sayfa içeriği
  • www.askerihukuk.net
  • Türk Askeri hukuku ile ilgili konularda bilgi sunumu
  • www.askerihukuk.net
  • Türk Askeri Hukuku ile ilgili hususlarda bilgi sunumu
BÖLÜMLER
HABER BAŞLIKLARI

ALMAN ORDUSU

ALMAN ORDUSU

alıntı: https://www.bundeswehr.de/en/about-bundeswehr/ranks-and-careers/officer-careers

Subay kariyer grubunda, erkekler ve kadınlar Alman Ordusunun (Bundeswehr) en yüksek rütbelerine yükselebilir.

komuta personeli

Subaylar Bundeswehr'de en yüksek rütbelere sahiptir.Subay kariyerleri, teğmen, üsteğmen, yüzbaşı, saha dereceli subay ve genel rütbelerin farklı derecelerini içerir.
Ordu ve Hava Kuvvetleri'ndeki rütbe atamaları aynı olsa da, Deniz Kuvvetleri ve Sağlık Hizmetinde farklıdır.
Tıbbi Hizmet içinde doktorlar, eczacılar ve veteriner hekimlerin kaptan, Eczacılık Kolordusu veya teğmen, Eczane Kolordusu (OF-2) gibi kendi rütbe atamaları vardır. Rütbe nişanları da farklıdır.

Sorumluluk ve çok yönlülük

Subay kariyerlerinde askeri personel farklı yollar izleyebilir. Hat görevlileri, erken aşamada amir ve eğitmen olarak sorumluluk alır ve doğrudan şirketlerde, gemilerde ve kanatlarda görevlendirilir. Kendilerine emanet edilen kadın ve erkek askerlere liderlik ederler, eğitirler ve eğitirler. Askeri personelle doğrudan temasa ek olarak, onların günlük işleri aynı zamanda idari görevleri de içermektedir: emirlerin yazılması, eğitim programlarının planlanması, değerlendirme raporlarının yazılması veya malzemelerin yönetilmesi.

Tıp öğrenimini, diş hekimliği öğrenimini veya veteriner hekimliği öğrenimini tamamlamış subay kariyer grubu üyeleri, Bundeswehr'de doktor veya veteriner olarak istihdam edilebilir. Eczacılık eğitimini başarıyla tamamlayanlar Bundeswehr eczacısı olabilirler. Tıbbi Hizmet memurları, görev süreleri boyunca sivil bir üniversitede eğitim görebilir veya üniversite eğitimlerini tamamlamış olarak Bundeswehr'e katılabilirler.

Kıdemli Astsubaylar, subay kariyerine geçiş yaparak subay uzmanları haline gelebilir. Bu uzmanlar personel işleri, bilgi teknolojisi veya otomotiv ve elektrik mühendisliği gibi alanlarda uzmanlaşmıştır.

Meslek ve çağrı

Hat subayı kariyerine devam etmeye karar verenler, öncelikle en az 13 yıl boyunca geçici kariyer gönüllüleri olarak kaydoluyorlar. Bu minimum hizmet süresi, fonksiyonel alana ve gerekli eğitime bağlı olarak 17 yıla kadar çıkabilir. Subay eğitimi askeri konularla sınırlı değildir. Bundeswehrgenç subay adaylarına iki Bundeswehr üniversitesinden birinde yaklaşık 50 lisans ve yüksek lisans kursundan birini tamamlama fırsatı sunuyor.

Aktif görevlerini tamamladıktan sonra subaylar, 65 yaşını doldurdukları ayın sonuna kadar Bundeswehr'i yedek asker olarak desteklemeye devam edebilirler.

Rütbeler

 
Asteğmen ve farklı derecelerde teğmen ve yüzbaşı

RÜTBEASGARI HIZMET SÜRESI

NATO SIRALAMASI

Teğmen /Asteğmen

3 yıl

OF-1


Üsteğmen / teğmen, üçüncü sınıf

2,5 yıl subaylık

OF-1

Yüzbaşı/ teğmen

5 yıl subay olarak

OF-2

Yüzbaşı, Tabip Birlikleri veya teğmen, Tabip Birlikleri/
yüxbaşı, Eczane Birlikleri veya teğmen, Eczane Birlikleri/kaptan, Veteriner Birlikleri
veterinerlik lisansı veya devlet sertifikasına sahip

OF-2


Yüzbaşı, son sınıf / teğmen, son sınıf
15 yıl subaylık

OF-2

Saha dereceli memurlar

RÜTBE

ASGARI HIZMET SÜRESI

NATO SIRALAMASI

Binbaşı / komutan, ikinci sınıf (teğmen komutan)

9 yıl subay olarak

OF-3

Binbaşı, Tabip Birlikleri veya teğmen komutan, Tabip Birlikleri/binbaşı, Eczane Birlikleri veya teğmen komutan, Eczane Birlikleri/binbaşı, Veteriner Birlikleri

2 years as a Medical Service officer
2 yıl Sağlık Hizmetleri Memuru olarak görev yaptım

OF-3


Yarbay/komutan

13 yıl subaylık

OF-4

Yarbay, Tabip Birlikleri/yarbay, Eczane Birlikleri/yarbay, Veteriner Birlikleri/komutan, Tabip Birlikleri/komutan, Eczane Birlikleri


5 yıl Sağlık Hizmeti
subayı olarak görev yaptım

OF-4

Albay / yüzbaşı

15 yıl subaylık

OF-5


Albay, Tabip Birlikleri / albay, Eczane Birlikleri / albay, Veteriner Birlikleri / yüzbaşı, Tabip Birlikleri / yüzbaşı, Eczane Birlikleri


10 yıl Sağlık Hizmeti subayı olarak

OF-5

GeneralsGeneraller

RÜTBE

NATO SIRALAMASI


Tuğgeneral / Tuğamiral (alt yarı)

OF-6


Tuğgeneral, Tabip Sınıfı / Tuğgeneral, Eczacılık Birliği / Tuğamiral (alt yarı), Tabip Sınıfı

OF-6

Tümgeneral / Tuğamiral (üst yarı)

OF-7

Tümgeneral, Tabip Sınıfı / Tuğamiral (üst yarı), Tabip Sınıfı

OF-7


Korgeneral / Koramiral

OF-8


Korgeneral, Tabip Sınıfı / Koramiral, Tabip Sınıfı

OF-8

Genel / amiral

OF-9Genç (Noncomissioned) AstsubaylarAlanlarında uzmandırlar. Deniz Kuvvetleri'ndeki elektrikçiler, Hava Kuvvetleri'ndeki hava aracı tamircileri ve Ordu'daki motorlu taşıt sürücüleri, astsubayların sadece birkaç örneğidir.

Küçük astsubay rütbe kategorisi, alt astsubay rütbelerinden oluşur. Almanca'da, Astsubay rütbelerinin isimleri, geleneksel olarak bir kılıcın kabzasına dolanan kılıç düğümü olan "Portepee" anlamına gelir. Üst rütbelerde böyle bir döngü varken, genç astsubaylarda yoktur.

Bundeswehr'de, genç Astsubay rütbe kategorisi, "Unteroffizier" (OR-5) ve "Stabsunteroffizier" (OR-5, kıdemli sınıf) ve "Fahnenjunker" (deneme subayı öğrencisi; VEYA-5). Donanmada, genç Astsubay rütbeleri "Maat" (OR-5), "Obermaat" (OR-5, kıdemli sınıf) ve "Seekadett" (astsubay ikinci sınıf (deniz subayı öğrencisi); VEYA-5).


Adaylar özel bir durum


Deneme süresi subayı öğrencisi ve ikinci sınıf astsubay (deniz subayı öğrencisi), subay kariyer grubundaki aday rütbelerdir. Bu rütbelerdeki askeri personel halen subay olma eğitimine devam etmektedir.

Diğer astsubay rütbeleri genellikle FA'nın eklenmesine sahiptir for “Feldwebelanwärter” or BA


Ordu veya Hava Kuvvetlerinin subay adayları, rütbe amblemini tamamlayan gümüş örgüden tanınabilir. Donanmanın subay adayları, ikinci sınıf astsubay rütbe amblemine ek olarak, kendilerini geleceğin subayları olarak gösteren altın bir yıldız takarlar. Ordu ve Hava Kuvvetleri kıdemli Astsubay adayları koyu altın bir örgü takarken, Donanma kıdemli Astsubay adayları rütbe ambleminde iki yatay paralel şerit takarlar.

Kendi alanlarında uzmanlar

Kıdemsiz Astsubayların çok çeşitli görevleri vardır. Çoğu belirli bir alanda uzmanlaşmıştır ve “Astsubay uzmanları” olarak bilinirler. Bu bağlamda, Bundeswehr, tıbbi hizmetteki Astsubay uzmanları, askeri müzik hizmeti ve genel uzmanlık hizmeti arasında ayrım yapmaktadır.

Astsubay uzmanlık eğitiminin bir kısmı, gelecekteki görev kapsamına uygun, devlet tarafından tanınan yeterliliğe sahip mesleki eğitimdir. Genel uzmanlık hizmetindeki meslekler arasında elektronik teknisyeni, hava fotoğrafı tercümanı, motorlu araç sürücüsü, aşçı, personel uzmanı ve çok daha fazlası yer alır. Eğer bir asker veya kadın halihazırda uygun eğitimi almışsa, doğrudan kıdemsiz veya kıdemli OR-5 kademesinde istihdam edilebilir. Bir Astsubay'ın normal görev süresi on iki yıldır. Gelecekte Astsubay uzmanları aynı zamanda kariyer hizmeti üyeleri de olabilirler.


Rütbeler

RÜTBEASGARI HIZMET SÜRESINATO
Sergeant/staff sergeant/petty officer second class
Çavuş / kurmay çavuş / astsubay ikinci sınıf

 12 ay

OR-5

Probationary officer cadet/petty officer second class (naval officer cadet)
Deneme subayı harbiyeli / ikinci sınıf astsubay (deniz subayı harbiyeli)

12 ay

Student OfficerÖğrenci subay

Sergeant, senior grade/staff sergeant, senior grade/petty officer second class, senior grade
Çavuş, kıdemli sınıf / üstçavuş, kıdemli sınıf / astsubay ikinci sınıf, kıdemli sınıf

24 ay

OR-5

Gönüllü Askerlik


2011 yılında zorunlu askerlik hizmetinin askıya alınmasıyla Bundeswehr gönüllü bir orduya dönüştürüldü. Gönüllü askerlik hizmetinin getirilmesi bu dönüşümün merkezinde yer aldı. Bu hizmet, sivil katılımı silahlı kuvvetleri ve bir asker olarak yaşamı tanımakla birleştirir. 7 ila 23 ay arasında bir askerlik süresi ile, ilgilenen kişiler, hemen daha uzun vadeli bir taahhütte bulunmak zorunda kalmadan silahlı kuvvetleri tanıma fırsatına sahip olurlar.
İlk altı ay, taraflardan herhangi birinin fesih bildiriminde bulunabileceği bir deneme süresidir. Gönüllü askerlik yapabilmek için en az 17 yaşında olmanız, zorunlu tam zamanlı eğitimi tamamlamış olmanız ve Alman vatandaşlığına sahip olmanız gerekmektedir. Başvuru sahipleri, eğitimin tamamlanmasından sonra yurtdışındaki operasyonlara katılmaya istekli olmalıdır.


Askerlik gönüllüleri derecelendirilmemiş personeldir. Bundeswehr'deki tüm askeri kariyerler gibi, gönüllü askerlik hizmeti de askere alma şirketinde üç aylık temel eğitimle başlar.
Eğitimin hedefi, tüm askerler için “temel genel askeri yetenek”tir. En geniş anlamda, hangi silahlı kuvvette olduklarına bakılmaksızın piyade personeli olarak eğitilirler. Daha sonra erkek ve kadın askerler ana birlikleriyle tanıştırılır ve burada genellikle üç aylık sonrası ilgili eğitime devam ederler. Genç kadınlar ve erkekler belirli bir uzmanlık faaliyetini gerçekleştirmeyi öğreniyorlar. Orduda zırhlı piyade askerleri, Hava Kuvvetlerinde karadan havaya füze operatörleri, Deniz Kuvvetlerinde seyrüseferciler, Tıbbi Hizmette personel katipleri veya Müşterek Destek ve Etkinleştirme Hizmetinde tören muhafız taburunun üyeleri olsun; personelin çok sayıda görevi vardır. Temel eğitim sonrasında uzmanlaşma fırsatları.

Temel eğitimden sonra çok çeşitli farklı eğitim yolları olsa da silahlı kuvvetler arasında da benzerlikler vardır. Vatandaşlık eğitimi, karakter rehberliği eğitimi, spor, KBRN ve tıbbi eğitim ile konuşlanma eğitimi aşamaları kuvvetlerde ortak konulardır. Gönüllü askerlik hizmeti sırasında hem Bundeswehr hem de gönüllüler askerlik süresinin uzatılıp uzatılmayacağına karar verebilir.


1 Ocak 2020'den itibaren yaklaşık 8.000 askerlik gönüllüsünün askeri maaşı artırıldı. En alt rütbelilerin aylık askeri maaşı (önceden 840 avro artı yaklaşık 500 avro ayni yardımlar) artık 1.500 avroya ulaşıyor. Rütbeye göre kademeli olarak sıralandığında, son sınıf olan OR-3 için 1.900 avroya kadar çıkıyor; bu, aynı rütbedeki geçici kariyer gönüllüsü için temel maaşın yaklaşık yüzde 80'ine karşılık geliyor. Ayrıca, askerlik hizmeti gönüllülerinin ücretleri de artık geçici kariyerli gönüllülerin ücretleri doğrultusunda artırılıyor.

1 Ocak 2020'den bu yana, önceki günlük askerlik maaşı oranı ve askerlik ikramiyesi, aylık temel askerlik ücreti miktarında birleştirildi. Temel askeri ücret:

RÜTBE


AYLIK TEMEL ASKERI ÜCRET
OR-1

€ 1.500

OR-2

€ 1.550

OR-3

€ 1.650

OR-3, senior gradeVEYA-3, son sınıf

€ 1.900
Yurtdışındaki görevler için, askerlik hizmeti gönüllülerine aylık yurtdışına çıkış ödeneği verilmektedir. Bu şu anlama gelir:

RÜTBE

AYLIK YURT DIŞI ÖDENEĞI

OR-1
OR-2

€ 305

OR-3Aşağıdaki faydalar da sağlanmaktadır:

 • Ücretsiz askeri tıbbi bakım
 • Garnizon ve ikametgah arasında ikinci sınıfta ücretsiz tren yolculukları
 • Toplama ücreti: Hizmet ayı başına 100 € (hizmet süresinin en az altı ay ve bir gün olması şartıyla)

Stajyerler, çalışanlar ve memurlar – Bundeswehr'de sivil kariyer


Çoğu insan Bundeswehr'i düşündüğünde üniformalı insanları - askeri personeli - düşünür.Ancak Bundeswehr'de kariyer yapmanın tek yolu askeri yol değil.Yaklaşık 265.000 Bundeswehr personelinin 81.000'den fazlası Bundeswehr'de sivil kariyer yapmayı seçtiMühendis, hemşire, idari uzman veya itfaiyeci olarak - yurtiçinde ve yurtdışında askeri personel için temel destek sağlarlar. Birçoğu aynı zamanda işbirliği projelerinde stajyer ve çalışanlardır.


Çoğu toplu iş sözleşmesi kapsamında istihdam edilmektedir

Bundeswehr'in sivil personelinin çoğunluğu toplu iş sözleşmeleri kapsamında istihdam ediliyor. Diğerleri ise çeşitli kariyer kategorilerinde memurlardır. Hepsi ya teknik ya da teknik olmayan mesleklerde çalışıyor. Sivil çalışanların 10.000'den fazlası savunma teknolojisi alanında çalışıyor. Bu alandaki çalışanlar, elektronik teknisyeninden teknik proje yöneticisine kadar on altı teknik meslek arasından seçim yapabiliyor. Çalışmaları BT'den malzeme geliştirmeye, test etmeye ve edinmeye odaklanıyor and weapon systems to personal equipment items.
ve silah sistemlerinden kişisel ekipman öğelerine kadar.

Bundeswehr'de sivil kariyerleri: hemen hemen her meslek


Teknik olmayan alanda, Federal Savunma İdaresi'nde meslek seçimi daha da fazladır. Burada 40 meslekte 40.000'den fazla çalışan çalışıyor. Bahçıvanlar, psikologlar, ofis yöneticileri, boyacılar ve cilacılar, vasıflı idari asistanlar ve hayvan bakıcıları – Bundeswehr'de bulunmayan meslek neredeyse yoktur. Geri kalan 30.000 sivil askeri hukuk sisteminde, silahlı kuvvetler papazlığında ve silahlı kuvvetlerde istihdam ediliyor.


Hava aracı tamircisi, Bundeswehr'in aynı zamanda mesleki eğitim de sunduğu 16 teknik meslekten biridir. Teknisyenler, uçak ve helikopterlerin emniyetli ve güvenilir bir şekilde kalkış ve iniş yapmasını sağlıyor.


çıraklardan usta zanaatkarlara

Bundeswehr'de sivil mesleki eğitimini tamamlamak için, başvuru sahiplerinin en azından ortaokul bitirme sertifikasına sahip olmaları gerekir. Bundeswehr, mesleki eğitim programlarına ek olarak bilgisayar bilimi, kamu yönetimi ve savunma teknolojisi gibi alanlarda ortak eğitim diploma programları da sunmaktadır. Başvuru sahiplerinin konu kısıtlamalı yükseköğretime giriş yeterliliğine sahip olmaları gerekir. Profesyonel bir alanı önceden denemek isteyenler, kariyerlerine Bundeswehr 'te başlamak veya kendi lisans programlarına hazırlık olarak staj yapmayı da tercih edebilirler.


Rütbeler  ve kariyerler

Hiyerarşik bir yapı: Bundeswehr rütbeleri, askeri personelin örgüt içindeki konumunu, hangi silahlı hizmete veya örgütsel unsura ait olduklarını ve hatta bazı durumlarda işlerini gösterir. Bundeswehr rütbeleri üç kariyer grubuna ayrılmıştır.


Derecelendirilmemiş personel rütbeleri ve kariyerleri


Bundeswehr'in temelidirler ve çok çeşitli görevleri yerine getirirler. Derecelendirilmemiş personel en düşük rütbelere sahip olsalar da, uygun niteliklere sahip olmaları halinde görev turları sırasında Bundeswehr içinde bir kariyer değişikliği onlara açıktır.Astsubay rütbeleri ve kariyerleri


Onlar Bundeswehr'in konu uzmanları veya çok yönlüdür: astsubaylar, diğer kariyer gruplarından daha fazla profesyonel fırsata sahiptir. Astsubay kariyerleri iki farklı rütbe kategorisine ayrılır: kıdemsiz (genç) ve kıdemli astsubaylar.


kıdemli astsubaylar

Liderler, eğitmenler, uzmanlar - kıdemli astsubayların uzmanlık ve deneyime sahip olmaları ve ast askerleri ve kadınlarla iyi ilişkiler içinde olmaları gerekir

Kıdemli astsubay rütbe kategorisi, OR-6'dan OR-9'a kadar çavuş ve eşdeğer rütbelerden oluşur. Donanmada, bu rütbeler OR-6'dan OR-9'a kadar olan küçük subaylardır.


Almanca'da, Astsubay rütbelerinin isimleri, geleneksel olarak bir kılıcın kabzasına dolanan kılıç düğümü olan "Portepee" anlamına gelir. Kıdemli astsubaylar ve subaylar böyle bir döngüye sahipken, alt rütbeler yoktur

Ordu ve Hava Kuvvetleri'nde kıdemli astsubay rütbeleri "Feldwebel" (çavuş; OR-6), "Oberfeldwebel" (personel veya teknik çavuş, kıdemli sınıf; OR-6), "Hauptfeldwebel" (usta çavuş veya birinci sınıf çavuş; OR-7), "Stabsfeldwebel" (usta çavuş veya kıdemli başçavuş; OR-8) ve "Oberstabsfeldwebel" (başçavuş veya başçavuş; VEYA-9). Donanmada bu rütbelere "Bootsmann" (astsubay birinci sınıf; OR-6), "Oberbootsmann" (astsubay birinci sınıf, kıdemli sınıf; OR-6), "Hauptbootsmann" (baş astsubay; OR-7), "Stabsbootsmann" (kıdemli astsubay; OR-8) ve "Oberstabsbootsmann" (usta astsubay; VEYA-9)


Subay adayları 


Gelecekteki subaylar da kıdemli astsubay rütbelerinden geçer. Ordu ve Hava Kuvvetleri'nde bu rütbelere genç subay öğrencisi (OR-6) ve kıdemli subay askeri öğrenci (OR-7/OR-8) denir. Donanmada, birinci sınıf astsubaydır (deniz subayı öğrencisi; OR-6) ve baş astsubay (deniz subayı öğrencisi; VEYA-7/VEYA-8).


Rütbe nişanları, subay adayı olmayan kıdemli astsubaylarınkinden yalnızca ayrıntılı olarak farklıdır. Küçük subay öğrencisi, başçavuş veya teknik çavuş ile aynı rütbe amblemini takarken, kıdemli subay öğrencisinin rütbe amblemi, başçavuş veya birinci sınıf çavuşunkine benzer. Memur adaylarını sadece bir parça gümüş kordon ayırt eder. Bundeswehr'de "gümüş örgü" olarak bilinir. Donanmada, rütbe amblemi, gelecekteki subaylar için gümüş bir örgü yerine altın bir yıldızla tamamlanmaktadır.


Ancak bazı durumlarda bu kuralın istisnaları vardır. Örneğin, kıdemli bir astsubay kariyerinden bir hat subayı veya uzman subay kariyerine geçen bir başçavuş veya teknik çavuş, "OA" ek kısaltmasına sahiptir.

Tecrübe ve yetkinlik

Kıdemli astsubaylar, hat hizmeti, genel uzmanlık hizmeti, coğrafi bilgi hizmeti, askeri müzik hizmeti veya tıbbi hizmet gibi farklı uzmanlıklar seçebilirler.

Hat hizmetinde, kıdemli astsubaylar, onları eğitmek, eğitmek ve yönlendirmek için her gün takım liderleri, manga liderleri veya takım liderleri olarak astlarının önünde dururlar.

Bundeswehr ile ilgili bir alanda mesleki eğitimi veya ustalık eğitimini başarıyla tamamlayan askeri personel, genel uzmanlık hizmetinde, örneğin kıdemli uçak astsubayları, hızlandırıcılar veya kıdemli yangından korunma astsubayları olarak istihdam edilebilir. Mesleki niteliklerine ve deneyimlerine bağlı olarak, işe daha yüksek bir rütbe ile başlayabilirler.

Jeoinformasyon hizmetinde, kıdemli astsubaylar için olası kariyerler arasında jeoinformasyon meteoroloji teknisyeni ve jeoinformasyon araştırmacısı bulunmaktadır. Askeri müzik hizmetinde, örneğin kıdemli astsubaylar orkestra müzisyeni olarak istihdam edilebilir.

Ve tıbbi hizmette, kıdemli astsubaylar kendi alanlarında uzmandır: bağımsız sağlık görevlileri, sağlık görevlileri, tıbbi teknoloji uzmanları veya cerrahi asistanlar olarak.

Kıdemli bir astsubayın düzenli görev süresi 15 yıldır. Amaçlanan göreve veya önceki niteliklerin uygunluğuna bağlı olarak, görev turları daha kısa veya daha uzun olabilir. Kıdemli astsubaylar da kariyer hizmeti üyesi olabilirler.

RÜTBEMINIMUM HIZMET SÜRESINATO RÜTBESI

Staff sergeant/technical sergeant/petty officer first class
Başçavuş/teknik çavuş/astsubay birinci sınıf

 3 yıl

OR-6

Junior officer cadet/petty officer first class (naval officer cadet)
Küçük subay öğrencisi/astsubay birinci sınıf (deniz subayı öğrencisi)

 21 ay

OF-D

Staff sergeant, senior grade/technical sergeant, senior grade/petty officer first class, senior grade
Başçavuş, kıdemli sınıf/teknik çavuş, kıdemli sınıf/astsubay birinci sınıf, kıdemli sınıf
55 yıl

OR-6

Sergeant first class/master sergeant/chief petty officer
Birinci sınıf çavuş / uzman çavuş / baş astsubay

8 yıl

OR-7

Senior officer cadet/chief petty officer (naval officer cadet)
Kıdemli subay öğrencisi/baş astsubay (deniz subayı öğrencisi)

30 ay

OF-D

Master sergeant/senior master sergeant/senior chief petty officer
Uzman çavuş/kıdemli başçavuş/kıdemli astsubay

Kıdemli Astsubay olarak 16 yıl

OR-8

Sergeant major/chief master sergeant/master chief petty officer
Başçavuş/başçavuş/başçavuş/başçavuş astsubay

Kıdemli Astsubay olarak 19 yıl

OR-9

Kıdemsiz-genç (Junior) astsubaylar

Alanlarında uzmandırlar. Deniz Kuvvetleri'ndeki elektrikçiler, Hava Kuvvetleri'ndeki hava aracı tamircileri ve Ordu'daki motorlu taşıt sürücüleri, astsubayların sadece birkaç örneğidir.


Genç astsubaylar – üniformalı uzmanlar

Küçük astsubay rütbe kategorisi, alt astsubay rütbelerinden oluşur. Almanca'da, Astsubay rütbelerinin isimleri, geleneksel olarak bir kılıcın kabzasına dolanan kılıç düğümü olan "Portepee" anlamına gelir. Üst rütbelerde böyle bir döngü varken, genç astsubaylarda yoktu.

Bundeswehr'de, genç Astsubay rütbe kategorisi, "Unteroffizier" (OR-5) ve "Stabsunteroffizier" (OR-5, kıdemli sınıf) ve "Fahnenjunker" (deneme subayı öğrencisi; VEYA-5). Donanmada, genç Astsubay rütbeleri "Maat" (OR-5), "Obermaat" (OR-5, kıdemli sınıf) ve "Seekadett" (astsubay ikinci sınıf (deniz subayı öğrencisi); VEYA-5).

Adaylar özel bir durum

Deneme süresi subayı öğrencisi ve ikinci sınıf astsubay (deniz subayı öğrencisi), subay kariyer grubundaki aday rütbelerdir. Bu rütbelerdeki askeri personel halen subay olma eğitimine devam etmektedir.

Diğer astsubay rütbeleri genellikle FA'nın eklenmesine sahiptiri 
Feldwebelanwärter” veya BA 

Bootsmannanwärter” için (her ikisi de kıdemli Astsubay adayları). Subay rütbelerinde olduğu gibi bu da personelin halen kariyer eğitimi aldığı anlamına geliyor.

Ordu veya Hava Kuvvetlerinin subay adayları, rütbe amblemini tamamlayan gümüş örgüden tanınabilir. Donanmanın subay adayları, ikinci sınıf astsubay rütbe amblemine ek olarak, kendilerini geleceğin subayları olarak gösteren altın bir yıldız takarlar. Ordu ve Hava Kuvvetleri kıdemli Astsubay adayları koyu altın bir örgü takarken, Donanma kıdemli Astsubay adayları rütbe ambleminde iki yatay paralel şerit takarlar.


Kendi alanlarında uzmanlar

Kıdemsiz Astsubayların çok çeşitli görevleri vardır. Çoğu belirli bir alanda uzmanlaşmıştır ve “Astsubay uzmanları” olarak bilinirler. Bu bağlamda, Bundeswehr, tıbbi hizmetteki Astsubay uzmanları, askeri müzik hizmeti ve genel uzmanlık hizmeti arasında ayrım yapmaktadır.

tsubay uzmanlık eğitiminin bir kısmı, gelecekteki görev kapsamına uygun, devlet tarafından tanınan yeterliliğe sahip mesleki eğitimdir. Genel uzmanlık hizmetindeki meslekler arasında elektronik teknisyeni, hava fotoğrafı tercümanı, motorlu araç sürücüsü, aşçı, personel uzmanı ve çok daha fazlası yer alır. Eğer bir asker veya kadın halihazırda uygun eğitimi almışsa, doğrudan kıdemsiz veya kıdemli OR-5 kademesinde istihdam edilebilir. Bir Astsubay'ın normal görev süresi on iki yıldır. Gelecekte Astsubay uzmanları aynı zamanda kariyer hizmeti üyeleri de olabilirler.

Rütbeler

RÜTBEASGARI HIZMET SÜRESINATO
Sergeant/staff sergeant/petty officer second class
Çavuş / kurmay çavuş / astsubay ikinci sınıf

 12 ay

OR-5

Probationary officer cadet/petty officer second class (naval officer cadet)
Deneme subayı harbiyeli / ikinci sınıf astsubay (deniz subayı harbiyeli)

 12 ay

Student subay Öğrenci Görevlisi

Sergeant, senior grade/staff sergeant, senior grade/petty officer second class, senior grade
Çavuş, kıdemli sınıf / kurmay çavuş, kıdemli sınıf / astsubay ikinci sınıf, kıdemli sınıf

24 ay

OR-5

Subay rütbeleri ve kariyerleri

İster Deniz Kuvvetleri, Ordu veya Hava Kuvvetleri üniforması giysinler, subayların kariyerleri büyük sorumluluk gerektirir. Bu kariyer grubu aynı zamanda heyecan verici ve çok yönlü pozisyonlar da sunuyor. Subaylar çok çeşitli Bundeswehrbölgelerinde ve alanlarında komuta sahibidir. Ve onlar sadece “üniformalı yöneticilerden” daha fazlasıdır.
Site Haritası
Site Yöneticisi


Avukat Orhan ÇELEN


Korkut Reis Mah. İlkiz Sok.
Fatih Apt. No: 20/14

06430 Sıhhıye-ANKARA
TÜRKİYE           
TEL: 0 542 427 44 72
         0 312 229 97 57

Jandarma subayı iken ANKARA Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi ve 1983 yılında sınıf değiştirerek askeri hakimliğe geçti. Askeri savcı, askeri hakim, adli müşavir yrd., disiplin sb.lığı, şb. md.lüğü gibi çeşitli görevlerde bulundu. (E.) Hakim Alb. Orhan ÇELEN; Şubat 1999’da kendi isteğiyle KKK.lığından emekliye ayrıldı. Halen ANKARA Barona kayıtlı olarak serbest avukatlık yapmaktadır.
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam180
Toplam Ziyaret1403860
Saat
Hava Durumu
Sitemize destek verin
Resimli özlü sözler

Üyelik Girişi