sayfa içeriği
    • www.askerihukuk.net
    • Türk Askeri hukuku ile ilgili konularda bilgi sunumu
    • www.askerihukuk.net
    • Türk Askeri Hukuku ile ilgili hususlarda bilgi sunumu
BÖLÜMLER
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.75397.7849
Euro9.21339.2502
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam113
Toplam Ziyaret1144170

Askeri Yargı Organlarının Avrupa İNsan Hakları Sözleşmesine Uygunluğu Sorunu,

Bir makale tanıtımı: Kemal GÖZLER, Askeri Yargı Organlarının Avrupa İNsan Hakları Sözleşmesine Uygunluğu Sorunu,
Bir makale tanıtımı: Kemal GÖZLER, Askeri Yargı Organlarının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine Uygunluğu Sorunu,”Askeri Yargı Organlarının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine Uygunluğu Sorunu, İnsan Hakları Yıllığı, Cilt 21-22, 1999-2000 s.77-85 arası

Bu makalede askeri yargı organlarının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine uygunluğu sorunu irdelenmektedir. Makalenin özellikle Askeri Yüksek İdare Mahkemesinin kuruluşunda bulunan subay üyelerin statüsünün Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin aradığı bağımsızlık ve tarafsızlık koşullarına uymadığı yönündeki değerlendirmesi dikkat çekicidir. Ayrıca 1602 sayılı Askeri Yüksek İdare Mahkemesi Kanununun 52 inci maddesinin 4 üncü fıkrasındaki gizli kaydıyla sunulan belgelerin taraflara gösterilmeyeceği yönündeki hükmün, AİHS.nin 6 ıncı maddesinde öngörülen "hakkaniyet uygun" yargılama ilkesine aykırı olduğu vurgulanmaktadır.

Not: 1602 sayılı AYİM.K.nun 52/4 maddesiyle ilgili kişisel düşüncemiz: Bu makalenin hazırlanmasından sonra 1602 sayılı K.nun 52 inci maddesinin 4. fıkrasında yer alan bir düzenleme ile bu durum giderilmeye çalışılmıştır. Bu fıkrada, “mahkeme tarafından getirtilen veya idarece gönderilen bilgi, belge ve dosyalardan, başka şahıs ve makamların özel bilgileri ile şeref, haysiyet ve güvenliğinin korunması veya idarenin soruşturma metotlarının gizli tutulması maksatlarıyla taraf ve vekillerine incelettirilmemesi kaydı konulanlar ile personelin özlük dosyasındaki dava konusu haricindekiler taraf ve vekillerine incelettirilemez.” hükmü öngörülmüştür. 52 inci maddenin 4 üncü fıkrasında, 19.6.2010 tarih ve 6000 sayılı K.nun 20 inci maddesiyle yapılan bu değişik, bize göre Anayasanın 13 üncü ve AİHS.nin 6. Md.si hükümlerine açıkça aykırı bir durumun ortadan kaldırılmasına yeterli olamamıştır.

Site Haritası
Site YöneticisiADRES:
Korkut Reis Mah. İlkiz Sok.
Fatih Apt. No: 20/14

06430 Sıhhıye-Ankara
TÜRKİYE

TEL:
0 542 427 44 72
0 312 229 97 57
GÜNÜN GÜNDEMİ

Haber

BAŞ YAZI:

15 TEMMUZ ASKERİ DARBE GİRİŞİMİNE KINAMA


TERÖR BAĞLANTILI DARBE GİRİŞİMİ BASTIRILDI.


Değerli Ziyaretçiler, 15 Temmuz 2016 günü gece saatlerinde başlayan terör (FETÖ terör örgütü) bağlantılı, demokrasiye ve özgürlüğe karşı yapılan askeri darbe girişimi, halkımızın sağduyulu hareketleri, TSK.nin genelinin bunları desteklemeyen tutum ve davranışları, polisimizin yerinde müdahalesiyle bastırıldı.....

admin/askerihukuk.net 16.7.2016

Devamı için tıklayınız.
Üyelik Girişi
Açılış sayfan yap - ekle

 

Açılış Sayfam Yap

 Sık Kullanılanlara

Ekle


****

"Sivil memur hukuku" facebook grubuna katılın..

****

"Uzman Erbaş Hukuku" facebook grubuna katılın..

***

"Sözleşmeli Erbaş ve Er Hukuku"
facebook  grubuna katılın..

Sitemizi ziyaret eden TSK.da görevli sivil memurlar, uzman erbaşlar ile sözleşmeli erbaş ve erler, Facebookta yer alan ve hukuki konularda bilgi alışverişinde bulunabileceğiniz grubunuza katılın.
HABER BAŞLIKLARI

Resimli özlü sözler

Hava Durumu