sayfa içeriği
    • www.askerihukuk.net
    • Türk Askeri hukuku ile ilgili konularda bilgi sunumu
    • www.askerihukuk.net
    • Türk Askeri Hukuku ile ilgili hususlarda bilgi sunumu
BÖLÜMLER
HABER BAŞLIKLARI

Askeri Ceza Hukukunda Başkasının Yaralanmasına ve Ölmesine Sebep Olma Suçu (Asck m.146)

Değerli Ziyaretçiler, Ankara Barosu Dergisinin 2015 yılı 3. sayısında yayınlanan bir makaleyi sizlere tanıtmak istiyoruz. "Askeri Ceza Hukukunda Başkasının Yaralanmasına ve Ölmesine Sebep Olma Suçu (Asck m.146)", Yazar:  Gökhan Yaşar DURAN
MAKALENİN ADI:

Askeri Ceza Hukukunda Başkasının Yaralanmasına ve Ölmesine Sebep Olma Suçu (Asck m.146)

MAKALE YAZARI:

Gökhan Yaşar DURAN, 
İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ceza ve Ceza Usul Hukuku Öğretim Üyesi.

MAKALENİN YAYINLANDIĞI DERGİ:

Ankara Barosu 2015 (3)

ÖZ 

Askerî Ceza Kanunu (AsCK) 146’ncı maddesinde, silahları ve cephanelerine ilişkin olarak taksirle başkalarının yaralanmasına veya ölümüne neden olan suç faillerinin, Türk Ceza Kanunu (TCK)’nın bu konuda atıf yapılan 85 ve 89’ncu maddelerine göre cezalandırılacağı hükmolunmuştur. Makalemizde bu suç tipinin unsurları, niteliği ve özellikleri inceleme konumuzu oluşturacaktır. 


Anahtar Kelimeler: Silah ve cephane, taksirle yaralama ya da öldürme, dikkat ve özen yükümlülüğü.

I. GİRİŞ 

Genel açıdan bakıldığında, taksirli suçların cezalandırılmasıyla insanların gitgide yoğunlaşan toplumsal yaşam içinde daha dikkatli davranmaları temin edilmek istenmiştir[1]. Ancak belirli bir mesleği ifa edenlere yönelik olarak, bu mesleklerinin özellikleri karşısında, özel kanunlarda yer alan mesleki taksir biçimleri de bulunmaktadır. Mesleki taksir ceza hukukundaki taksirden ayrı ve farklı bir müessese değildir[2]. 

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)[3]’nin icra ettiği görevlerde yürütülen askerî hizmetin niteliği gereği, her zaman dikkatli ve özenli davranılmasını gerektirmektedir. Bu husus ayrıca disiplinin tesis ve idamesi bakımından da önem taşımaktadır. Bu nedenle en küçük bir dikkatsizliğin dahi disiplini bozabileceğinden hareketle, Askerî Ceza Kanunu (AsCK)’nda taksirle de işlenebilen suçlara yer verilmiştir. 

AsCK 146’ncı maddesinde, silahları ve cephanelerine ilişkin olarak taksirle başkalarının yaralanmasına veya ölümüne neden olan suç faillerinin, Türk Ceza Kanunu (TCK)’nun bu konuda atıf yapılan 85 ve 89’ncu maddelerine göre cezalandırılacağı hükmolunmuştur. Bu nedenle makalede inceleme yöntemi olarak, taksir kavramı içinde konu değerlendirilerek, suç tipi konuya ilişkin Askerî Yargıtay kararları ile birlikte tanıtılmaya çalışılacaktır.....


Devamını görmek için makalenin yayınlandığı Derginin aşağıdaki linkine tıklayınız.

LİNK:http://www.ankarabarosu.org.tr/siteler/ankarabarosu/tekmakale/2015-3/07.pdfSite Haritası
Site Yöneticisi


Avukat Orhan ÇELEN


Korkut Reis Mah. İlkiz Sok.
Fatih Apt. No: 20/14

06430 Sıhhıye-ANKARA
TÜRKİYE           
TEL: 0 542 427 44 72
         0 312 229 97 57

Jandarma subayı iken ANKARA Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi ve 1983 yılında sınıf değiştirerek askeri hakimliğe geçti. Askeri savcı, askeri hakim, adli müşavir yrd., disiplin sb.lığı, şb. md.lüğü gibi çeşitli görevlerde bulundu. (E.) Hakim Alb. Orhan ÇELEN; Şubat 1999’da kendi isteğiyle KKK.lığından emekliye ayrıldı. Halen ANKARA Barona kayıtlı olarak serbest avukatlık yapmaktadır.
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam173
Toplam Ziyaret1403853
Saat
Hava Durumu
Sitemize destek verin
Resimli özlü sözler

Üyelik Girişi