sayfa içeriği
    • www.askerihukuk.net
    • Türk Askeri hukuku ile ilgili konularda bilgi sunumu
    • www.askerihukuk.net
    • Türk Askeri Hukuku ile ilgili hususlarda bilgi sunumu
BÖLÜMLER
HABER BAŞLIKLARI

Deniz ve Kadın - Hazırlayan : Dz.Bnb.Müge SAVAŞKUL MÜRTAY

Deniz ve Kadın - Hazırlayan : Dz.Bnb.Müge SAVAŞKUL MÜRTAY

Dz.K.K.lığı resmi internet sitesinde yer alan "Deniz ve Kadın" isimli bir makaleyi, aşağıda sizlere tanıtmak istiyoruz. 

Deniz ve Kadın


Deniz tarihinde kadınların ilk olarak kadın kimliklerini gizleyerek erkek kılığında ve “korsan” sıfatıyla güverteye ayak bastıkları, ülkemizde ise ilk olarak “gemici eşi” sıfatıyla sivil bahriyeye giriş yaptıkları müteakiben miço, telsiz zabiti ve köprü üstü zabiti sıfatları ile gemilerde çalıştıkları bilinmektedir.

Türk kadını olmak; kadın olmanın sorumluluklarından daha ağır ve ciddi mesuliyetleri omuzlarımıza yüklemiştir. Çünkü biliriz ki, kazanılan her zafer için atalarımızın kanları feda edilmiştir. Cumhuriyetin kurulmasıyla beraber gerek sosyal, gerekse siyasal alanda var olup faaliyette bulunmalarına önem verilmekle birlikte kadınlarımız haklı özgürlük savaşında cephede dahi kendisine yer bularak varlığını duyurup vatanını korumayı daima kendisine görev bilmiştir.

Ulu Önder ATATÜRK Türk kadınından beklentilerini ”İnsanlar dünyaya mukadder oldukları kadar yaşamak için gelmişlerdir. Yaşamak demek faaliyet demektir. Bundan dolayı bir toplumun bir uzvu atalette olursa, o toplum felç olmuştur. Bir toplumun hayatta kalması ve muvaffak olması için çalışmanın ve başarılı olabilmenin bağlı olduğu bütün sebep ve şartları kabul etmesi gerekir. Bundan dolayı bizim toplumumuz için ilim ve fen lazımsa bunları aynı derecede hem erkek ve hem de kadınlarımızın kazanmaları gerekir” ifadesi ile belirtmiştir. Bunun üzerine artık biz Cumhuriyet kadınlarına düşen görev açık ve net olarak belirlenmiştir.

Türkiyede kadınların bahriyeye katılmaları 1955 yılına dayanmaktadır. 1955 yılında Deniz Harp Okulu sınav ilanında; “T.C. vatandaşı olmak ve erkek olmak” ifadesi yerine sadece; “T.C. vatandaşı olmak” ifadesine yer verince 2 bayan öğrenci (Gürışık GÜRPINAR ile İlgi YENER) Deniz Harp Okuluna girmeye hak kazanmış ve bahriyenin yolu kadınlara açılmıştır...

Yazının devamı Dz.K.K.lığı internet sitesinde yer almaktadır.Görmek için tıklayınız.

Site Haritası
Site Yöneticisi


Avukat Orhan ÇELEN


Korkut Reis Mah. İlkiz Sok.
Fatih Apt. No: 20/14

06430 Sıhhıye-ANKARA
TÜRKİYE           
TEL: 0 542 427 44 72
         0 312 229 97 57

Jandarma subayı iken ANKARA Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi ve 1983 yılında sınıf değiştirerek askeri hakimliğe geçti. Askeri savcı, askeri hakim, adli müşavir yrd., disiplin sb.lığı, şb. md.lüğü gibi çeşitli görevlerde bulundu. (E.) Hakim Alb. Orhan ÇELEN; Şubat 1999’da kendi isteğiyle KKK.lığından emekliye ayrıldı. Halen ANKARA Barona kayıtlı olarak serbest avukatlık yapmaktadır.
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam195
Toplam Ziyaret1401491
Saat
Hava Durumu
Sitemize destek verin
Resimli özlü sözler

Üyelik Girişi