sayfa içeriği
    • www.askerihukuk.net
    • Türk Askeri hukuku ile ilgili konularda bilgi sunumu
    • www.askerihukuk.net
    • Türk Askeri Hukuku ile ilgili hususlarda bilgi sunumu
BÖLÜMLER
HABER BAŞLIKLARI

Sivil-Asker İlişkileri ve Ordu-Toplum Mesafesi

Sivil-Asker İlişkileri ve Ordu-Toplum Mesafesi , Dr. Salih AKYÜREK, F. Serap KOYDEMİR, Esra ATALAY & Adnan BIÇAKSIZ

Değerli Ziyaretçiler, www.bilgesam.org sitesinde yer alan bir yayın çalışmasını sizlerle paylaşmak ve bilgilendirmek istiyoruz: Bilge Adamlar Stratejik Araştırmalar Merkezi (BİLGESAM), Sosyo-kültürel Araştırmalar Uzmanı Dr. Salih Akyürek başkanlığındaki heyet tarafından hazırlanan “Sivil-Asker İlişkileri ve Ordu-Toplum Mesafesi” adlı kitap çalışmasını yayımlamaktadır.

Anılan sitede kitap hakkında şu bilgilere yer veriliyor:

Bilge Adamlar Stratejik Araştırmalar Merkezi (BİLGESAM), Sosyo-kültürel Araştırmalar Uzmanı Dr. Salih Akyürek başkanlığındaki heyet tarafından hazırlanan “Sivil-Asker İlişkileri ve Ordu-Toplum Mesafesi” adlı kitap çalışmasını yayımlamaktadır.

Kitapta bütün toplumların ortak sorunlarından biri olan sivil-asker ilişkileri kapsamlı bir çerçevede ele alınmaktadır. BİLGESAM Sosyo-kültürel Araştırmalar Uzmanı Dr. Salih Akyürek başkanlığında F. Serap Koydemir, Esra Atalay ve Adnan Bıçaksız tarafından hazırlanan kitapta sivil-asker gerilimi ve ordu-toplum mesafesi nesnel biçimde irdelenmekte; sorun doğası, nedenleri ve ortaya çıkış biçimleriyle ortaya konulmaktadır. Eserde bir yanda sivil-asker ilişkilerinin niteliği ve ordu-toplum mesafesinin düzeyini belirleyen askeri ve toplumsal kültürler ayrıntılı biçimde açıklanırken, diğer yanda bu farklı kültürlerin birbirleriyle etkileşimi ve sivil-asker ilişkilerinin seyrine etkisi tanımlanmaktadır.
Çalışmada, tartışılmayan bir sorunun sağlıklı bir çözüme kavuşturulmayacağı varsayımından hareketle sivil-asker ilişkileri sorunsalı kuramsal ve tarihsel bağlamıyla incelenmekte, orduların özerkliği ve denetimi konusundaki temel parametreler ve kabuller ortaya konularak Türkiye’de ve diğer ülkelerde ordunun özerkliği ve sivil denetimi konusunu tartışılmakta ve olası çözümlere ışık tutulmaktadır.

Eserde ayrıca, orduların evrimi, farklılaşan askerlik hizmeti modelleri ve bu modellerin ordu-toplum mesafesine etkileri de detaylı bir şekilde tartışılmaktadır.


www.bilgesam.org sitesinde; “Sivil-Asker İlişkileri ve Ordu-Toplum Mesafesi” başlıklı kitabın tam metnine yer verilmiş olup ulaşmak için tıklayınız.
Site Haritası
Site Yöneticisi


Avukat Orhan ÇELEN


Korkut Reis Mah. İlkiz Sok.
Fatih Apt. No: 20/14

06430 Sıhhıye-ANKARA
TÜRKİYE           
TEL: 0 542 427 44 72
         0 312 229 97 57

Jandarma subayı iken ANKARA Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi ve 1983 yılında sınıf değiştirerek askeri hakimliğe geçti. Askeri savcı, askeri hakim, adli müşavir yrd., disiplin sb.lığı, şb. md.lüğü gibi çeşitli görevlerde bulundu. (E.) Hakim Alb. Orhan ÇELEN; Şubat 1999’da kendi isteğiyle KKK.lığından emekliye ayrıldı. Halen ANKARA Barona kayıtlı olarak serbest avukatlık yapmaktadır.
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam166
Toplam Ziyaret1402833
Saat
Hava Durumu
Sitemize destek verin
Resimli özlü sözler

Üyelik Girişi