sayfa içeriği
    • www.askerihukuk.net
    • Türk Askeri hukuku ile ilgili konularda bilgi sunumu
    • www.askerihukuk.net
    • Türk Askeri Hukuku ile ilgili hususlarda bilgi sunumu
BÖLÜMLER
HABER BAŞLIKLARI

ÇOCUK ASKERLER: PSİKOLOJİK, SOSYAL VE FİZİKSEL SORUNLAR,

Bir makale tanıtımı: ÇOCUK ASKERLER: PSİKOLOJİK, SOSYAL VE FİZİKSEL SORUNLAR, Oğuz POLAT, Evin GÜLDOĞAN
Değerli Ziyaretçiler, "Bir makel tanıtımı" bölümümüzde sizlere "çocuk askerler" hakkında yazılmış bir makale hakkında bilgi vermek istedik. Bu makale, "ÇOCUK ASKERLER: PSİKOLOJİK, SOSYAL VE FİZİKSEL SORUNLAR" ismini taşımakta ve Oğuz POLAT ile Evin GÜLDOĞAN tarafından kaleme alınmış. Uluslararası Güvenlik ve Terörizm Dergisi'nin Cilt 1(1) sayısında yayınlanmış.

Makalenin özeti şöyle:

Özet
Bu çalışmada çocuk askerler olgusu ile ilgili temel bilgiler verilmekte ve yapılan psiko-sosyal çalışmalar taranmaktadır. Çocuk asker kavramı uluslararası sivil toplum platformu Çocuk Askerlerin Kullanımı Durdurma Koalisyonu tarafından “18 yaşının altında olup herhangi bir devletin silahlı kuvvetlerine veya diğer düzenli veya düzensiz silahlı kuvvet veya silahlanmış siyasi örgüte üye olan veya bağlı bulunan” herkesi kapsayacak şekilde kullanılmaktadır. Günümüzde birçok ülkede çocuk asker kullanımı yaygın olarak sürmektedir. Bazı ülkelerde devlete bağlı silahlı kuvvetler kapsamında görülen bu olgu bazı ülkelerde paramiliter kuvvetler, bazılarında ise terör örgütleri kapsamındadır. Türkiye’dekikullanım terör örgütleri kapsamında olup terörün ülkemize verdiği zararın fazla bilinmeyen bir boyutunu oluşturmaktadır. Çocuk askerler fizyolojik, psikolojik ve sosyal sorunlarla karşılaşmaktadırlar. Bu çalışmada çocuk askerlerin yaşadığı bu sorunlara da değinilmiştir.

Yayınlandığı utsam.org. sitesindeki makalenin tamamına ulaşmak için tıklayınız.

Site Haritası
Site Yöneticisi


Avukat Orhan ÇELEN


Korkut Reis Mah. İlkiz Sok.
Fatih Apt. No: 20/14

06430 Sıhhıye-ANKARA
TÜRKİYE           
TEL: 0 542 427 44 72
         0 312 229 97 57

Jandarma subayı iken ANKARA Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi ve 1983 yılında sınıf değiştirerek askeri hakimliğe geçti. Askeri savcı, askeri hakim, adli müşavir yrd., disiplin sb.lığı, şb. md.lüğü gibi çeşitli görevlerde bulundu. (E.) Hakim Alb. Orhan ÇELEN; Şubat 1999’da kendi isteğiyle KKK.lığından emekliye ayrıldı. Halen ANKARA Barona kayıtlı olarak serbest avukatlık yapmaktadır.
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam448
Toplam Ziyaret1400096
Saat
Hava Durumu
Sitemize destek verin
Resimli özlü sözler

Üyelik Girişi