sayfa içeriği
  • www.askerihukuk.net
  • Türk Askeri hukuku ile ilgili konularda bilgi sunumu
  • www.askerihukuk.net
  • Türk Askeri Hukuku ile ilgili hususlarda bilgi sunumu
BÖLÜMLER
HABER BAŞLIKLARI

CEZAYİR ORDUSU

CEZAYİR ORDUSU

Alıntı: https://en.wikipedia.org/wiki/Algerian_People%27s_National_Army#Notes

1991'de, Cezayir'in İslami bir devlet haline gelmesiyle sonuçlanacak Şeriat Yasası'nın uygulanmasından korkan Cezayir Ordusu, İslamcı bir parti olan İslami Kurtuluş Cephesi'ni (FIS) (Front Islamique du Salut) iktidara getirmesi muhtemel olan serbest seçimleri iptal etti.
Ayrıca Ocak 1991'de bir darbe başlattılar ve Bendjedid'iDarbe ve seçimlerin iptali, Aralık 1991'de Cezayir İç Savaşı'nı tetikledi ve 1990'larda 100-350.000 can aldığına inanılan bir çatışma. Savaş sırasında, hem silahlı kuvvetler hem de İslamcı isyancılar, savaşı insani ve insan hakları gerekçesiyle yürüttükleri için dış gözlemciler tarafından ciddi şekilde eleştirildi. 1990'ların sonlarında devlet ve ordu İslamcı direnişi, ancak 2009'da yerel ve ara sıra çatışmalar devam ediyor ve ara sıra büyük şehirlerdeki hükümet hedeflerine yönelik bombalı saldırılar devam ediyor.
En aktif isyancı grup, daha önce GSPC olarak bilinen İslami Mağrip'teki El Kaide'dir. 1997'de büyük çatışmalar yatıştığından beri, ordu, on yıldan fazla süren anti-gerilla cumhurbaşkanlığından istifaya zorladılar. Pek çok memur için, İslamcı bir Cezayir hükümetinin seçilmesi bir felaket olurdu, çünkü sermaye kaçışı ve yabancı petrol şirketlerinin Cezayir'de petrol ve gaz çıkarma anlaşmalarını iptal etmeleri yoluyla ekonomi için felaket olacağına inanıyorlardı.
Siyasi olarak ordu, FIS'in seçilmesinin ülkeye istikrarsızlık getirebileceğine inanıyordu, çünkü FIS'in muhaliflerinin gelecekteki İslamcı hükümetlere karşı silahlı çatışmalar başlatmaya hazırlandığına dair göstergeler vardı. Benjedid, subaylara FIS'i anayasal ve kurumsal yetkileriyle kontrol altında tutabileceğine dair güvence vermesine rağmen, ordu, Benjedid'in bu tür yetkileri kullanma yeteneğinden şüphe duydukları ve üst düzey personeli görevden almak da dahil olmak üzere pozisyonunu korumak için FIS ile uzlaşabileceğinden korktukları için hala şüpheliydi. eyleminden sonra, konvansiyonel bir ordunun görevleri için kendini yeniden donatmakla meşgul.

Boutiflika'nın 20 yıllık başkanlığı boyunca, bir zamanlar güçlü siyasi güce sahip olan komutanlar emekli olmaya başladığından, ordunun siyaset üzerindeki etkisi azaldı ve dış politikaları Cezayir'in uluslararası statüsünü canlandırdığı ve iç politikalar iç savaşın farklı tarafları arasında uzlaşma sağlamada ve barışı sağlamada başarılı olduğu için Boutiflika'nın kendisi halktan daha fazla yetki aldı.

Bununla birlikte, ordunun Cezayir siyasetinde hala bir rolü var. Bu, Buteflika'yı 2019'da ordunun desteğini kaybettikten sonra görevden istifa etmeye zorlayan Cezayir protestoları sırasında ortaya çıktı ve Genelkurmay Başkanı General Ahmed Gaid Salah, göreve uygun olmadığının ilan edilmesini ve derhal görevden alınmasını talep etti.

Sınır anlaşmazlıkları

Cezayir silahlı kuvvetlerinin büyük bir kısmı, ülkenin Fas ve Batı Sahra ile olan batı sınırına yönelik. [12] Cezayir, Cezayir'in Tindouf Eyaletinde sürgün edilen Sahra Bedevilerinin ulusal kurtuluş hareketi olan Polisario Cephesi tarafından Batı Sahra'nın Fas kontrolüne karşı gerilla Batı Sahra Savaşı'nı (1975-1991) destekledi. Cezayir, sömürge sınırlarının Fas rejimi tarafından tanınmaması nedeniyle Fas ile uzun süredir devam eden sınır anlaşmazlıkları yaşıyor. Şimdi temelde çözülmüş olsa da, bunlar iki komşu devlet arasındaki sürekli sorunlu ancak genellikle şiddet içermeyen ilişkilerde bir faktör olarak oyalanmaya devam ediyor. Cezayir-Fas sınırı 1994'ten beri kapalı. Her iki ülkenin silahlı kuvvetleri son yıllarda pahalı ekipman yükseltmelerine giriştiler, birbirlerini egemenliklerine yönelik başlıca tehdit olarak görüyorlar ve diğer ulusun askeri olarak üstünlük kazanmasına izin verme konusunda eşit derecede isteksiz.

Buna karşılık, Cezayir'in bağımsızlık sonrası Tunus ve Libya ile zaman zaman kötü ilişkilere neden olan sınır anlaşmazlıkları, her ikisi de barışçıl bir şekilde çözülmüş gibi görünüyor (kendi yararına). Cezayir ordusu da özellikle sonraki yıllarda çeşitli isyancı hareketlerin üslendiği Cezayir-Mali sınırında oldukça aktif olmuştur. Cezayir, bağımsızlıktan sonra sadece iki kısa savaş ve muharebe yaptı (Kum Savaşı, 1963'te Fas ile sınır çatışması ve 1976'da Amgala'nın ilk savaşı), ancak ülke aynı zamanda çoğu Arap ülkesi gibi 1948'den beri İsrail ile resmen savaş halinde.

1984'te, bağımsız Cezayir'deki ilk generaller olmak için sekiz albayı terfi ettirdikten sonra, Chadli Benjedid bir ANP genelkurmay başkanlığı kurulduğunu duyurdu.  Daha önce silahlı kuvvetler, personel faaliyetlerini koordine etmek için Milli Savunma Bakanlığı genel sekreterine güveniyordu. Bakanlığın önceki genel sekreteri Tümgeneral Moustafa Benloucif, ilk genelkurmay başkanı seçildi. Benloucif, ANP'de hızla yükselmişti ve aynı zamanda FLN Siyasi Bürosu'nun yedek üyesiydi. Ancak 1986'da açıklama yapılmadan görevden alındı; 1992'de rejim, Benloucif'in yolsuzluk ve Avrupa hesaplarına aktarılan 11 milyon ABD dolarının zimmetine geçirilmesinden yargılanacağını açıkladı.

Buteflika, cumhurbaşkanlığının büyük ölçüde özerk silahlı kuvvetler üzerindeki gücünü yeniden ortaya koymaya çalıştı. [14] Savunma Bakanı olarak, Ağustos 2004'te askeri bölgeler için yeni komutanlar atadı. Ayrıca Savunma Bakanlığı bünyesinde Genel Sekreterlik pozisyonunu oluşturan bir cumhurbaşkanlığı kararnamesi yayınladı. Bununla birlikte, mevcut ve emekli subaylar - "le pouvoir" - önemli karar vericiler olmaya devam ediyor. Cezayir askeri reformlarını teşvik etmek için ABD, Cezayir'in Uluslararası Askeri Eğitim ve Öğretim (IMET) fonları almasına izin vermeye karar verdi.

Cezayir, Afrika'daki en büyük savunma bütçesine sahip. Tarihsel olarak Cezayir, Sovyetler Birliği'nden silah ve askeri teçhizat satın aldı. United Press International, Mart 2013'te Cezayir'in yeni, daha modern savaş gemileri, uçaklar ve tankların tanıtımını içeren bir askeri modernizasyon sürecinden geçtiğini bildirdi. 

19 Ocak 2013'te Cezayir birlikleri 32 militanı rehin aldı ve Illizi Eyaletindeki Amenas yakınlarında bulunan Tigantourine gaz tesisinde tutulan 650'den fazla rehineyi serbest bıraktı. [[16][17] Yaklaşık 48 rehinenin öldüğü doğrulandı. Kaçıranlar, gaz tesisine yapılan saldırının, komşu Mali'deki İslamcı gruplara karşı Fransız müdahalesine misilleme olarak başlatıldığını söyledi.

Kompozisyon

 

Ordu, aynı zamanda Milli Savunma Bakanı olan cumhurbaşkanının kontrolü altındadır. ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı, askeri harcamaların 2019'da GSYİH'nın yaklaşık %6'sını oluşturduğunu tahmin ediyor. 

1984'ten önce silahlı kuvvetler, personel faaliyetlerini koordine etmek için Milli Savunma Bakanlığı Genel Sekreteri'ne güveniyordu.  O yıl, Chadli Bendjedid bir ANP genelkurmay başkanlığı kurulduğunu duyurdu. Genelkurmay, entegre silahlı kuvvetler için operasyonel planlama, bütçeleme, bilgi ve iletişim, lojistik ve idari destek, seferberlik ve işe alımdan sorumluydu. Bununla birlikte, normal emir komuta zincirinin bir parçası değildi. Uygulamada, silahlı kuvvetler genelkurmay başkanı, hizmet şubelerinin şefleri ve altı askeri bölgenin komutanları ile doğrudan ilgilendi. Savunma bakanı (1993'te Nezzar) ile birlikte Helen Chapin Metz, 1993'te silahlı kuvvetlerin üst düzey hiyerarşisinin Halk Ulusal Ordusu Genelkurmay Başkanı Abdelmalek Guénaizia'yı içerdiğini; Ulusal Jandarma komutanı Abbas Ghezaiel; DRS şefi Mohamed Médiène; ve kara kuvvetleri genel müfettişi Tayeb Derradji.

Ekim 2013'te Jeune Afrique, muhtemelen General Bin Ali Bin Ali başkanlığında bir silahlı kuvvetler müfettişliğinin yeniden kurulmasını öngördü. [

Silahlı kuvvetler şunları içerir:

 • Cezayir Kara Kuvvetleri (2012'de 270.000), T-90S tankları ve diğer araçların yanı sıra İskender-E balistik füzeleri, BMPT Terminatör ve BMPT-62 kullanıyor. Standart tüfekleri, AK-47/AKM'nin Çin varyantıdır.
 • Cezayir Ulusal Donanması (MRA) (2012'de yaklaşık 30.000), MEKO A200 fırkateynleri, Kilo sınıfı denizaltılar, ağır C-28A hayalet korvetleri ve diğer gemileri işletiyor.
 • Cezayir Hava Kuvvetleri (AAF) (2012'de 14.000, bu rakam AD numaralarını içeriyordu), Su-30MKA'lar, MiG-25, MiG-29 ve diğer uçakları işletiyor.
 • Bölgesel Hava Savunma Kuvvetleri (Defense aerienne du territoire) (2012'de 8.000) (3 tugay, SA-2/3/6/20 ile 3 alay, 725 uçaksavar topu) 8 sistem S-300 (füze), 4 sistem S-400 (füze), 24 batarya tor M2, 108 Pantsir-S1/SM ve 48 Buk M2. 2012 yılında 40 SA-6'nın hizmette olduğu bildirildi. [20][[21][22]

Ordu, 1993 yılında dört bölüme ayrılma sürecindeydi ve ayrıca çok sayıda bağımsız tugay ve taburu var. Yedi askeri bölge var, yedincisi 2013'te eklendi. 6. Askeri Bölge 1975 yılında güneyi kapsayacak şekilde, 7. Askeri Bölge ise 2013 yılında oluşturulmuştur. Düzenli askeri kuvvetler askere alınanlardan oluşur; tüm Cezayirli erkeklerin bir yıl askerlik yapması gerekiyor.

Önemli bir siyasi rol oynadığı kabul edilen askeri istihbarat, uzun süre Sécurité militaire (Askeri Güvenlik, SM) olarak adlandırıldı, ancak 1980'lerin sonunda ve 1990'ların başında Département du Renseignement et de la Sécurité (İstihbarat ve Güvenlik Departmanı, DRS) olarak yeniden düzenlendi. DRS ve onun karşı casusluk şubesi DCE, 1990'ların İslamcı isyanına karşı mücadelede, kendi özel kuvvet birimlerinin yanı sıra, uzmanlaşmış askeri ve polis birimleri üzerinde kontrolü üstlenen ortak görev gücü komutanlıkları kurarak öncü bir rol oynadı.

2016'dan beri DRS feshedildi ve yeni Cezayir istihbarat servisi "Direction des services de sécurités" (DSS) oldu. 

Askeri güçler, esas olarak kırsal alanlarda polis gücü olarak kullanılan paramiliter bir organ olan 150.000 üyeli Ulusal Jandarma (Gendarmerie Nationale) tarafından desteklenmektedir. 200.000 üyeli Sûreté nationale veya büyükşehir polis gücü İçişleri Bakanlığı'na bağlıdır.

Cezayir, Cezayir'in güneyindeki Tamanrasset'te konuşlanacak bir Ortak Askeri Kurmay Komitesi oluşturacak dört Sahra devletinden biridir. Cezayir, Moritanya, Nijer ve Mali katılacak.Mortimer, '.. Mart 2010'da, Centre d'Etat-Major commun Opérationel Conjoint (CEMOC) kuruldu. Daha sonraki bir rapor, komitenin dört personel bölümü olan bir sekreteryası olduğunu söyledi: operasyonlar, istihbarat, lojistik ve iletişim. 

Ekipman

Cezayir'in bir diğer silah tedarikçisi ise Fransa'dır. Fransa ve Cezayir, Fransız Cezayir sömürge döneminden bu yana, Fransa'nın Cezayir kuvvetlerine silah ve zırh sağlaması nedeniyle önemli bir bağlantıya sahipti. Ekim 2009 itibariyle, Cezayir'in İsrail parçalarının varlığı nedeniyle Fransa ile bir silah anlaşmasını iptal ettiği bildirildi. 

2006 yılında dört veya sekiz Rus S-300PMU2 uzun menzilli uçaksavar füzesi sipariş edildi. 2006 yılında, ülkenin konvansiyonel cephaneliğini yükseltmek için milyarlarca dolarlık Rus askeri teçhizatı satın alındı. Bu, Cezayir Hava Kuvvetleri'nin 28 Su-30MKA ve 36 MiG-29SMT'yi 3,5 milyar dolara kadar satın alma anlaşmasını içeriyordu. Ancak, bu MiG-29'lar, Cezayir'deki teknik değerlendirmelerden sonra, düşük gövde kalitesi nedeniyle Şubat 2008'de Rusya'ya iade edildi. Mayıs 2008'de iki hükümet, bu 36 MiG-29SMT'yi Cezayir Hava Kuvvetleri'nin tüm gereksinimlerini karşılayan yeni bir 16 Su-30MKA partisiyle değiştirmek için yeni bir anlaşma üzerinde anlaştılar.

Cezayir'in kendine ait küçük bir yerli askeri sanayisi de var. Ordu, Rusya ve Çin tarafından lisanslanan AK-47 ve AKM-47 saldırı tüfeklerinin yanı sıra İnşaat Şirketi Mechanical Khenchela'da (ECMK) roket tipi RPG'ler üretiyor.

Ayrıca, ECMK ayrıca BAE Caracal tabancasını lisans altında inşa ediyor. Lojistik baz istasyonu, birliklerin ve hafif zırhlı araçların taşınması için çeşitli AICV (Zırhlı Piyade Savaş Aracı) üretir. Hava kuvvetleri, temel eğitim için iki tip hafif uçak üretiyor ve Aralık 2010'dan bu yana kendi keşif uçağını üretti. Rus şirketi Rosoboronexport, Cezayir, İran, Suudi Arabistan ve BAE dahil olmak üzere birçok ülkeye T-50 (PAK-FA) 5. nesil savaş uçağı üretimi projesine katılmak için mali yardım talebinde bulundu.

Yerli askeri sanayi

2021'den itibaren Cezayir T-62 filosu, eski tareti bir PKT, 30 mm otomatik top, dört Kornet ATGM ve uzaktan kumandalı bir AGS-30 bombaatar içeren bir Berezhok muharebe kulesi ile değiştirerek aracı bir MBT'den ateş destek aracına dönüştüren benzersiz bir ev yapımı yükseltmeden geçti. Bu yeni format "Mini-Terminatör" veya "BMPT-62"ye benzetildi.

Cezayir'de ayrıca askeri silahlar, araçlar, silahlar, gemiler, jetler, helikopterler, tanklar ve diğer teçhizat üreten Merkezi Yön Askeri Endüstrisi adlı bir askeri sanayi şirketi var. 1998 yılında kurulmuştur.

Cezayir'in askeri endüstrisi, Cezayir'in çeşitlendirmesi gereken ve Sovyetler Birliği ve Fransa'dan ithal edilen silahlara daha az bağımlı olmak için kendi ulusal teçhizatına sahip olmaya çalıştığı 1980 yılına kadar uzanıyor. 1980'lerde Cezayir'de askeri sanayinin gelişimi, on yıl sonra Cezayir İç Savaşı meydana geldiğinde çok önemli bir rol oynadı. Yerli olarak üretilen silahlar, Cezayir ordusunun ülke çapındaki İslamcılarla mücadelede yardımcı oldu ve hükümetin 2002'deki zaferine katkıda bulundu.

Cezayir, yerli olarak üretilen silahlarını Tunus, Mali, Nijer, Libya, Moritanya ve Orta Doğu'daki diğer bazı Afrika ve Arap ülkelerine ihraç ediyor.

2017'den beri "Société Algérienne de Fabrication de Véhicules de Marque Mercedes Benz" (SAFAV-MB), Cezayir silahlı kuvvetlerine ve güvenlik kuvvetlerine Mercedes-Benz Unimog, Zetros, Sprinter, Actros, G-sınıfı gibi çeşitli Mercedes-Benz araçları tedarik etti. 

Üstelik tüm bu araçlar Cezayir'de "Société Nationale des Véhicules Industrielles" (SNVI) araçlarıyla üretildi.

Cezayir vatandaşlarının askeri yükümlülükleri

Alıntı: https://www.mdn.dz/site_principal/sommaire/service/reserve_an.php

   Cezayir vatandaşlarının askeri yükümlülüklerini taşıyan 76-110 sayılı yönetmelik uyarınca, bu sonuncular aşağıdaki gibi askeri yükümlülüklerden sorumludur:

 • Vatani hizmet süresi 12 aydır;
 • Kullanılabilirlik 5 yıl;
 • İlk rezerv 10 yıl;
 • İkinci rezerv 10 yıl
Vatani Hizmet, 19 yaşını doldurmuş tüm Fit Cezayir vatandaşlarının tabi olduğu askerlik yükümlülüklerinin yasal süresidir.
Bu süreden sonra terhis edilecekler ve kendilerine Ulusal Hizmet kartı teslim edilecektir.

Yedeklik

Yedek, askeri yükümlülüklere tabi olan Cezayir vatandaşlarının aktif hizmet veya ulusal hizmet süresi dışındaki askeri konumudur; Savaş zamanlarında, saldırganlık, tehdit, felaket durumunda, ulusal savunma görevlerinin yerine getirilmesi için aktif orduyu güçlendirmek için temel bir role sahiptir.


Nitekim ülke, ulusal egemenliğini veya toprak bütünlüğünü tehdit edebilecek ciddi bir krizden geçtiğinde, durumun yeniden kurulması için mevcut tüm araçlar (insani veya maddi) uygulanır.

Üç dönem içerir:
 • The availability;Kullanılabilirlik;
 • The first reserve;İlk rezerv;
 • The second reserve.İkinci rezerv.

In which circumstances do we recall the reservists?
Yedekleri hangi durumlarda hatırlıyoruz?

    Yedekler, genel veya kısmi seferberlik çerçevesinde veya iyileştirme veya tatbikat süresi çerçevesinde silahlı kuvvetlerde görev yapmak üzere geri çağrılabilir.

Genel veya kısmi seferberlik çerçevesinde

    Savaş zamanlarında, saldırganlık, saldırganlık tehdidi, doğal veya beşeri felaketlerin bozulması durumunda, yedeğe yerleştirilen vatandaşlar, Halk Ulusal Ordusu'nun birliğinin kolordu savaşının insan gücünü güçlendirmek ve tamamlamak için geri çağrılabilir.

İyileştirme veya egzersiz süresi çerçevesinde

    
İyileştirme ve tatbikat dönemi, yedek askerleri yeni silah ve tekniklere aşina olarak savaşa hazırlamak amacıyla seferberlik rezervinin organizasyonunda baskın yerleri işgal ediyor.


Hangi hakları ve yükümlülükleri vardır?

Haklar:

(Kanuni Garantiler), silahlı kuvvetlerde hizmet etmek üzere çağrılan yedek asker, devletin korumasından ve aktif ordudaki meslektaşlarından faydalanır.

(Tehditleri Kapsama), silahlı kuvvetlerde hizmet etmek üzere çağrılan yedek asker, yaralanma veya hastalık kurbanı olduğunda ANP haklarına ve askeri emeklilik kanunu tarafından belirlenen koşullar altında hak sahibidir.

(Askeri Tazminat), çağrılan yedek asker, aktif askerler olarak kabul edilir, bu nedenle yürürlükteki yasalara ve düzenlemelere tam hak sahibidir.

Yükümlülükler:

Yedek askere verilen görevler şunlardır: Genel veya kısmi seferberlik, bireysel veya toplu çağrı, iyileştirme, geri dönüşüm veya tatbikat dönemi için atama ve yeniden gruplandırma merkezine zorunlu olarak katılmak; Askeri otoriteye kendilerinden istenebilecek tüm bilgileri sağlamak; Millî Jandarma Tugayı'na ikamet yerini ve herhangi bir ikametgah değişikliğini bildirmek; Aile durumunda meydana gelebilecek herhangi bir değişikliği Ulusal Hizmet Merkezine bildirmek; Vatani Hizmet kartının yenilenmesini aşağıdaki şekilde gerçekleştirmek için:

 • İlk yenileme: ulusal hizmet kartının tesliminden üç (03) yıl sonra;
 • İkinci yenileme: ilk yenilemeden beş (05) yıl sonra;
 • Üçüncü ve son yenileme: ikinci yenilemeden beş (05) yıl sonra.

Vatani hizmet kartının kaybolması durumunda:

 • Yurt dışında ikamet edenler için, kaybolduğu varsayılan yerin veya ikamet yerinin Ulusal Jandarma tugayı veya bağlı oldukları konsolosluk tarafından oluşturulan bir kayıp beyanı;
 • iki (02) adet kimlik fotoğrafı;
 • Ulusal Hizmetin eski kartının kopyası (sonunda).

Cezayir'in askeri rütbeleri

Alıntı: https://en.wikipedia.org/wiki/Military_ranks_of_Algeria

Cezayir'in askeri rütbeleri

alıntı: https://www.mdn.dz/site_principal/sommaire/recrutement/recrutement_an.php

Cezayir Halk Ulusal Ordusu tarafından kullanılan askeri nişanlardır. Fransa'nın eski bir sömürgesi olan Cezayir, Fransa'nınkine benzer bir rütbe yapısını paylaşıyor. 

KARA KUVVETLERİ

Subaylar     
2023 Lise Diplomalılar için 12/20 genel not ortalaması şartıyla aşağıdaki serilerden birinde: Deneysel Bilimler, Matematik, Matematik Teknikleri (makine mühendisliği, inşaat mühendisliği, elektrik mühendisliği, işlem mühendisliği).

Eğitim süresi:      Beş (05) yıl:     

* Bir (01) yıl temel askeri eğitim;     
* Cherchell Askeri Akademisi'nde "Defunt President Houari Boumediene" lisans diploması ile sonuçlanan üç (03) yıl üniversite eğitimi;     
* Bir (01) yıl aşağıdaki okullardan birinde uygulama:
Cherchell / Tipaza'daki Chahid ABIDATE Djelloul Piyade Üstü Eğitim Okulu; Biskra'daki Chahid KHODJA Mustapha Özel Kuvvetler Üstü Eğitim Okulu, "Si Ali" olarak bilinir;
Batna'daki chahid KADRI Mohamed Zırhlı Kuvvetler Üstü Eğitim Okulu;
Bousaada / M'sila'daki Chahid ACHOUR Mustapha Sahra Topçuları Uygulama Okulu;
Laghouat'taki Chahid CHENINE Kaddour Hava Savunma Uygulama Okulu;
Béjaia'daki Chahid TOUATI Larbi Mühendislik Uygulama Okulu;
El Kifane / Tlemcen'deki Chahid LOUADJ Mohamed, "Commandant Faradj" olarak bilinir, Taşıma ve Trafik Uygulama Okulu;
Chlef'teki Chahid ZENATI Mohamed Keşif Silahları Uygulama Okulu.
Not: Özel Kuvvetler'e katılmak isteyen Subay adayları için başvuru dosyaları ve ön seçimler Biskra'daki Chahid KHODJA Mustapha Özel Kuvvetler Üstü Eğitim Okulu'nda yapılacaktır.

Sözleşmeli Astsubaylar
1- Kara Kuvvetleri Kapsamlı Silahlar Khenchela'daki Chahid HASROURI Laich Astsubaylar Ulusal Eğitim Okulu'nda bir (01) yıl temel eğitim, ardından yukarıda belirtilen üst eğitim veya uygulama okullarından birinde bir (01) yıl uzmanlaşma ve Sidi Bel-Abbès'teki chahid Ben Tayeb Mohamed Piyade Subayları Okulu'nda bir (01) yıl.
2- Özel Kuvvetler Silahı Biskra'daki Chahid KHODJA Mustapha, "Si Ali" olarak bilinen Özel Kuvvetler Üstü Eğitim Okulu'nda iki (02) yıl.
3- Zırhlı Kuvvetler ve Elektronik Savaş Silahı Batna'daki Chahid KADRI Mohamed Zırhlı Kuvvetler Üstü Eğitim Okulu'nda iki (02) yıl.
4- Keşif Silahı Batna'daki Chahid KADRI Mohamed Zırhlı Kuvvetler Üstü Eğitim Okulu'nda bir (01) yıl, ardından Chlef'teki Keşif Uygulama Okulu'nda bir (01) yıl.

Sözleşmeli Erler
Eğitim süresi ve yeri Sözleşmeli rütbeli öğrenciler için altı (06) ay, sözleşmeli askerler için beş (05) ay Boghar / Média'daki Chahid DERBEL M'barek Komando Eğitim ve Paraşüt İnisiyasyon Okulu'nda veya aşağıdaki eğitim merkezlerinden birinde:
Mouilah / Djelfa'daki Chahid NAIL Ali Piyade Eğitim Merkezi;
Arzew / Oran'daki Chahid GHEZIEL Dahou Piyade Eğitim Merkezi;
Abadla / Béchar'daki Chahid BARKAT Boudjemâa Piyade Eğitim Merkezi;
Aflou / Laghouat'daki Chahid NAFEE Brahim Piyade Eğitim Merkezi;
Ain Arnat / Sétif'teki Chahid KADOUDJ Ahmed Piyade Eğitim Merkezi;
Ain-M'guel / Tamanrasset'teki Chahid SEBABKHI Mohamed Piyade Eğitim Merkezi;
Laghouat'taki Chahid ETTAOUTI Ahmed Hava Savunma Eğitim Merkezi;
Bousâada / M'sila'daki Chahid BENNOUI Ali Sahra Topçuları Eğitim Merkezi;
Bejaïa'daki Chahid TOUATI Bachir Mühendislik Eğitim Merkezi;
M'sila'daki Chahid ZEROUAK Bayazid Özel Taşıma Eğitim Merkezi 551;
El Ghomri, Mohammadia / Mascara'daki Chahid REGHIBA Ghali Özel Taşıma Eğitim Merkezi 552;
Oum-El-Bouaghi'deki Chahid BEN AKCHA Mahmoud Özel Taşıma Eğitim Merkezi;
Biskra'daki Chahid BENCHAIEB Mohamed Said Özel Kuvvetler Eğitim Merkezi;
Taadmait / Djelfa'daki BEN MILOUD Slimane Bölgesel Eğitim Merkezi; Hassi Houari / Béchar'daki Bölgesel Eğitim Merkezi;
Barika / Batna'daki Chahid DEBECHE Abderrahmane Bölgesel Eğitim Merkezi;
Ras El Ma / Sidi Bel-Abbès'daki Chahid GHAOUTHI Semmar Bölgesel Eğitim Merkezi;
Batna'daki Chahid MEBARKIA Messaoud Zırhlı Kuvvetler Eğitim Merkezi.

HAVA KUVVETLERİ

Subaylar     

2023 Yüksek Lisans mezunları için 12/20 genel not ortalaması ile aşağıdaki alanlardan birinde: Matematik, deneysel bilimler, matematik teknikleri, olmak üzere Matematik, fizik, Fransızca ve İngilizce derslerinde alınan notlar dikkate alınarak alım yapılacaktır.

Eğitim süresi:      Beş (05) yıl:

1- "Uçak Pilotu" Profesyonel Lisans Eğitimi

 • Cherchell Askeri Akademisi "Eski Cumhurbaşkanı Houari Boumediene" veya El-TAÏB Djabar/Oran Hava Harp Okulu'nda ortak askeri temel eğitim yılı;
 • El-TAÏB Djabar/Oran Hava Harp Okulu'nda üç (03) yıl profesyonel lisans eğitimi;
 • Yönlendirme profiline göre özel bir okulda uzmanlaşma yılı: Savaş, Taşıma veya Helikopter. Not: Bu eğitim sadece Ulusal Navigasyon Personeli Tıbbi Uzmanlık Merkezi tarafından uçuşa uygun bulunan ve uçuş önseçim testlerini geçen adaylar için planlanmıştır.
2- "Operasyonlar ve Hava Seyrüseferi" Akademik Lisans Eğitimi
 • Cherchell Askeri Akademisi "Eski Cumhurbaşkanı Houari Boumediene" veya El-TAÏB Djabar/Oran Hava Harp Okulu'nda ortak askeri temel eğitim yılı;
 • El-TAÏB Djabar/Oran Hava Harp Okulu'nda üç (03) yıl "Operasyonlar ve Hava Seyrüseferi" akademik lisans eğitimi;
 • Aynı okulda bir yıl uzmanlaşma. 3- "Havacılık Meteorolojisi" Akademik Lisans Eğitimi
 • Cherchell Askeri Akademisi "Eski Cumhurbaşkanı Houari Boumediene" veya El-TAÏB Djabar/Oran Hava Harp Okulu'nda ortak askeri temel eğitim yılı;
 • El-TAÏB Djabar/Oran Hava Harp Okulu'nda üç (03) yıl "Havacılık Meteorolojisi" akademik lisans eğitimi;
 • Bir yıl uzmanlaşma seviyesinde aynı okulda.
N.B.

Bu eğitim sadece Ulusal Navigasyon Personeli Tıbbi Uzmanlık Merkezi / Ain Naâdja tarafından uçuşa uygun bulunan ve uçuş ön seçim testlerini başarıyla geçen adaylar için planlanmıştır.

2- "Hava Operasyonları ve Navigasyon" akademik lisans eğitimi

 • Cherchell Askeri Akademisi "Eski Başkan Houari Boumediene" veya Oran El-TAÏB Djabar Şehit Hava Üssü'nde ortak askeri temel eğitimi bir (01) yıl;
 • Oran El-TAÎB Djabar Şehit Hava Üssü'nde üç (03) yıl "Hava Operasyonları ve Navigasyon" akademik lisans eğitimi;
 • Aynı okulda uzmanlık için bir (01) yıl.
3-Akademik Lisans Programları:
 • "Havacılık Meteorolojisi" alanında akademik lisans eğitimi
  • Cherchell Askeri Akademisi'nde veya Chahid El-TAÏB Djabar/ Oran Hava Kuvvetleri Üst Okulu'nda ortak temel askeri eğitim 1 yıl
  • Chahid EL-TAÏB Djabar/ Oran Hava Kuvvetleri Üst Okulu'nda "Havacılık Meteorolojisi" alanında 3 yıl akademik lisans eğitimi
  • Aynı okulda 1 yıl uzmanlaşma
4- "Havacılık" alanında akademik lisans eğitimi
 • Cherchell Askeri Akademisi'nde veya Chahid El-TAÏB Djabar/ Oran Hava Kuvvetleri Üst Okulu'nda ortak temel askeri eğitim 1 yıl
 • Dar El Beida'daki Chahid RAHALI Moussa Hava Teknikleri Üst Okulu'nda "Uçak Yapıları, Uçak Tahrik Sistemleri, Aviyonik, Havacılık Teknikleri" alanlarında 3 yıl akademik lisans eğitimi
 • Aynı okulda 1 yıl uzmanlaşma
5- "Enerji Mekaniği" alanında akademik lisans eğitimi

 • Cherchell Askeri Akademisi'nde ortak temel askeri eğitim 1 yıl
 • Cherchell Askeri Akademisi'nde "Enerji Mekaniği" alanında 3 yıl akademik lisans eğitimi
 • Profil yönlendirmesine göre uzmanlaşma için özel bir okulda 1 yı

Sözleşmeli Astsubaylar 1- Havacılık Teknikleri Uzmanlığı Matematik, deneysel bilimler ve matematiksel teknikler serilerinde ortaokul 3. sınıf seviyesinde adaylar için işe alım açıktır, Bakalorya sahiplerine öncelik verilir. Eğitimin süresi: Ulusal Havacılık Teknisyenleri Okulu'nda Chahid BEN KERT Mohamed, Oued El Alleug/Blida'da iki (02) yıl süreyle Havacılık Teknikleri alanında CMP2 diploması ile sonuçlanmaktadır.

2- Hava Tüfekçileri Uzmanlığı Matematik, deneysel bilimler ve matematiksel teknikler serilerinde ortaokul 3. sınıf seviyesinde adaylar için işe alım açıktır, Bakalorya sahiplerine öncelik verilir. Eğitimin süresi: Ménéa'daki Chahid BOUHAFES Ouled Himouda Hava Kuvvetleri Eğitim Merkezi'nde iki (02) yıl süreyle Hava Tüfekçileri alanında CMP2 diploması ile sonuçlanmaktadır.

Sözleşmeli Astsubaylar
1- Havacılık Teknikleri Uzmanlığı
Matematik, deneysel bilimler ve matematiksel teknikler serilerinde ortaokul 3. sınıf seviyesine sahip adaylar için işe alım açıktır, Bakalorya sahipleri önceliklidir. Eğitim süresi:
Ulusal Havacılık Teknisyenleri Okulu'nda Chahid BEN KERT Mohamed, Oued El Alleug/Blida'da iki (02) yıl, Havacılık Teknikleri alanında CMP2 diploması ile tamamlanmaktadır. 
2- Hava Tüfekçileri Uzmanlığı Matematik, deneysel bilimler ve matematiksel teknikler serilerinde ortaokul 3. sınıf seviyesine sahip adaylar için işe alım açıktır, Bakalorya sahipleri önceliklidir.
Eğitim süresi:
Ménéa'daki Chahid BOUHAFES Ouled Himouda Hava Kuvvetleri Eğitim Merkezi'nde iki (02) yıl, Havalı Tüfekçilerde CMP2 diploması ile tamamlanmaktadır.
Sözleşmeli Erbaşlar
Eğitim süresi: Ménéa'daki Chahid BOUHAFES Ouled Himouda Hava Kuvvetleri Eğitim Merkezi'nde altı (06) ay için Onbaşılar ve beş (05) ay için Hava Tüfekçileri için.

DENİZ KUVVETLERİ

subaylar     

2023 Lise Diplomasına sahip ve aşağıdaki alanlardan en az 12/20 genel not ortalamasına sahip adaylar için alım açıktır: Deneysel Bilimler, Matematik ve Matematik Teknikleri seçenekleri (Elektrik Mühendisliği ve Makine Mühendisliği).
Eğitim süresi:      Beş (05) yıl:Sözleşmeli astsubaylar

Eğitim süresi

 • Jijel'deki Chahid Bennour Ali Deniz Piyadeleri Uygulama Okulu'nda ortak temel askeri eğitim yılı;
 • Mostaganem'deki Chahid Bordji Amar Deniz Kuvvetleri Astsubay Okulu'nda uzmanlık yılı, şu uzmanlık alanlarında CMP2 diploması ile sonuçlanır: Timonier-manoeuvrier, torpido uzmanı, radyotelegrafçı, bordo mekanikeri, bordo elektrikçisi, bordo telemekaniği, topçu, füze uzmanı, seyir elektrikçisi, yüzey dedektörü, denizaltı silahları dedektörü, sahil güvenlik görevlisi, deniz kumandanlığı, entegre bilgi teknolojisi, hidrografi;
 • Veya Jijel'deki Chahid Bennour Ali Deniz Piyadeleri Uygulama Okulu'nda CMP2 diploması ile sonuçlanan şu uzmanlık alanlarında: Deniz piyadesi, mayın tarama dalgıçı;
 • Veya Mers El Kebir / Oran'daki Denizaltı Uygulama Okulu'nda CMP2 diploması ile sonuçlanan şu uzmanlık alanlarında: Sinyal timoncusu, seyir elektrikçisi, torpido uzmanı, radar, radyotelegrafçılık, sonar, sistem mekanikeri, dizel mekanikeri, telemekanikçi.

Sözleşmeli Rütbeli Erler

Eğitim süresi

 • Onbaşılar için altı (06) ay, aşağıdaki uzmanlık alanlarında CMP1 diploması ile sonuçlanan: Deniz piyadesi, kumanda, manevra, radyo, radar, topçu elektromekaniği, füze uzmanı, gemi elektrikçisi, gemi mekanikçisi, malzeme subayı;
 • Askerler için beş (05) ay, aşağıdaki Eğitim Merkezlerinde:
 • Arzew/Oran'daki Şehit OUSSAHLA Mohamed Deniz Kuvvetleri Eğitim Merkezi;
 • Ghazaouet/Tlemcen'deki Şehit MATRI Mohamed Deniz Kuvvetleri Eğitim Merkezi;
 • Jijel'deki Şehit REMILLET Mahmoud Deniz Piyadeleri Eğitim Merkezi.

BÖLGESEL HAVA SAVUNMA KUVVETLERİ

Subaylar     

2023 Lisans mezunları için Baccalauréat derecesi sahiplerine açık olan alım, aşağıdaki alanlardan birinde en az 12/20 genel not ortalamasına sahip olmaları gerekmektedir: Deneysel Bilimler, Matematik ve Matematik Teknikleri, seçmeli (Elektrik Mühendisliği). 1- Mühendislik Eğitimi     

Eğitim süresi: Altı (06) yıl:

 • Cherchell Askeri Akademisi "Merhum Başkan Houari Boumediene"de temel askeri eğitim için bir (01) yıl;
 • Beş (05) yıl boyunca savunma havacılığı alanında Devlet Mühendisi diploması ile sonuçlanan üniversite eğitimi, özel alan: Sinyal Tespiti ve İşleme / Sistemlerin ve Otomatik Kontrolün Rehberliği, Réghaia/Alger'deki Chahid Ali CHABATI Savunma Hava Sahası Yüksek Okulu'nda. 2- Lisans Eğitimi      Eğitim süresi: Beş (05) yıl:
 • Cherchell Askeri Akademisi "Merhum Başkan Houari Boumediene"de temel askeri eğitim için bir (01) yıl;
 • Üç (03) yıl boyunca hava trafik kontrolü ve radyo teknolojisi alanlarında Lisans diploması ile sonuçlanan üniversite eğitimi, Réghaia/Alger'deki Chahid Ali CHABATI Savunma Hava Sahası Yüksek Okulu'nda;
 • Bir (01) yıl boyunca Réghaia/Alger'deki Chahid Ali CHABATI Savunma Hava Sahası Yüksek Okulu'nda veya Ulusal Halk Ordusu'nun eğitim kurumlarından birinde uzmanlaşma.

Sözleşmeli Astsubaylar

Adaylar için alım aşağıdakilere açıktır:

 • Deneyimli olduğunu kanıtlayanlar: Deneysel Bilimler, Matematik ve Matematik Teknikleri, İşletme ve Ekonomi alanlarında tamamlanmış en az 3. sınıf seviyesine sahip. Öncelik, lise diplomasına sahip adaylara verilir;
 • "Yabancı Diller" ve "Edebiyat ve Felsefe" alanları için adayın tamamlanmış en az 2. üniversite yılı seviyesinde olması gerekmektedir.
 • Eğitim Süresi
 • Berrouaghia/Médéa'daki Chahid FERRACHE Ahmed Hava Savunma Okulu'nda (Ecole des Cadres de Défense Aérienne du Territoire) iki (2) yıl boyunca aşağıdaki uzmanlık alanlarında eğitim verilmektedir: Hava Operasyonları Kontrolü, Tespit, Hava-Kara Füzeleri, Hava Hedefleme, Yakın Hava Savunması, Haberleşme, İşleme ve Görselleştirme, Elektronik Harp, Enerji ve Çevre, Teknik Yönetim, İdari Yönetim veya Milli Savunma Bakanlığı'na bağlı diğer Kuvvet Komutanlıkları ve Merkezi Yönetimlerin eğitim kurumları tarafından sunulan diğer uzmanlık alanları
Sözleşmeli Rütbeli Erler
Eğitim Süresi
Çavuşlar için altı (06) ay ve Askerler için beş (05) ay, Şehit DJEFFAL Abdelouahab Hava Savunma Kuvvetleri Eğitim Merkezi'nde, El-Hassi/Sétif.

Site Haritası
Site Yöneticisi


Avukat Orhan ÇELEN


Korkut Reis Mah. İlkiz Sok.
Fatih Apt. No: 20/14

06430 Sıhhıye-ANKARA
TÜRKİYE           
TEL: 0 542 427 44 72
         0 312 229 97 57

Jandarma subayı iken ANKARA Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi ve 1983 yılında sınıf değiştirerek askeri hakimliğe geçti. Askeri savcı, askeri hakim, adli müşavir yrd., disiplin sb.lığı, şb. md.lüğü gibi çeşitli görevlerde bulundu. (E.) Hakim Alb. Orhan ÇELEN; Şubat 1999’da kendi isteğiyle KKK.lığından emekliye ayrıldı. Halen ANKARA Barona kayıtlı olarak serbest avukatlık yapmaktadır.
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam196
Toplam Ziyaret1402863
Saat
Hava Durumu
Sitemize destek verin
Resimli özlü sözler

Üyelik Girişi