sayfa içeriği
    • www.askerihukuk.net
    • Türk Askeri hukuku ile ilgili konularda bilgi sunumu
    • www.askerihukuk.net
    • Türk Askeri Hukuku ile ilgili hususlarda bilgi sunumu
BÖLÜMLER
HABER BAŞLIKLARI

Askeri Yargı Organlarının Avrupa İNsan Hakları Sözleşmesine Uygunluğu Sorunu,

Bir makale tanıtımı: Kemal GÖZLER, Askeri Yargı Organlarının Avrupa İNsan Hakları Sözleşmesine Uygunluğu Sorunu,
Bir makale tanıtımı: Kemal GÖZLER, Askeri Yargı Organlarının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine Uygunluğu Sorunu,”Askeri Yargı Organlarının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine Uygunluğu Sorunu, İnsan Hakları Yıllığı, Cilt 21-22, 1999-2000 s.77-85 arası

Bu makalede askeri yargı organlarının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine uygunluğu sorunu irdelenmektedir. Makalenin özellikle Askeri Yüksek İdare Mahkemesinin kuruluşunda bulunan subay üyelerin statüsünün Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin aradığı bağımsızlık ve tarafsızlık koşullarına uymadığı yönündeki değerlendirmesi dikkat çekicidir. Ayrıca 1602 sayılı Askeri Yüksek İdare Mahkemesi Kanununun 52 inci maddesinin 4 üncü fıkrasındaki gizli kaydıyla sunulan belgelerin taraflara gösterilmeyeceği yönündeki hükmün, AİHS.nin 6 ıncı maddesinde öngörülen "hakkaniyet uygun" yargılama ilkesine aykırı olduğu vurgulanmaktadır.

Not: 1602 sayılı AYİM.K.nun 52/4 maddesiyle ilgili kişisel düşüncemiz: Bu makalenin hazırlanmasından sonra 1602 sayılı K.nun 52 inci maddesinin 4. fıkrasında yer alan bir düzenleme ile bu durum giderilmeye çalışılmıştır. Bu fıkrada, “mahkeme tarafından getirtilen veya idarece gönderilen bilgi, belge ve dosyalardan, başka şahıs ve makamların özel bilgileri ile şeref, haysiyet ve güvenliğinin korunması veya idarenin soruşturma metotlarının gizli tutulması maksatlarıyla taraf ve vekillerine incelettirilmemesi kaydı konulanlar ile personelin özlük dosyasındaki dava konusu haricindekiler taraf ve vekillerine incelettirilemez.” hükmü öngörülmüştür. 52 inci maddenin 4 üncü fıkrasında, 19.6.2010 tarih ve 6000 sayılı K.nun 20 inci maddesiyle yapılan bu değişik, bize göre Anayasanın 13 üncü ve AİHS.nin 6. Md.si hükümlerine açıkça aykırı bir durumun ortadan kaldırılmasına yeterli olamamıştır.

Site Haritası
Site Yöneticisi


Avukat Orhan ÇELEN


Korkut Reis Mah. İlkiz Sok.
Fatih Apt. No: 20/14

06430 Sıhhıye-ANKARA
TÜRKİYE           
TEL: 0 542 427 44 72
         0 312 229 97 57

Jandarma subayı iken ANKARA Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi ve 1983 yılında sınıf değiştirerek askeri hakimliğe geçti. Askeri savcı, askeri hakim, adli müşavir yrd., disiplin sb.lığı, şb. md.lüğü gibi çeşitli görevlerde bulundu. (E.) Hakim Alb. Orhan ÇELEN; Şubat 1999’da kendi isteğiyle KKK.lığından emekliye ayrıldı. Halen ANKARA Barona kayıtlı olarak serbest avukatlık yapmaktadır.
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam31
Toplam Ziyaret1399679
Saat
Hava Durumu
Sitemize destek verin
Resimli özlü sözler

Üyelik Girişi