sayfa içeriği
  • www.askerihukuk.net
  • Türk Askeri hukuku ile ilgili konularda bilgi sunumu
  • www.askerihukuk.net
  • Türk Askeri Hukuku ile ilgili hususlarda bilgi sunumu
BÖLÜMLER
HABER BAŞLIKLARI

İPTAL DAVASI DİLEKÇE ÖRNEĞİ (2)

IPTAL DAVASI DILEKÇE ÖRNEGİ: 

 

(Durusma istemi vardir) (1)

(Yürütmenin durdurulmasi istemi vardir) (2)

 
 
ASKERI YÜKSEK IDARE MAHKEMESI BASKANLIGINA
ANKARA
DAVACI: Adi-SOYADI
T.C Kimlik No
Sinif ve Rütbesi (Sicili)
Açik Birlik Adresi (3)
VEKILI: ....................... (4)
DAVALI: Milli Savunma Bakanligi- ANKARA (5)
DAVA KONUSU  Erzincan’dan Malatya garnizonuna atama isleminin iptali istemi

 

YAZILI BILDIRIM TARIHI:   2. 6.1999 (6)

OLAYLAR :

 

1. 1996 yilinda Kara Harp Okulu’ndan mezun olduktan sonra 1996-1997 yillarinda sinif okulunda, 1997-2002 yillari arasinda Edirne garnizonunda, 2002-2005 yillari arasinda Adana garnizonunda görev yaptiktan sonra, II. Bölge hizmetini yapmak üzere 2005 yilinda Erzincan garnizonuna atandim. 2005-2009 yillari arasinda bu garnizonda hizmet süremi tamamladiktan sonra, KKK.liginin 26.5.2009 tarihli genel atamalariyla Malatya 2. Ordu K.ligi Kh. Dst. Kt. Kh. Ds. Bl. K.ligina atandim

2. Atama safahatimdan da görülecegi üzere I. Bölgede hiç (A) garnizonunda görev yapmadim. II. Bölge çikisinda (A) garnizonu olan Ankara, Istanbul, izmir’deki bos kadro görev yerlerinden birine atanmak istedigimi Atanma Istek Formu’nda belirttim. Buna ragmen, atamam (B) garnizonu olan Malatya’ya yapilmistir.

3. Oysa benimle birlikte islem gören P. Yzb.lardan (A), (B) ve (C) nin atama safahatlari gözetildiginde, bana nazaran çok daha yüksek dereceli garnizonlarda görev yaptiklari ve son atamalarla (A) garnizonlarina atandiklari görülecektir. Oysa benim safahatimin bu kisilere nazaran çok daha kötü oldugu ortadadir.

HUKUKSAL NEDENLER:

1. 926 sayili Kanun’un 118 ve 119 uncu maddeleri ile Türk Silahli Kuvvetlerine mensup Subay ve Astsubaylarin Atanma ve yer Degistirmeleri Hakkindaki Yönetmeligin 3 ve 45 inci maddelerinde garnizon ve bölgeler arasindaki yer degistirmelerin, hizmet gereklerinin yani sira, atama safahati dikkate alinarak bir sira dahilinde yapilacagini öngörmektedir.

2.Gerek benim, gerekse emsal gösterdigim subaylarin atama safahatlari dikkate alindiginda, benim dava konusu yaptigim atamamda bu mevzuat hükümlerine uyulmadigi açikça görülecektir.

SONUÇ VE ISTEM:

1.Yukarida açiklanan nedenlerle ve mahkemenizce re’sen saptanacak gerekçelerle, istegim olan (A) garnizonlarina atamamin yapilmayarak, II. Bölge çikisi yeniden (B) garnizonuna atama seklindeki idari islem hukuka bulundugundan IPTALINE

2. 2.8.2009 tarihine kadar ilisigimin kesilmesi emredildiginden, ailemi ve evimi atandigim garnizona tasimam halinde büyük maddi-manevi zarara ugrayacagimdan, öncelikle YÜRÜTMENIN DURDURULMASINA) (7)

Yargilama giderlerinin davali idare üzerinde birakilmasina karar verilmesini,(Yargilamanin durusmali yapilmasini) (8)Saygilarimla arz ve talep ederim. 3.3.2009

 

Imza       
Adi-SOYADI  
Sinif ve Rütbe 

 

EKLER:

EK-A: Atama Emri fotokopisi

EK-B : Atama Istek Formu fotokopisi

EK-C : Atama safahatina iliskin belge fotokopileri

 

DIPNOTLAR:

(1) Yargilamanin durusmali yapilmasi isteniyorsa bu ibare dava dilekçesinin bu bölümüne yazilacaktir.

(2) Yürütmenin durdurulmasi isteniyorsa bu ibare dava dilekçesinin bu bölümüne yazilacaktir.

(3) Davaci arzu ediyorsa tebligat adresi olarak, kitasi disinda bir baska adres de (örnegin bir ev adresi) bildirebilir.

(4) Bu bölüm avukatla takip edilen davalarda doldurulacaktir.

(5) Davaci J. Gn. K.ligi mensubu ise davali olarak Içisleri bakanligi yazilir. Emeklilik islemlerinde TC. Emekli Sandigi Genel Müdürlügü, OYAK islemlerinde Ordu Yardimlasma Kurumu Genel Müdürlügü hasim mevkiinde gösterilmelidir.

(6) Dava konusu yapilan idari islem davaciya ne zaman teblig edilmisse, bu bölüme söz konusu teblig tarihi yazilacaktir.

(7) Parantez içindeki metin, davada ancak yürütmenin durdurulmasi istemi varsa yazilacaktir.

(8) Parantez içindeki metin ancak davanin durusmali yapilmasi talep ediliyorsa yazilacaktir.

 

 


Yorumlar - Yorum Yaz
Site Haritası
Site Yöneticisi


Avukat Orhan ÇELEN


Korkut Reis Mah. İlkiz Sok.
Fatih Apt. No: 20/14

06430 Sıhhıye-ANKARA
TÜRKİYE           
TEL: 0 542 427 44 72
         0 312 229 97 57

Jandarma subayı iken ANKARA Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi ve 1983 yılında sınıf değiştirerek askeri hakimliğe geçti. Askeri savcı, askeri hakim, adli müşavir yrd., disiplin sb.lığı, şb. md.lüğü gibi çeşitli görevlerde bulundu. (E.) Hakim Alb. Orhan ÇELEN; Şubat 1999’da kendi isteğiyle KKK.lığından emekliye ayrıldı. Halen ANKARA Barona kayıtlı olarak serbest avukatlık yapmaktadır.
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam27
Toplam Ziyaret1399675
Saat
Hava Durumu
Sitemize destek verin
Resimli özlü sözler

Üyelik Girişi