sayfa içeriği
    • www.askerihukuk.net
    • Türk Askeri hukuku ile ilgili konularda bilgi sunumu
    • www.askerihukuk.net
    • Türk Askeri Hukuku ile ilgili hususlarda bilgi sunumu
BÖLÜMLER
HABER BAŞLIKLARI

YUNANİSTAN SİLAHLI KUVVETLERİ

YUNANİSTAN SİLAHLI KUVVETLERİAlıntı: https://en.wikipedia.org/wiki/Hellenic_Armed_Forces

Yunan Silahlı Kuvvetleri (Yunanca: 
Eλληνικές Ένοπλες Δυνάμεις, romanize: Ellinikés Énoples Dynámis), Yunanistan'ın askeri kuvvetleridir. Yunan Ordusu, Yunan Donanması ve Yunan Hava Kuvvetleri'nden oluşurlar.Yunan Silahlı Kuvvetlerini denetleyen sivil otorite Milli Savunma Bakanlığı'dır.

Zorunlu askerlik

Yunanistan'da şu anda 18 yaş ve üstü erkekler için evrensel zorunlu askerlik hizmeti bulunmaktadır. Yunan yasalarına göre, 18 yaşın üzerindeki tüm erkekler Silahlı Kuvvetlerde 9-12 ay süreyle görev yapmalıdır. Kadınlar Yunan ordusunda gönüllülük esasına göre görev yapabiliyor ancak askere alınamıyor.

Bütçe
2008'deki NATO kaynaklarına göre, Yunanistan GSYİH'nın %2,8'ini ordusuna harcadı ve bu da yaklaşık 6,9 milyar € (9,3 milyar ABD Doları) anlamına geliyordu. [5] 2008'de Yunanistan, Avrupa'daki en büyük konvansiyonel silah ithalatçısıydı ve askeri harcamaları, ülkenin GSYİH'sına göre Avrupa Birliği'ndeki en yüksek harcamaydı ve Avrupa ortalamasının iki katına ulaştı.

2017 mali yılı verileri, sabit 2010 fiyatlarında 4,3 milyar € veya cari fiyatlarla 4,2 milyar € tutarında tahmini bir gider gösterdi ve bu da GSYİH'nın %2,38'ine eşdeğer (2016'dan bu yana +0,01 değişim). 2018 mali yılı için, harcamaların sabit 2010 fiyatlarıyla 4,3 milyar € veya cari fiyatlarla 4,1 milyar € olduğu tahmin edildi, bu da GSYİH'nın %2,27'sine eşdeğer (2017'den bu yana -%0,11 değişim). 

Askeri personel

Askeri personelin 2017 yılı için yaklaşık 106.000 ve 2018 yılı için 105.000 olduğu tahmin edilmektedir. 


Uluslararası operasyonlar

Yunanistan bir AB ve NATO üyesidir ve şu anda öncelikle barışı koruma operasyonlarına katılmaktadır. Bu operasyonlar Afganistan'da ISAF, Bosna Hersek ve Çad'da EUFOR ve Kosova'da KFOR'dur. Yunanistan da Kıbrıs'ta küçük bir kuvvet bulunduruyor.

 

 

Yunan askeri rütbeleri

alıntı: https://en.wikipedia.org/wiki/Greek_military_ranks

Modern Yunan askeri rütbeleri Eski Yunan ve Bizans terminolojisine dayanmaktadır.

Ordu ve hava kuvvetlerinde, bu isimler genellikle her rütbenin sahibinin olağan komuta ettiği birime veya göreve dayanır. Örneğin, bir tagmatarchis, "komut", "emir" veya "sınıf" olarak çevrilebilen Eski Yunanca bir kelimeden türetilen bir tagmadan sorumludur ve modern Yunanca'da diğer ordulardaki bir tabura eşdeğer bir birimdir; Bu nedenle modern bir Tagmatarchis, diğer ordulardaki binbaşıya eşdeğer bir rütbedir. Benzer şekilde, bir lochagos normalde Antik Yunan'da 100 kişilik bir hoplit birimi olan, ancak modern Yunanca kullanımda bir piyade bölüğüne eşdeğer olan bir lochos'a (başlangıçta "savaş bandı" anlamına gelen bir kelime) komuta eder. Bu nedenle, bir lochagos, diğer ordulardaki bir yüzbaşıya eşdeğerdir ve bir ordu üsteğmeninin modern Yunanca eşdeğeri, modern neolojizmypolochagos'tur: kelimenin tam anlamıyla, "alt yüzbaşı". Aynı şekilde, bir çavuşun modern Yunanca karşılığı bir lochias'tır.

The suffixes -agos and -archos (or -arches), which are often found in Greek rank names, are derived from the roots agein "to lead" and archein "to rule", respectively.
Yunanca rütbe adlarında sıklıkla bulunan -
agos ve -archos (veya -arches) ekleri, sırasıyla agein "yönetmek" ve archein "yönetmek" köklerinden türetilmiştir.

]Hava Kuvvetleri

Yunan Hava Kuvvetleri, üç servisin en küçüğüdür (1930'da kurulmuştur). Nişanları İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri'ne dayanırken, İngilizce'ye çevrildiğinde Ordu rütbe unvanlarını kullanır. 

Site Haritası
Site Yöneticisi


Avukat Orhan ÇELEN


Korkut Reis Mah. İlkiz Sok.
Fatih Apt. No: 20/14

06430 Sıhhıye-ANKARA
TÜRKİYE           
TEL: 0 542 427 44 72
         0 312 229 97 57

Jandarma subayı iken ANKARA Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi ve 1983 yılında sınıf değiştirerek askeri hakimliğe geçti. Askeri savcı, askeri hakim, adli müşavir yrd., disiplin sb.lığı, şb. md.lüğü gibi çeşitli görevlerde bulundu. (E.) Hakim Alb. Orhan ÇELEN; Şubat 1999’da kendi isteğiyle KKK.lığından emekliye ayrıldı. Halen ANKARA Barona kayıtlı olarak serbest avukatlık yapmaktadır.
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam189
Toplam Ziyaret1401485
Saat
Hava Durumu
Sitemize destek verin
Resimli özlü sözler

Üyelik Girişi