sayfa içeriği
    • www.askerihukuk.net
    • Türk Askeri hukuku ile ilgili konularda bilgi sunumu
    • www.askerihukuk.net
    • Türk Askeri Hukuku ile ilgili hususlarda bilgi sunumu
BÖLÜMLER
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.37467.4041
Euro8.97159.0074
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam5
Toplam Ziyaret1153630

EISENHOWER'İN GÖRÜŞLERİ

EISENHOWER'İN GÖRÜŞLERİ
Değerli Ziyaretçiler, arşivimde yer alan ancak kaynağını bilemediğim bir kısa yazıyı sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu yazı, Amerika Birleşik Devletlerinin 34 . başkanı  olan Eısenhower (Dwight David) tarafından kaleme alınmış. Bu yazıda özetle, savaş esnasında komutanın karşılaştığı gerilim ve sorumluluklarının ağırlığı karşısında maruz kaldığı stresle uğraşırken, bunu astlarına hissettirmeyip, komutada güven, sevk ve iyimserlik oluşturmayı ve bunu hissttirmeyi tavsiye etmektedir. Esasen bunların, yaşamın her safhasına uygulanabilir olduğunu da vurgulamaktadır. 


Yazıyı Türkçe ve İngilizce olarak görmek için tıklayınız.


*******************************************

Eısenhower (Dwight David) kimdir?

Amerika Birleşik Devletlerinin 34 . başkanı . 1890 yılının 14 Ekiminde Teksas 'ın Denisan şehrinde doğdu . David ve annesi İda Elizabeth Stover Eisenhower 'in yedi oğlundan üçüncüsüydü . Küçük yaştayken yerleştikleri Abilene 'nin küçük bir şehir oluşu , gelirlerinin azlığı , ana ve babasının dindarlığı , Eisenhower 'in kişiliğini büyük çapta etkilemiştir . Bütün âile birlikte çalışır , sebze ve meyvelerini bile kendileri yetiştirirdi . Bu şartlar içinde okula başlayan Dwight dersleri yanında sporu da birlikte yürüttü , okuldan sonra bir yıl çalıştı . 1911 yılında ABD 'nin subay yetiştiren okulu West Point Askerî Akademisinin imtihanlarını kazandı . Akademiden sonra 1915 'te Fort Sam Houston 'a atandı . 

Birinci Dünyâ Savaşı , Eisenhower için askerî kâbiliyetini ispatladığı bir dönem oldu . Daha o yıllar , zırhlı birliklerin geleceğin harplerinde önemli roller oynayacağı düşüncesini savunuyordu . Ford Leavanworth 'daki tank okuluna gönderildi . Oradan da 1918 'de Geftysburg 'daki tank eğitim merkezi kumandanlığına atandı . Tam Avrupa 'da görev alacağı zaman , harp sona erdi . 

İki dünyâ savaşı arası , hareketli Eisenhower için oldukça durgun ve tereddütlü yıllar oldu . Ordudan ayrılma teşebbüslerinden , Komutanı General Fox Conner tarafından caydırıldı . Generalin etkisiyle Yüksek Komuta Okuluna girdi . Okulu birincilikle bitirerek dikkat çekti . Fransa 'daki Amerikan Savaş Alanları adlı eseriyle geniş bir ün sağladı . 1930 'daki iktisâdî krizde başkentte savaş bakanlığında sanâyileşme plânları üzerinde çalışıyordu . 1933 'te İkinci Dünyâ Savaşının ünlü kumandanlarından General Mac Arthur 'un Kurmay subaylığına atandı . 

Polonya 'nın işgâli olayı , Eisenhower 'in kafasındaki , Amerika 'nın er geç bu savaşa gireceği fikrini iyice perçinleştirdi . 

Üçüncü Ordu 'nun Louisiana 'da yaptığı bu manevranın kurmay subayı olarak gazetecilerin dikkatini çekti . Hakkında yazılanlar , onun Genel Kurmay Başkanı George Marshall tarafından tuğgeneralliğe terfi ettirilmesinde etkili oldu . 

Pearl Harbour baskınından sonra tekrar Washington 'a çağrıldı . Savaşın genel plânlamasında çalıştı . Londra 'ya giderek , İngiliz ve Fransız komutanlarıyla görüştü . Dönüşte , Avrupa 'ya ortak bir komuta altında yapılacak çıkarmanın başarılı olacağını söyledi . Bunun üzerine 1942 'de Avrupa Müttefik Kuvvetleri Başkomutanlığına atandı . 

Avrupa 'daki savaşın kazanılmasında , Kuzey Afrika ve İtalya harekâtlarının başarısında önemli roller oynadı . En büyük başarısı 6 Haziran 1944 Normandiya çıkarmasıdır . 

Savaş bittiğinde Eisenhower beş yıldızlı general üniformasıyla ülkesine döndü . Böylece batı dünyasında ve memleketinde ünlü kişilerden oldu . 

Savaştan sonra hızlanan ABD 'deki siyâsî yarışa katıldı . NATO Kuvvetleri Başkomutanı bulunduğu sırada görevinden istifâ etti . Cumhûriyetçi Partiden başkanlığa adaylığını koydu ve 1952 'de başkan seçildi . 

İki dönem başkanlık yapan Eisenhower , görevini 1960 yılında John F . Kennedy 'e devretti . Çiftliğine çekildi , 79 yaşında 1969 yılında ölünceye kadar orada kaldı .

 Kaynak: http://www.ansiklopedim.com/detay/2642/Eisenhower----Dwight-David.html 
Site Haritası
Site YöneticisiADRES:
Korkut Reis Mah. İlkiz Sok.
Fatih Apt. No: 20/14

06430 Sıhhıye-Ankara
TÜRKİYE

TEL:
0 542 427 44 72
0 312 229 97 57
GÜNÜN GÜNDEMİ

Haber

BAŞ YAZI:

15 TEMMUZ ASKERİ DARBE GİRİŞİMİNE KINAMA


TERÖR BAĞLANTILI DARBE GİRİŞİMİ BASTIRILDI.


Değerli Ziyaretçiler, 15 Temmuz 2016 günü gece saatlerinde başlayan terör (FETÖ terör örgütü) bağlantılı, demokrasiye ve özgürlüğe karşı yapılan askeri darbe girişimi, halkımızın sağduyulu hareketleri, TSK.nin genelinin bunları desteklemeyen tutum ve davranışları, polisimizin yerinde müdahalesiyle bastırıldı.....

admin/askerihukuk.net 16.7.2016

Devamı için tıklayınız.
Üyelik Girişi
Açılış sayfan yap - ekle

 

Açılış Sayfam Yap

 Sık Kullanılanlara

Ekle


****

"Sivil memur hukuku" facebook grubuna katılın..

****

"Uzman Erbaş Hukuku" facebook grubuna katılın..

***

"Sözleşmeli Erbaş ve Er Hukuku"
facebook  grubuna katılın..

Sitemizi ziyaret eden TSK.da görevli sivil memurlar, uzman erbaşlar ile sözleşmeli erbaş ve erler, Facebookta yer alan ve hukuki konularda bilgi alışverişinde bulunabileceğiniz grubunuza katılın.
HABER BAŞLIKLARI

Resimli özlü sözler

Hava Durumu