sayfa içeriği
  • www.askerihukuk.net
  • Türk Askeri hukuku ile ilgili konularda bilgi sunumu
  • www.askerihukuk.net
  • Türk Askeri Hukuku ile ilgili hususlarda bilgi sunumu
BÖLÜMLER
HABER BAŞLIKLARI

Askeri Disiplin HukukuYazar: Gökhan Yaşar DURAN

Askeri Disiplin Hukuku

Yazar: Gökhan Yaşar DURAN

Kitap Künyesi
YazarGökhan Yaşar DURAN, Gökhan Yaşar DURAN
Baskı Tarihi2012/04
Boyut16x24 cm (Standart Kitap Boyu)
CiltKarton kapak

CH724

Askeri Disiplin Hukuku
Dr. Gökhan Yaşar DURAN
2012/04 Baskı, XXX+584 Sayfa
ISBN 978-605-5373-70-2

Askeri disiplin cezalarının, kamu personeli disiplin hukukundaki sivil personele uygulanan yaptırımlardan çok daha ağır disiplin yaptırımları içermesi, hattı oda hapsi gibi hürriyeti bağlayıcı cezalar öngörmesi, bu cezanın hakim bağımsızlığı ve teminatından yoksun disiplin amirleri tarafından verilmesi; doktrinde tartışılmış, Anayasa Mahkemesi kararlarında ve son olarak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde dava konusu olmuştur.

Bu durum askeri disiplin hukukunda ivedi olarak bir değişiklik yapılması zorunlu hale getirmektedir. Ancak bu değişiklikler yapılırken, “hukuk sistemi tamamen değiştirecek o güne kadar ki kazanımları yok edecek ve yeni bir sistem kuracak değişikliklere gidilmemelidir. Bu türden “sil baştan değişiklikler” yapısal politik değişen veya yeni kurulan devletlerde söz konusu olabilir”

Kitaptaki konular; doktrindeki görüşler, Danıştay, Askeri Yargıtay, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi, Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları ile birlikte ele alınmıştır. Askeri disiplin hukuk sisteminde yapılacak değişikliklere ilişkin değerlendirmeler, konular anlatılırken açıklanmış olup, bu konu hakkında bilgi edinmek isteyen okurlara yarar sağlıyacaktır.

Kitabın Konu Başlıkları

 • Askeri Disiplin Hukuku Kavram ve Kaynakları Askeri Şahısların Ödev ve Sorumlulukları
 • Askeri Disiplin Hukukunun Uygulama Alanı
 • Askeri Disiplin Hukukunun Niteliği
 • Askeri Disiplini Bozan Eylemler
 • Askeri Disiplin Hukukunda Disiplin Cezası Verebilen Makamlar Askeri Disiplin Cezaları Disiplin Cezalarına İlişkin İlkeler ve Genel Esaslar Yargı Yolu Güvencesi

Site Haritası
Site Yöneticisi


Avukat Orhan ÇELEN


Korkut Reis Mah. İlkiz Sok.
Fatih Apt. No: 20/14

06430 Sıhhıye-ANKARA
TÜRKİYE           
TEL: 0 542 427 44 72
         0 312 229 97 57

Jandarma subayı iken ANKARA Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi ve 1983 yılında sınıf değiştirerek askeri hakimliğe geçti. Askeri savcı, askeri hakim, adli müşavir yrd., disiplin sb.lığı, şb. md.lüğü gibi çeşitli görevlerde bulundu. (E.) Hakim Alb. Orhan ÇELEN; Şubat 1999’da kendi isteğiyle KKK.lığından emekliye ayrıldı. Halen ANKARA Barona kayıtlı olarak serbest avukatlık yapmaktadır.
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam197
Toplam Ziyaret1403877
Saat
Hava Durumu
Sitemize destek verin
Resimli özlü sözler

Üyelik Girişi