sayfa içeriği
    • www.askerihukuk.net
    • Türk Askeri hukuku ile ilgili konularda bilgi sunumu
    • www.askerihukuk.net
    • Türk Askeri Hukuku ile ilgili hususlarda bilgi sunumu
BÖLÜMLER
HABER BAŞLIKLARI

göz hapsi cezalarının AİHS.ne aykırı kabul edilmediği hk.

6413 sayılı TSK.Dis.K. ile yürürlükten kaldırılan göz hapsi cezalarının AİHS.ne aykırı kabul edilmediğine dair AİHM. kararına bir örnek:
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi bir kararında; (Bkz: İKİNCİ DAİRE KABUL EDİLEBİLİRLİK HAKKINDA KARAR, Basvuru no: 76653/11 ve 78809/11, A.T. v. Türkiye, ve Ö.B. v. Türkiye) Basvurana uygulanan göz hapsinin, özgürlükten yoksun bırakma sayılamayacağı kanısındadır. Aslında bu tür bir cezaya çarptırılan askerlerin mesai saatleri dısında askeri binalarda veya baska bir kamusal alanda kalma zorunlulukları varsa da, bu kisiler bir yere kapatılmamakta ve görevlerini yapmaya devam etmektedirler. Bu kisiler, askeri yaşamın olağan sistemi içinde kalmaya az çok devam etmektedirler.
Bundan dolayı, tüm bu belirtilen hususlar ısığında AİHM, somut olaylarda belirtilen göz hapsi cezalarının, Sözlesme’nin 5. maddesinin 1. paragrafı bakımından problem teskil edecek nitelikte olmadığı sonucuna varmaktadır.

Site Haritası
Site Yöneticisi


Avukat Orhan ÇELEN


Korkut Reis Mah. İlkiz Sok.
Fatih Apt. No: 20/14

06430 Sıhhıye-ANKARA
TÜRKİYE           
TEL: 0 542 427 44 72
         0 312 229 97 57

Jandarma subayı iken ANKARA Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi ve 1983 yılında sınıf değiştirerek askeri hakimliğe geçti. Askeri savcı, askeri hakim, adli müşavir yrd., disiplin sb.lığı, şb. md.lüğü gibi çeşitli görevlerde bulundu. (E.) Hakim Alb. Orhan ÇELEN; Şubat 1999’da kendi isteğiyle KKK.lığından emekliye ayrıldı. Halen ANKARA Barona kayıtlı olarak serbest avukatlık yapmaktadır.
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam175
Toplam Ziyaret1403855
Saat
Hava Durumu
Sitemize destek verin
Resimli özlü sözler

Üyelik Girişi