sayfa içeriği
    • www.askerihukuk.net
    • Türk Askeri hukuku ile ilgili konularda bilgi sunumu
    • www.askerihukuk.net
    • Türk Askeri Hukuku ile ilgili hususlarda bilgi sunumu
BÖLÜMLER
HABER BAŞLIKLARI

AFGANİSTAN’DA SİVİL ÖLÜMLERİ

Raporun adı:

AFGANİSTAN’DA SİVİL ÖLÜMLERİ

Raporu hazırlayan: 

Dr. Salih AKYÜREK, Nursema KIBRIS, Dilara ÜNAL

Raporun yayımlandığı yer:

BİLGESAM, Bilge Adamlar Stratejik Araştırmalar Merkezi, RAPOR NO: 46

MAYIS 2012

 Rapora link: http://www.bilgesam.org/tr/images/stories/rapor/Afganistandasivilolumleri.pdf

Dr. Salih AKYÜREK, Nursema KIBRIS, Dilara ÜNAL’un hazırlamış oldukları "Afganistan'da Sivil Ölümleri" başlıklı rapora sitemizde link vermiş bulunmaktayız.

Bu raporun amacı; Afganistan’da NATO şemsiyesi altında görev yapan koalisyon güçlerinin neden olduğu sivil ölümlerini incelemek, genelde doğu toplumlarına, özelde Afgan halkına bakışın ve batılı askerlerin psikolojisinin sivil ölümlerine etkisini ortaya koymaktır.11 Eylül saldırıları Birleşmiş Milletler Antlaşması’nın 51. maddesinin yorumunu etkilemiş ve meşru müdafaa hakkı devlet dışı aktörlerin terör eylemelerine karşı yabancı ülke topraklarında da kullanılabilecek bir hak olarak görülmeye ve daha geniş yorumlanmaya başlamıştır.  11 Eylül saldırılarının ardından, ABD ve İngiltere 7 Ekim 2001’de Afganistan’a karşı ‘Kalıcı ÖzgürlükOperasyonu’ (Operation Enduring Freedom) adı altında askeri bir operasyon başlatmıştır. BM Güvenlik Konseyinin açık bir yetkilendirmesi olmaksızın başlatılan operasyon BM Antlaşması’nın 51. maddesinde yer alan meşru müdafaa hakkına dayandırılmıştır.  Belirtilen gelişmelerin cevabı gerçekte  ‘Bush Doktrini’nin içinde  yatmaktadır.  Doktrin, tehdit olarak algılanan  unsurlara karşı önleyici askeri müdahalenin gerekliliğini kabul etmektedir. Irak ve Afganistan’a yapılan müdahale ve gerçekleştirilen operasyonlar da bu doktrine dayandırılmıştır....(Devamı için tıklayınız)

Site Haritası
Site Yöneticisi


Avukat Orhan ÇELEN


Korkut Reis Mah. İlkiz Sok.
Fatih Apt. No: 20/14

06430 Sıhhıye-ANKARA
TÜRKİYE           
TEL: 0 542 427 44 72
         0 312 229 97 57

Jandarma subayı iken ANKARA Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi ve 1983 yılında sınıf değiştirerek askeri hakimliğe geçti. Askeri savcı, askeri hakim, adli müşavir yrd., disiplin sb.lığı, şb. md.lüğü gibi çeşitli görevlerde bulundu. (E.) Hakim Alb. Orhan ÇELEN; Şubat 1999’da kendi isteğiyle KKK.lığından emekliye ayrıldı. Halen ANKARA Barona kayıtlı olarak serbest avukatlık yapmaktadır.
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam208
Toplam Ziyaret1401504
Saat
Hava Durumu
Sitemize destek verin
Resimli özlü sözler

Üyelik Girişi