sayfa içeriği
    • www.askerihukuk.net
    • Türk Askeri hukuku ile ilgili konularda bilgi sunumu
    • www.askerihukuk.net
    • Türk Askeri Hukuku ile ilgili hususlarda bilgi sunumu
BÖLÜMLER
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.37467.4041
Euro8.97159.0074
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam146
Toplam Ziyaret1153771

1111 SAYILI ASKERLİK KANUNUNDA YAPILAN DEĞİŞİKLİKLERE İLİŞKİN GENEL AÇIKLAMA

MSB. ASAL D.BŞK.LIĞININ BİR DUYURUSU:

KAYNAK VE ALINTI: http://www.asal.msb.gov.tr/

1111 SAYILI ASKERLİK KANUNUNDA YAPILAN DEĞİŞİKLİKLERE İLİŞKİN

GENEL AÇIKLAMA 

 

 

1. 1111 SAYILI ASKERLİK KANUNU VE BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR 6318 SAYILI KANUN, 03 HAZİRAN 2012 TARİHLİ 28312 SAYILI RESMİ GAZETEDE YAYIMLANARAK YÜRÜRLÜĞE GİRMİŞTİR.

 

2. KANUN DEĞİŞİKLİĞİNDE YER ALAN ÖNEMLİ HUSUSLAR AŞAĞIYA ÇIKARILMIŞTIR;

 

     A. ASKERLİK ÇAĞINA GİREN YÜKÜMLÜLERİN KİMLİK VE ADRES BİLGİLERİNİN TEYİT VE TESPİT İŞLEMİNİN YAPILDIĞI İLK YOKLAMA İŞLEMLERİNE SON VERİLMİŞTİR.

 

     B. 01 TEMMUZ-31 EKİM TARİHLERİ ARASINDA SON YOKLAMA İÇİN ASKERLİK ŞUBESİ BAŞKANLIKLARINDA TEŞKİL EDİLEN ASKERLİK MECLİSLERİ KALDIRILARAK, YOKLAMA İŞLEMLERİ HER YIL 01 OCAK TARİHİNDE BAŞLAYIP O YIL ASKERLİK ÇAĞINA GİREN DOĞUMUN SİLAHALTINA ALINACAĞI İLK CELP VE SEVK TARİHİNİN BİTİMİNE KADAR 14 AY SÜREYLE GENİŞ BİR ZAMAN DİLİMİNDE YAPILACAKTIR.

 

     C. YÜKÜMLÜLERİN YOKLAMALARI VARSA ÖNCELİKLE KAYITLI OLDUĞU AİLE HEKİMİ TARAFINDAN YOKSA EN YAKIN RESMİ SİVİL SAĞLIK KURULUŞUNDA VEYA ASKER HASTANESİNDE TEK TABİP TARAFINDAN YAPILABİLECEKTİR. ANCAK RAHATSIZLIKLARI NEDENİYLE “ASKERLİĞE ELVERİŞLİ DEĞİLDİR”, “ERTESİ YILA BIRAKMA” VEYA “SEVK GECİKTİRMESİ” KARARLI SAĞLIK KURUL RAPORLARI ASKER HASTANELERİ VEYA GEÇİCİ SAĞLIK KURULLARI TARAFINDAN TANZİM EDİLECEKTİR.

 

     Ç. AİLE HEKİMİ, RESMİ SİVİL SAĞLIK KURULUŞU VEYA ASKER HASTANELERİNDE YOKLAMA İŞLEMİ İÇİN YAPILAN SAĞLIK MUAYENELERİNDE HERHANGİ BİR ÜCRET VE KATKI PAYI ALINMAYACAKTIR.

 

     D. ÖĞRENCİLERİN ASKERLİKLERİ 29 YAŞ SONU ESAS ALINARAK OKULDA OKUDUKLARI SÜRECE; DEVAM MECBURİYETİ VEYA AÇIK ÖĞRETİMDE AYNI SINIFTA ÜST ÜSTE İKİ YIL KALMA GİBİ ŞARTLAR ARANMAKSIZIN ERTELENECEKTİR.

 

     E. 29 YAŞINDAN BÜYÜKLER İLE YOKLAMA KAÇAĞI VEYA BAKAYA KALDIKTAN SONRA OKULA KAYIT YAPTIRANLARIN ASKERLİKLERİ ÖĞRENCİLİKLERİ NEDENİYLE ERTELENMEYECEKTİR.

 

     F. TERHİS KAYDI VE YEDEKLİK YOKLAMASI UYGULAMASINA SON VERİLMİŞTİR.

 

     G. ASKERLİK ÇAĞINA GİRDİKTEN SONRA YAPILAN YAŞ DÜZELTMELERİ GEÇERLİ DEĞİLDİR, ANCAK YAŞ DÜZELTME İŞLEMİ MAHKEME TARAFINDAN RESMİ HASTANE RAPORUNA DAYANDIRILARAK KARAR VERİLMİŞ İSE YAPILAN YAŞ DÜZELTMESİ ASKERLİK İŞLEMLERİNDE GEÇERLİ SAYILACAKTIR. BUNLARDAN BEDELLİ ASKERLİK HİZMETİNE MÜRACAAT EDECEKLERİN 15 HAZİRAN 2012 TARİHİNE KADAR ASKERLİK ŞUBESİ BAŞKANLIKLARINA MÜRACAAT ETMELERİ GEREKMEKTEDİR.

 

     Ğ. GEÇMİŞ DÖNEMLERDE BEDELLİ VE DÖVİZLE ASKERLİK HİZMETİNDEN YARARLANMAK ÜZERE BAŞVURAN VE TEMEL ASKERLİK EĞİTİMİNİ YERİNE GETİRDİKTEN SONRA HER NE SEBEPLE OLURSA OLSUN YASA KAPSAMINDAN ÇIKARILAN 31 ARALIK 1982 VE DAHA YAŞLI DOĞUMLULAR, 15 ARALIK 2012 TARİHİNE KADAR ASKERLİK ŞUBELERİNE VEYA KONSOLOSLUKLARA BAŞVURDUKLARI TAKDİRDE, MEVCUT BEDELLİ ASKERLİK UYGULAMASINDAN YARARLANABİLECEKLERDİR. BU DURUMDAKİLERİN GEÇMİŞ DÖNEMDE ÖDEDİKLERİ PARA, BEDELLİ ASKERLİK HİZMETİ KAPSAMINDA TERHİS EDİLMELERİNİ MÜTEAKİP ASKERLİK ŞUBELERİNE MÜRACAAT ETMELERİ HALİNDE KENDİLERİNE İADE EDİLECEKTİR.

 

 

                                                                                                 ASKERALMA DAİRESİ BAŞKANLIĞI

Site Haritası
Site YöneticisiADRES:
Korkut Reis Mah. İlkiz Sok.
Fatih Apt. No: 20/14

06430 Sıhhıye-Ankara
TÜRKİYE

TEL:
0 542 427 44 72
0 312 229 97 57
GÜNÜN GÜNDEMİ

Haber

BAŞ YAZI:

15 TEMMUZ ASKERİ DARBE GİRİŞİMİNE KINAMA


TERÖR BAĞLANTILI DARBE GİRİŞİMİ BASTIRILDI.


Değerli Ziyaretçiler, 15 Temmuz 2016 günü gece saatlerinde başlayan terör (FETÖ terör örgütü) bağlantılı, demokrasiye ve özgürlüğe karşı yapılan askeri darbe girişimi, halkımızın sağduyulu hareketleri, TSK.nin genelinin bunları desteklemeyen tutum ve davranışları, polisimizin yerinde müdahalesiyle bastırıldı.....

admin/askerihukuk.net 16.7.2016

Devamı için tıklayınız.
Üyelik Girişi
Açılış sayfan yap - ekle

 

Açılış Sayfam Yap

 Sık Kullanılanlara

Ekle


****

"Sivil memur hukuku" facebook grubuna katılın..

****

"Uzman Erbaş Hukuku" facebook grubuna katılın..

***

"Sözleşmeli Erbaş ve Er Hukuku"
facebook  grubuna katılın..

Sitemizi ziyaret eden TSK.da görevli sivil memurlar, uzman erbaşlar ile sözleşmeli erbaş ve erler, Facebookta yer alan ve hukuki konularda bilgi alışverişinde bulunabileceğiniz grubunuza katılın.
HABER BAŞLIKLARI

Resimli özlü sözler

Hava Durumu