sayfa içeriği
    • www.askerihukuk.net
    • Türk Askeri hukuku ile ilgili konularda bilgi sunumu
    • www.askerihukuk.net
    • Türk Askeri Hukuku ile ilgili hususlarda bilgi sunumu
BÖLÜMLER
HABER BAŞLIKLARI

Thrasymachus

Thrasymachus

ALINTI:http://tr.wikipedia.org/wiki/Thrasymachus

Sokrates'in çağdaşıdır. Yazdıklarının çok azı bugüne ulaşmıştır.

Haklar ve adalet üzerine olan görüşleri ile bilinmektedir. Hak en güçlü olana hizmet edendir. Hak güçtür. Sonuç olarak evrensel haklar düzeninin sert bir muhalifidir ve var olan hakkı en güçlü olanın çıkarlarının ifadesi olarak yorumlar. Bu görüşleri Platonun Devlet adlı eserinin bir kısmında bahsedilmiştir. Yani hak kavramını güçle özleştirir. Adalet algısı=Güçlüye hizmet.

******************************************************************************

Hayatı: Thrasymachus (yaklaşık d M.Ö. 70) Sokrates'in çağdaşıydı. Yazdıklarından Çok azı elimizde. Ayrıca Platon'un Devlet isimli diyalogunda bahsedilmektedir.
Thrasymachus haklar ve adalet üzerine olan görüşleriyle bilinir: Hak en güçlüye hizmet edendir. Hak güçtür. Bununla çelişen hak ve adalet kavrayışları yalnız a p t a l ca safdilliğin ifadesidir. Thrasymachus sonuç olarak evrensel haklar düzeninin sert bir muhalifidir ve var olan hakkı en güçlü olanın çıkarlarının ifadesi olarak yorumlar. Bu görüşleri Devletin ilk kısmında belirtilir.
 

 

Site Haritası
Site Yöneticisi


Avukat Orhan ÇELEN


Korkut Reis Mah. İlkiz Sok.
Fatih Apt. No: 20/14

06430 Sıhhıye-ANKARA
TÜRKİYE           
TEL: 0 542 427 44 72
         0 312 229 97 57

Jandarma subayı iken ANKARA Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi ve 1983 yılında sınıf değiştirerek askeri hakimliğe geçti. Askeri savcı, askeri hakim, adli müşavir yrd., disiplin sb.lığı, şb. md.lüğü gibi çeşitli görevlerde bulundu. (E.) Hakim Alb. Orhan ÇELEN; Şubat 1999’da kendi isteğiyle KKK.lığından emekliye ayrıldı. Halen ANKARA Barona kayıtlı olarak serbest avukatlık yapmaktadır.
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam188
Toplam Ziyaret1401484
Saat
Hava Durumu
Sitemize destek verin
Resimli özlü sözler

Üyelik Girişi