sayfa içeriği
    • www.askerihukuk.net
    • Türk Askeri hukuku ile ilgili konularda bilgi sunumu
    • www.askerihukuk.net
    • Türk Askeri Hukuku ile ilgili hususlarda bilgi sunumu
BÖLÜMLER
HABER BAŞLIKLARI

Ertuğrul Fırkateyni ve Tıp Etiği - Yrd.Doç.Dr.Tpb.Yb.Oktay SARI

Değerli Ziyaretçiler, Dz.K.K.lığı resmi internet sitesinde yer alan ve Yrd.Doç.Dr.Tpb.Yb.Oktay SARI tarafından hazırlanan "Ertugrul Fırkateyni ve Tıp Etiği" isimli bir makaleyi, aşağıda sizlere tanıtmak istiyoruz.

Ertuğrul Fırkateyni ve Tıp Etiği


Hekimin ödevi, insan sağlığını korumak ve geliştirmektir. Hekimin bilgi ve vicdanı bu görevin yerine getirilmesine adanmıştır. Dünya Tıp Birliği’nin Cenevre Bildirgesi “Hastamın sağlığı benim ilk önceliğimdir” cümlesiyle hekimi bağlar ve Uluslararası Tıp Etiği Kodu “tıbbi hizmetleri verirken, hekimin yalnızca hastanın menfaatine göre davranması gerektiğini” duyurur.

Ertuğrul Fırkateyninin 16 Eylül 1890 tarihinde Yokohama’dan Kobe’ye ilerlerken kayalıklara çarparak batması sonucunda 591 kişilik mürettebattan 532'si şehit olmuş, 69 kişi ise sağ olarak kurtarılmıştır.

Yaşananlar ne kadar üzücü ve yürek burkan hadiseler olsa da günümüze kadar devam eden Türk Japon dostluğunun pekişmesinde ve ilişkilerin gelişmesinde önemli katkı sağlamıştır Ülkemizi temsilen Uzakdoğu seferinde şehadet makamına yükselen ecdadımızı saygı ve minnetle anıyoruz. Felaket sonrası ortaya ıkan yardımlaşma ve beraberlik belki de facianın boyutlarının daha da büyümesini önlemiştir. Kurtarma esnasında faaliyet gösteren Japon yetkililer, mahalli halk ve Alman Volf ve Japan Buci Maro gemilerinin destekleri sayesinde şehit sayısının daha da artması önlenmiştir.1


Yazının devamı Dz.K.K.lığı internet sitesinde yer almaktadır.Görmek için tıklayınız.

Site Haritası
Site Yöneticisi


Avukat Orhan ÇELEN


Korkut Reis Mah. İlkiz Sok.
Fatih Apt. No: 20/14

06430 Sıhhıye-ANKARA
TÜRKİYE           
TEL: 0 542 427 44 72
         0 312 229 97 57

Jandarma subayı iken ANKARA Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi ve 1983 yılında sınıf değiştirerek askeri hakimliğe geçti. Askeri savcı, askeri hakim, adli müşavir yrd., disiplin sb.lığı, şb. md.lüğü gibi çeşitli görevlerde bulundu. (E.) Hakim Alb. Orhan ÇELEN; Şubat 1999’da kendi isteğiyle KKK.lığından emekliye ayrıldı. Halen ANKARA Barona kayıtlı olarak serbest avukatlık yapmaktadır.
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam212
Toplam Ziyaret1401508
Saat
Hava Durumu
Sitemize destek verin
Resimli özlü sözler

Üyelik Girişi