşan bir önbellek ürettiğinde başka bir gizli program ortaya çıktı. 1988'de Tayvan'daki Amerikan Enstitüsü Direktörü David Dean tarafından 1986'da Pingtung'daki Jioupeng askeri üs sahasında küçültülmüş bir nükleer testi kaydeden Amerika Birleşik Devletleri uydu görüntüsüyle şahsen sorgulanması üzerine, Üstün general Hau Pei-tsun, Tayvan'daki bilim adamlarının, kontrollü nükleer reaksiyonu, önceki başarının 1/6'sına eşdeğer bir önceki başarıdan sonraki on yıllar içinde sürekli ilerleme olarak zaten ürettiklerini iddia etti. General Hau'nun Günlüğü'ne ve Başkan Nelson Mandela'nın daha sonraki bulgularına göre 1980'de Güney Afrika'da Hiroşima ölçeği. ABD'nin baskısı altında program durduruldu. 

1995-1996 Tayvan Boğazı krizi sırasında, ROC Başkanı Lee Teng-hui programı yeniden etkinleştirmeyi önerdi, ancak ABD hükümetinden yoğun eleştiriler aldıktan sonra birkaç gün sonra geri adım atmak zorunda kaldı. 

Tayvan Boğazı'ndaki dengesiz askeri denklem ile Taipei, Çin Halk Cumhuriyeti'nin askeri kuşatmasına karşı caydırıcı olarak nükleer silahları seçebilir.


Site Haritası
Site Yöneticisi


Avukat Orhan ÇELEN


Korkut Reis Mah. İlkiz Sok.
Fatih Apt. No: 20/14

06430 Sıhhıye-ANKARA
TÜRKİYE           
TEL: 0 542 427 44 72
         0 312 229 97 57

Jandarma subayı iken ANKARA Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi ve 1983 yılında sınıf değiştirerek askeri hakimliğe geçti. Askeri savcı, askeri hakim, adli müşavir yrd., disiplin sb.lığı, şb. md.lüğü gibi çeşitli görevlerde bulundu. (E.) Hakim Alb. Orhan ÇELEN; Şubat 1999’da kendi isteğiyle KKK.lığından emekliye ayrıldı. Halen ANKARA Barona kayıtlı olarak serbest avukatlık yapmaktadır.
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi17
Bugün Toplam66
Toplam Ziyaret1399714
Saat
Hava Durumu
Sitemize destek verin
Resimli özlü sözler

Üyelik Girişi